Niektóre posty na tej stronie zawierają linki afiliacyjne. Jeśli ich użyjesz, ja dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.

Ten post zaczyna cykl artykułów o zachwycającej fińskiej Laponii , a dokładniej o Rovaniemi, które jest stolicą regionu.

Artykuły odpowiedzą na wiele pytań i pomogą zorganizować Waszą lapońską podróż. Jeśli dalej zastanawiacie się lub już planujecie wyjazd do Rovaniemi, zapraszam do poczytania.

W tym poście skupię się na bardzo ważnym temacie, czyli Zorza polarna w Rovaniemi.

Jak i gdzie zobaczyć, jakich aplikacji użyć?

Oraz na informacjach praktycznych: kiedy jechać, ile czasu spędzić itd.

Podstawowe informacje o Rovaniemi

Rovaniemi to  największe miasto w fińskiej części Laponii (ma około 60 000 mieszkańców) i stolica regionu. Administracyjna, gospodarcza, kulturalna, znajduje się tu także Uniwersytet Lapoński i lotnisko. W okolicy lotniska i wioski Mikołaja przebiega linia koła podbiegunowego.

Rovaniemi to coraz bardziej popularny kierunek turystyczny. Miasto jest znane przede wszystkim ze względu na Wioskę Świętego Mikołaja, ale w postach opiszę wiele innych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć i zrobić podczas pobytu w Rovaniemi.

Ile czasu spędzić w Rovaniemi

Wiem, że dość popularne są wyjazdy na weekend lub nawet na jeden dzień. Wtedy odwiedzający głównie skupiają się na odwiedzinach u Mikołaja czy Santa Park.

Wizyta w Wiosce to oczywiście ważny punkt programu podróży do Rovaniemi. Nie można go przegapić nawet jeśli podróż jest tylko w gronie dorosłych. Jednak Rovaniemi i okolice to nie tylko Wioska. To przede wszystkim niesamowita natura i widoki.

Dlatego moim zdaniem koniecznie trzeba sobie zostawić czas na eksplorację okolicy. I naprawdę warto spędzić tu przynajmniej około 4 dni, co da Wam więcej czasu na różne atrakcje i przeżycia oraz zwiększy szansę na zobaczenie zorzy.

(Można również zaplanować dłuższą wizytę, nie będziecie się nudzić. Ale to oczywiście wiąże się z większymi kosztami).

Kiedy jechać do Rovaniemi

Oficjalna organizacja turystyczna promuje Rovaniemi jako kierunek całoroczny. I myślę, że to prawda, bo każda pora roku będzie tu inna i przepiękna.

Warto pomyśleć o lecie, ze względu na cieplejsze temperatury, długi dzień i piękne kolory dnia polarnego (midnight sun).

Oraz przede wszystkim o zimie. Zima to mróz (czasem bardzo duży, ale to też możliwość na ice floating), śnieg, zorza i czas świąteczny. To też najwyższy sezon, największe tłumy i najwyższe ceny, a takim najbardziej popularnym i najdroższym czasem jest oczywiście grudzień.

I z tego powodu radziłabym go raczej unikać.

Brzmi trochę kontrowersyjnie? Już tłumaczę dlaczego.

Podróż do Rovaniemi chodziła mi po głowie już jakiś czas, ale tegoroczny wyjazd sam w sobie był spontaniczny, zorganizowany na około 2 tygodnie przed wyjazdem (podróż 21-27 listopada).

Również dlatego, że zauważyłam, że ‘to się teraz naprawdę opłaca’. Ceny za pociąg czy zakwaterowania były dużo mniejsze, porównując ceny za to samo w grudniu.

Mieszkanie, w którym spędzilismy 3 noce tydzień później kosztowało prawie… 3 razy tyle.

Dlatego też myślę, że końcówka listopada to dobry czas: jest już zimowo i świątecznie, a jeszcze nie takie wariactwo jeśli chodzi o tłumy i ceny.

