Niektóre posty na tej stronie zawierają linki afiliacyjne. Jeśli ich użyjesz, ja dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.

Co zobaczyć i zrobić w Rovaniemi? Opowiem w tym poście!

Wcześniej opisywałam, między innymi, jak do Rovaniemi dotrzeć, gdzie spać, i co spakować na taką zimową wyprawę. W tym artykule przyszedł czas na informacje co w Rovaniemi i okolicach zobaczyć i robić. Bo naprawdę jest co i Wasz wyjazd może być pełen różnych atrakcji. Kulturalnych, jedzeniowych, i zimowych.

Święty Mikołaj

Najpierw coś bardzo oczywistego, o czym pewnie wszyscy wiecie. Miejmy to już za sobą;)

Wioska

Na pewno nie ma wyprawy do Rovaniemi bez odwiedzin w Wiosce Świętego Mikołaja.

Jeśli jesteście dorosłymi, przeznaczcie na Wioskę około pół dnia. Z dzieciakami może wyjść dłużej.

O atrakcjach Wioski oraz informacjach praktycznych dotyczącej tej wizyty pisałam w osobnym poście, tutaj. Sprawdźcie, bo na pewno przyda Wam się kilka informacji.

Santa Claus Village jest komercyjnym, ale uroczym miejscem, wartym odwiedzenia. Jednak zdecydowanie, nie jest jedynym wartym odwiedzin w tej okolicy. Dlatego zaplanujcie sobie dłuższy wyjazd, aby mieć czas także na inne atrakcje.

Snowman World

Czyli park śnieżnej rozrywki, który znajduje się przy Wiosce. Otwarty jest tylko w określonym czasie, od grudnia do połowy marca (i to w zależności od pogody).

Znajdziecie tu tory do zjeżdżania, śnieżny labirynt czy ice bar. Wejście jest płatne, a po szczegóły i bilety zajrzyjcie na ich stronę.

SantaPark

Kolejne miejsce, w którym można spotkać Mikołaja i Elfy. Znajduje się trochę dalej od Wioski, właściwie pomiędzy Wioską a centrum. Można tam dojechać autobusem miejskim. Otwarte w sezonie, a wejście jest oczywiście płatne. Po bilety i szczegóły dotyczące atrakcji sprawdźcie tę stronę.

Przyznaję, że nie byłam ani w Snowman, ani w SantaPark. W moim odczuciu to atrakcje głównie dla dzieci.

Co zobaczyć w okolicy Rovaniemi: ArcticSnow Hotel

Hotel ArcticSnowHotel&Glass Igloos to hotel, choć niezwykły. Możecie tu spać w nowoczesnych szklanych igloo. A w sezonie zimowym w lodowym hotelu! W pokojach, które całe wykute są z lodu. W hotelu jest też wyrzeźbiona w lodzie restauracja, bar, czy śnieżna sauna.

I właśnie tę część hotelu można zwiedzać. Może to być świetna, około półdniowa atrakcja. Z chęcią bym się tam wybrała, jednak podczas mojego pobytu w Rovaniemi, część lodowa była jeszcze zamknięta. Otwarta jest zazwyczaj od połowy grudnia do końca marca.

Tutaj możecie zarezerwować takie zwiedzanie.

Co robić w Rovaniemi: Muzea

Jeśli lubicie muzea czy centra nauki, to w Rovaniemi znajdziecie kilka wartych odwiedzenia. Możecie je nawet odwiedzić na specjalnym jednym bilecie. I jeśli planujecie wejście do wszystkich trzech miejsc, bilet rzeczywiście się opłaca. Możecie go kupić w każdym z tych muzeów, a szczegóły doczytać tutaj.

A jeśli nie macie czasu ani ochoty na wszystkie trzy, to bardzo polecam wejście do Arktikum.

Arktikum

Arktikum to Centrum Nauki i Muzeum w jednym. Pokazuje historię Rovaniemi i regionu oraz historię i kulturę Samów, rdzennych mieszkańców Laponii.

Do tego trochę naukowych informacji dotyczących zorzy polarnej, geografii, przyrody czy życia w Arktyce. Wszystko w ciekawy i przystępny sposób.

Warto obejrzeć krótki przepiękny film pokazywany w osobnej salce.