Oczywiście, to wiąże się też z minusami: nie ma pewności co do pogody czy śniegu (nigdy nie ma, ale wiadomo, że jest większa szansa na brak śniegu. Z drugiej strony nie ma też tak dużego mrozu), wiele atrakcji i wycieczek dopiero się zaczyna, nie zwiedzicie też wtedy np. śnieżnego hotelu czy Snowman World.

Styczeń i luty są bardzo zimowe i mroźne, co ma swoje plusy.

Niezłym pomysłem będzie też marzec.

A jeśli wybieracie się do Laponii zimą, sprawdźcie tutaj co ze sobą zabrać.

Dzień i noc polarna

Zjawiska dnia i nocy polarnej pojawiają się tylko za kołem podbiegunowym. Dzień polarny latem, kiedy słońce właściwie nie zachodzi, noc polarną zimą, kiedy właściwie nie wschodzi. Liczba dni, w których można doświadczać tego fenomenu, zależy od położenia. Im wyżej, dalej za kołem, tym więcej.

Jako że Rovaniemi leży na granicy koła podbiegunowego, nie ma tu długiej nocy polarnej sensu stricto, natomiast dzień trwa maks 2 godziny (więc światło to właściwie cały czas kolory zachodu).

W Ivalo, które jest bardziej na północ (około 300 km za kołem), w tym sezonie noc polarna zaczęła się 03.12 i skończy 07.01.

W czasie nocy polarnej nie jest całkiem ciemno, bardziej tak szaroniebiesko.

Zorza polarna w Rovaniemi

Przechodzimy do mojego ulubionego tematu, czyli zorzy. Bo zorza polarna to po Mikołaju chyba druga najważniejsza rzecz dla wszystkich turystów odwiedzających Rovaniemi i okolice.

Fińska Laponia, w tym Rovaniemi, ze względu na położenie, to świetny region na zobaczenie aurory. Oczywiście, to też nie jest tak, że zorze zobaczycie w każdej chwili, będąc w Rovaniemi. Do tego potrzebne jest kilka czynników:

  • odpowiednia aktywność zorzowa,
  • czyste, niezachmurzone niebo,
  • ciemność.

Zorza to też kolejny powód, żeby w Rovaniemi zostać trochę dłużej: zwiększycie swoją szansę na jej zobaczenie:) Bo czym dłużej jesteście, tym większa szansa, że te wszystkie czynniki zagrają.

O zjawisku zorzy i o tym jak na nią polować pisałam trochę więcej w tym poście. Te parę informacji może być przydatnych, niezależnie czy szukacie zorzy sami, czy wybieracie się na ‘polowanie’ z przewodnikiem.

Najważniejsze: jeśli zależy Wam na zorzy, wyjazd planujcie pomiędzy sierpniem/wrześniem a marcem/najdalej kwietniem. Od drugiej połowy kwietnia do sierpnia jest w większości po prostu za jasno na zorzę.

Polowanie na zorzę z przewodnikiem

O wycieczce-polowaniu na zorzę za to pisałam tutaj. Post był napisany na bazie moich doświadczeń z norweskiego Tromso.

Także w Rovaniemi jedną z najczęściej wybieranych atrakcji jest właśnie Wycieczka-polowanie na zorzę z przewodnikiem. Dalej uważam, że to świetny pomysł, zwłaszcza jeśli nie wynajmujecie samochodu.

Przewodnicy zawiozą Was w oddalone, ciemne miejsca, gdzie złapanie zorzy będzie dużo łatwiejsze (i wyjdą piękniejsze, bardziej zielone miejsca:). Do tego przewodnicy często robią zdjęcia lepszym sprzętem, rozpalają ognisko itd., robi to wszystko atmosferę.

W Rovaniemi znajdziecie także dużo ofert wycieczek ‘łączonych’. To np. skutery śnieżne, ice floating, przejażdżka psim zaprzęgiem z husky, rakiety śnieżne itd. które odbywają się wieczorem, w ciemności i poza miastem. Macie wtedy szansę na zorzę.