Atrakcyjności muzeum dodaje budynek zaprojektowany przez duńskich architektów. ‘Szklana tuba’ to jedno z najczęściej pojawiających się na zdjęciach miejsc w Rovaniemi.

W samym Arktikum jest świetna kafejka, w której zjecie również lunch. A obok znajduje się Ogród Arktyczny. Jedno z miejsc, z których dobrze ogląda się zorzę, będąc w mieście.

Arktikum nie znajduje się w samym centrum miasta, ale jest niedaleko (łatwo dotrzecie spacerem).

Pilke

Obok Arktikum znajduje się również Centrum Nauki Pilke, które opowiada o lasach północy.

Korundi

Korundi House of Culture to po pierwsze ciekawy budynek. Nawet jeśli nie chcecie wchodzić na wystawę, możecie podejść, zobaczyć budynek, i np. skorzystać z bufetu lunchowego. Ma tu swoją siedzibę także orkiestra. A przede wszystkim, jest to siedziba Muzeum Sztuki. Wystawa to głównie sztuka współczesna.

Ounasvaara

Ounasvaara to przede wszystkim ski resort. Ale nie tylko. Znajdziecie tu typową dla ośrodka narciarskiego infrastrukturę: stoki o różnej trudności, wyciągi, wypożyczalnię. Ale również restaurację i piękne widoki, więc spodoba się nawet osobom, które nie jeżdżą. Ounasvaara zaprasza również latem, kiedy można skorzystać z wyciągu krzesełkowego czy parku i ścieżek rowerowych. Widoki i natura, a to wszystko w pobliżu miasta. Jesteście w stanie tu nawet dotrzeć na piechotę z centrum Rovaniemi.

Inne atrakcje w centrum Rovaniemi

Co jeszcze można robić w centrum Rovaniemi?

Park zimowy

SnowGlow, czyli zimowy park rozrywki tym razem w centrum miasta (na stadionie). Sporty zimowe i ozdoby świetlne. Również płatny.

Lodowiska

Nie jest to zaskakujące, że jazda na łyżwach to dość popularna aktywność w regionie. W Rovaniemi lodowisko znajdziecie na Lordi Square, czyli w samym centrum (obok centrum handlowego). W pobliżu znajdziecie też inne lodowisko, organizowane przez Naava Café, która znajduje się na dawnym rynku.

Spacer nad rzeką

Jeśli macie siłę, warto przejść się na spacer nad rzeką. Wieczorem to dobre miejsce do obserwacji zorzy, ale również w świetle dziennym to całkiem przyjemny spacer z widokiem.

Z centrum możecie dojść do ogrodu w okolicy Arktikum. Po drodze zobaczycie też otwarty w 1989 roku most Jätkänkynttilä (Lumberjack’s Candle Bridge/Most Świeca Drwala) na rzece Kemijoki, pięknie oświetlony w nocy.

Lappia Hall

Warto rzucić okiem na budynek Aalto centre (w którym mieści się również ratusz, biblioteka miejska i teatr) oraz Lappia Hall z zewnątrz, ze względu na architekturę i jego historię (nie mylić ze sportową halą Lappi Arena).

Ponieważ budynek zaprojektowany został przez Aalvara Aalto, jednego z bardziej znanych architektów fińskich.

To właśnie na według wizji tego architekta Rovaniemi po II wojnie światowej, w której zostało prawie całe zniszczone, zostało odbudowane na planie głowy renifera (Reindeer Antler Plan).

Rok 2025 jest rokiem jubileuszowym architekta. Tu poczytacie więcej na ten temat.

Zorza

Obserwacja i polowanie na zorzę to myślę druga, po Wiosce Mikołaja, najważniejsza rzecz, na jaką czekają turyści.

Jeśli macie samochód, możecie wyruszyć na polowanie sami. Warto wtedy jednak sprawdzać prognozy i zorzowe i pogody, i sprawdzać ostrzeżenia pogodowe, które podaje np. oficjalny profil VisitRovaniemi.

Przy dobrych warunkach zorzy i pogody, możecie zobaczyć zorzę również w centrum miasta.

O samym zjawisku zorzy i o tym jak jej szukać, pisałam więcej w tym poście.

A aplikacjach, które pomogą polować na zorzę w Rovaniemi, w tym.

Jeśli nie macie samochodu, warto wybrać się na polowanie na zorzę z przewodnikiem. Organizatorzy zabiorą Was daleko od świateł miasta, często nie w jedno, a wiele miejsc, tak, aby w którymś udało się zorzę wypatrzeć. Pomogą ją znaleźć, zrobią zdjęcia, poczęstują czymś ciepłym do picia.

Ja na takiej wycieczce byłam w norweskim Tromso i tutaj opisałam swoje wrażenia.

Jeśli będziecie mieć troszkę szczęścia, zorzę możecie zobaczyć również podczas wycieczek na inne atrakcje, o których piszę w kolejnych punktach.

Farmy reniferów i husky

Kolejne po Wiosce i zorzy bardzo popularne wśród turystów atrakcje to kilkugodzinne wycieczki na różne atrakcje. Jedne z najbardziej znanych to wizyty na farmach reniferów i husky.

Przebieg tych wizyt jest różny. Często dostajecie możliwość karmienia, słuchacie opowieści o zwierzętach. Zimą możecie też wybrać się na dłuższe i krótsze przejażdżki czy to psim zaprzęgiem, czy saniami z reniferami. Znajdziecie opcje i w dzień i wieczorem.

Takie atrakcje macie również w Wiosce Świętego Mikołaja, jednak wyglądają one na dość komercyjne i mało naturalne. Wycieczki natomiast odwiedzają farmy, dla których turyści są tylko z jednym elementów, spotkacie zwierzęta w ich bardziej naturalnym środowisku.

Jednym z najlepiej ocenianych są na przykład te zaprzęgi husky, ta farma reniferów (tutaj uwaga, bo nie jest wliczony transfer) czy ta nocna przejażdżka saniami. Ta ostatnia organizowana jest przez resort Apukka. Jest to hotel, ale dodatkowo organizują wiele zimowych atrakcji. Z tego co widziałam w ich mediach społecznościowych, mają również możliwość produkcji sztucznego śniegu, więc mogą być ratunkiem jeśli pogoda Was zawiodła.

Snowshoeing, Ice Floating, Ice Fishing i inne atrakcje

Popularne są także inne zimowe atrakcje, na które również jedziecie z przewodnikiem. I macie tu duży wybór, w zależności od tego, na co macie ochotę. Większość tych atrakcji dostępna jest zarówno w dzień jak i wieczorem. W dzień macie na pewno szanse na piękne widoki. Wieczorem za to szansę na zorzę polarną.

Z takich atrakcji najbardziej znane to: skutery śnieżne, ice fishing (łowienie pod lodem), narty biegowe czy snowshoeing (rakiety śnieżne).

Oraz ice floating, który jest najnowszym trendem i cieszy się ogromną popularnością. To jest coś tak innego i nowego, że napisałam na ten temat osobny post.

Z własnego doświadczenia, bo ice floatingu spróbowałam właśnie w Rovaniemi. Sprawdźcie, czy to coś dla Was.

Snowshoeing

Byłam również na tej wyprawie z rakietami śnieżnymi. Wycieczka była niesamowita! Przyznaję, że trochę się stresowałam, bo nigdy wcześniej nie miałam rakiet na nogach. Okazało się, że to może niekoniecznie proste, ale jednak łatwiejsze niż się spodziewałam (udało mi się nie przewrócić:).

Mieliśmy szczęście o tyle, że na wycieczce byliśmy tylko w dwie osoby plus przewodnik. Przewodnik był Hiszpanem, który w Rovaniemi prowadził takie wycieczki już od wielu lat, opowiadał nam więc wiele historii z pasją. Pojechaliśmy w przepiękne miejsce około 40 minut drogi od Rovaniemi, przez ośnieżone lasy. Z parkingu już na rakietach wchodziliśmy lasem szlakiem pod małą górę. Na górze przywitał nas cudowny widok na rzekę i ośnieżoną tajgę. Przewodnik rozpalił ognisko, w którym piekliśmy kiełbaski i przygotował herbatę.

Szczerze polecam jedną z takich wycieczek, która zabierze Was dalej od miasta, w tę surową, ale piękną naturę. Rakiety śnieżne będą też, myślę, niezłym rozwiązaniem dla osób mniej wysportowanych i odważnych.

Natura w okolicy

Znajdziecie też wiele wycieczek, podczas których odwiedzacie parki narodowe czy przyrody.