Takich kilkugodzinnych wycieczek szukajcie przede wszystkim na GetYourGuide, znajdziecie tam większość firm.

Większość możecie też odwołać na 24 godziny przed więc to całkiem bezpieczna forma rezerwacji.

Szukanie zorzy: Aplikacje

Dobrą szansą na złapanie zorzy jest nocleg w oddalonych od miasta resortach jak jurty czy igloo. Bardzo często w takich miejscach możecie wręcz poprosić o informację czy obudzenie Was, kiedy pojawia się zorza.

Jednak szansa na zorzę jest także wieczorami i w nocy kiedy nie wyjeżdżacie daleko poza centrum, wszystko zależy od warunków.

Dlatego miejcie oczy zawsze otwarte. Oraz podłączony internet, bo czy to w igloo, czy podczas polowania, czy nawet będąc w centrum, przydadzą się Wam włączone aplikacje.

Jest kilka aplikacji, które pokazują Wam warunki i szansę na aurorę,  a także wysyłają alerty. Warto z nich korzystać.

Najbardziej znana jest aplikacja Aurora. Pokazuje KP czy kamery live, może być naprawdę przydatna. Tej aplikacji używałam w Tromso.

Istnieją także bardziej lokalne aplikacje skupiające się na regionie fińskiej Laponii.

Pierwsza to lokalna aplikacja NL Alert, z której korzystają niektóre hotele i resorty. Ja akurat nie skorzystałam z płatnej opcji alertu, ale sprawdzałam ich kamery i prognozę.

W Rovaniemi natomiast używałam aplikacji Aurora Alert-Realtime. To bezpłatna aplikacja, w której wybieracie rejony w okolicy Rovaniemi, z których chcecie dostać alert.

Zorza w centrum Rovaniemi

Aplikacja wysyła też alerty na Rovaniemi-City, i w moim przypadku zadziałała świetnie. Po otrzymaniu alertu poszliśmy szybko nad rzekę i po krótkim czasie zorza była widoczna.

W centrum Rovaniemi zorzę najlepiej oglądać z ogrodu przy Arktikum, ale tak naprawdę nie trzeba dojść aż tam. Można iść nad rzekę, kierować się w stronę Arktikum i koniecznie minąć most, którego światła przeszkadzają. Za mostem powinny być już wystarczające warunki do wypatrywania zorzy.

Widok aurory ma w sobie coś magicznego, trudnego do opisania. Coś, co sprawia, że chce się ją widzieć więcej i częściej.

Mam nadzieję, że będziecie mieć szczęście do warunków podczas Waszego pobytu!

Jak dotrzeć do Rovaniemi

Rovaniemi, ze względu na swoją (rosnącą) popularność jest naprawdę dostępne. Mamy kilka możliwości dojazdu.

W tym momencie z Polski w grudniu latają jednodniowe czartery, w grudniu i styczniu dostępne będzie także połączenie LOTu.

Można także dolecieć z przesiadką przez Helsinki, lub tanimi liniami przez np. Londyn.

Inną opcją jest lot do Helsinek lub Turku i podróż pociągiem, lub autobusem na północ.

Pociąg to dość popularna i bardzo przyjemna opcja (która może wyjść również korzystanie finansowo), którą ja również polecam, bo właśnie tak dotarłam do Laponii.

Szczegóły każdej z możliwości dojazdu opisałam w tym osobnym poście.

Gdzie zatrzymać się w Rovaniemi

I Finlandia, I Rovaniemi tym bardziej, nie są najtańsze jeśli chodzi o noclegi. Ale tak jak pisałam wcześniej, zależy to także od terminu.

To również turystyczny region, więc znajdziecie tu wiele możliwości zakwaterowania. Warto jednak rezerwować z wyprzedzeniem, bo niektóre, te najciekawsze lub najkorzystniejsze cenowo, szybko znikają.