Na przykład kanion i zamarznięte wodospady Korouoma.

Część z tych miejsc odwiedzicie również sami, jeśli na miejscu macie samochód.

A jeśli wybieracie się na szlaki własnym samochodem, pamiętajcie o możliwości rozpalenia ogniska i pieczeniu np. kiełbasek w wielu specjalnych do tego przygotowanych miejscach. Jak przewodnik podczas naszej wyprawy snowshoeing stwierdził: pieczenie kiełbasek w naturze to sport narodowy w Finlandii. Coś w tym jest, I nawet zwykła kiełbasa w takich okolicznościach przyrody smakuje dobrze.

Mecz hokeja

Co jak co, ale jednego można być pewnym: mecz hokeja w Finlandii będzie na niezłym poziomie.

W Rovaniemi jest drużyna RoKi Rovaniemi, która gra w pierwszej (czyli w kolejnej po tej najwyższej) lidze. Jeśli lubicie sport, warto sprawdzić, czy w czasie Waszego pobytu akurat nie ma meczu. Bilety kupicie online, w biurze w centrum, ale również w kasie przed meczem.

Ja byłam na takim ligowym meczu. Niestety, przegranym przez gospodarzy. Choć oczywiście nie były to dla mnie niesamowite emocje sportowe, było to fajne doświadczenie.

Lappi Arena jest dalej od centrum. Jeśli nie macie samochodu, dotrzecie do niej albo na piechotę, albo taksówką. Ja wybrałam taksówkę, bo jednak temperatura nie zachęcała do tak długiego spaceru.

Atrakcje ‘przy okazji’

Kawa i kafejki

Finowie piją najwięcej kawy na osobę na świecie. I to widać, w sumie to ‘wszędzie’. To głównie kawa z ekspresu przelewowego, która w dzbanku stoi w biurach agencji turystycznych czy jest do kupienia w supermarketach. Zawsze wliczona jest również w lunch menu.

Czyli jedna z odpowiedzi na pytanie ‘Co robić w Rovaniemi’ brzmi: napić się kawy:)

Najlepiej w kawiarni. Takich kafejek znajdziecie w mieście dużo. Najczęściej są bardzo klimatyczne, ciepłe, ze światłem świec. W sam raz na mróz i klimat północy.

Bardzo podobała mi się kawiarnia w Arktikum oraz hostelu Koti. Obie stylowe, w bardzo nordyckim klimacie.

Lunch

W wielu z tych kafejek zjecie też specjalne menu lunchowe. Działa to w wyznaczonych godzinach (najczęściej około 11-14) w dni robocze, czasem w sobotę.

Jest to bardzo opłacalna oferta, bo lunch podawany jest w formie bufetu. Do tego woda, kawa, czasem herbata. W listopadzie 2024 taki lunch kosztował 15 Euro na osobę. Jadłam i w Arktikum i w Koti i w obu miejscach był bardzo dobry. Duży wybór sałatek, do tego dobre pieczywo no i dwa dania główne (mięsne i vege). Codzienne inne, a menu na tydzień lub dzień podawane jest na ich stronach internetowych, lub Instagramie.

Podobna oferta jest również w kafejce przy Korundi House i kilku innych restauracjach.

Jeśli jesteście w Rovaniemi w tygodniu, warto wybrać się na taki lunch. To nie tylko samo jedzenie, ale także poznanie kuchni i kultury.

Ciekawe zakwaterowanie

W Laponii nawet zwykłe zakwaterowanie może być ogromną atrakcją.

O różnych możliwościach zakwaterowania pisałam tutaj.

A w tym poście opisałam swój pobyt w jurtach, który jest do dzisiaj niesamowitym wspomnieniem.

Jak widzicie, w Rovaniemi i okolicach nie będziecie się nudzić. Bo to ciekawy rejon, przede wszystkim z piękną przyrodą, ale także kulturą. Dużo więcej niż sam Święty Mikołaj. Część z tych punktów jest atrakcjami typowo zimowymi, jednak wiele z nich możecie przeżyć również wiosną i latem i będzie miało to swój urok w czasie dnia polarnego.

Tutaj znajdziecie wszystkie posty, które pomogą Wam w organizacji wyjazdu do Rovaniemi.