Z grubsza, macie dwie opcje: mieszkanie w samym Rovaniemi lub poza miastem.

W mieście dostępne są hotele, hostele, jest też dużo prywatnych mieszkań, którym również warto się przyjrzeć. Plusem mieszkania w mieście jest łatwiejsza logistyka i też w większości mniejsze ceny.

Opcja mieszkania poza miastem, często nad rzeką, w lesie, w domkach lub wręcz w nowoczesnych igloo może być trochę trudniejsza logistycznie i droższa, jednak przepiękna, z ‘dodatkowymi wrażeniami’.

Szczegółowo o tych rozwiązaniach, wraz z wyselekcjonowanymi przykładami hoteli i mieszkań, opisałam w tym poście.

Zakwaterowanie, które mogę polecić

Można też połączyć te noclegi. Tak jak podczas mojego wyjazdu: 3 noce spaliśmy w świetnym mieszkaniu w centrum Rovaniemi, a 1 w jurtach nad rzeką około pół godziny drogi od miasta.

Jedno i drugie bardzo polecam:

Mieszkanie przy głównej ulicy, spacerem do głównego placu, jednak w cichej i  spokojnej okolicy. Kawalerka z aneksem kuchennym, dużym balkonem, i łazienką z sauną, z której można było korzystać w cenie. Bardzo ładnie urządzone, w nordyckim stylu i bardzo przytulne.

Jurty zaraz nad rzeką, pośrodku niczego (w dobrym znaczeniu tego słowa). Przemiłe właścicielki, wszystko świetnie zorganizowane. Jurty w środku ciepłe (są kaloryfery), pięknie urządzone, ze szklaną częścią dachu.

Łazienki są osobno (trzeba do nich wyjść), czyste i nowoczesne.

Niesamowite miejsce, jedno z lepszych, w jakich spałam w czasie moich wielu podróży w ostatnich latach.

Po więcej szczegółów i z mieszkania i jurt oraz innych ciekawych miejsc do spania, zapraszam do tego artykułu.

Waluta, język, strefa czasowa

To jeszcze dla uzupełnienia tematu informacji praktycznych parę informacji formalnych. Finlandia jest członkiem Unii Europejskiej (oraz strefy Schengen), a walutą w kraju jest Euro (warto o tym pamiętać, bo w pozostałych krajach nordyckich walutą są korony).

Strefa czasowa to czas wschodnioeuropejski, czyli w Finlandii jest ‘godzina później’ niż w Polsce.

Języki

Językiem jest język fiński, i na pewno można powiedzieć, że jest to język trudny. Nie jest to język należący do grupy skandynawskiej, a grupy ugrofińskiej (razem z językiem węgierskim i estońskim).

Drugim językiem urzędowym jest szwedzki, dlatego np. w pociągu usłyszycie komunikaty również po szwedzku.

Do grupy ugrofińskiej należą również języki lapońskie (saamskie), które dodatkowo dzielą się na trzy grupy. Ich podobieństwo do języka fińskiego jest dość odległe.

Języki mają obecnie małe grupy użytkowników. Podejmuje się różne działania nauki i utrzymania języków, np. w szkole czy przedszkolach. O tym temacie można dowiedzieć się trochę odwiedzając wystawę w Arktikum w Rovaniemi.

Oczywiście nie będziecie mieć najmniejszego problemu z komunikacją po angielsku.

Rovaniemi Informacje Praktyczne: Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł podpowiedział Wam parę wskazówek. A także pokazał, patrząc nawet tylko na informacje praktyczne, jak ciekawy jest to region.

W artykułach skupiam się na Rovaniemi, bo jest to miejsce, do którego większość z turystów dociera, ale oczywiście wiele z tych informacji sprawdzi się również, jeśli jedziecie do innych miejsc w fińskiej Laponii, np. do Ivalo.

Już niedługo na blogu pojawiają się kolejne posty w temacie Rovaniemi. Serdecznie zapraszam!