Niektóre posty na tej stronie zawierają linki afiliacyjne. Jeśli ich użyjesz, ja dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.

W tym poście opiszę wszystkie możliwości dojazdu do Rovaniemi w Laponii.

Rovaniemi (i cały region fińskiej Laponii) to coraz bardziej popularne miejsce podróży. Zachwyca i ma wiele do zaoferowania i dla dzieci i dla dorosłych. Wpisuje się też w trend wyjazdów w chłodniejsze kierunki.

Jednak dalej można odnieść wrażenie, że region jest trudnodostępny.

A do Rovaniemi wcale nie jest tak trudno dotrzeć, jak mogłoby się wydawać. Mamy kilka opcji dojazdu.

Ja dotarłam do Rovaniemi, łącząc lot do Turku i pociąg. Zajęło to dość dużo czasu, jednak było to wygodne i niedrogie rozwiązanie, które polecam. Ale po kolei.

Sprawdź też poprzedni post z innymi przydatnymi informacjami praktycznymi dotyczącymi wyjazdu do Rovaniemi.

Jak dotrzeć do Rovaniemi: Loty

W Rovaniemi jest międzynarodowe lotnisko (kod: RVN), które znajduje się blisko Wioski Świętego Mikołaja (około 3 km) i około 10 kilometrów, 15-20 minut od centrum miasta. Z lotniska do centrum i do Wioski dotrzeć można autobusem miejskim lub czerwonymi autobusami Santa Claus Express.

Najwięcej autobusów dostępnych jest w sezonie (czyli zimą), z lotniska dojechać można także wypożyczonym samochodem, taksówką, transferem hotelowym lub prywatnym transferem.

Najwięcej lotów do Rovaniemi jest oczywiście z Helsinek, są też loty międzynarodowe z wielu lotnisk europejskich.

Bezpośrednie loty z Polski

Do tej pory nie było bezpośrednich rejsowych lotów do Rovaniemi z Polski. Na początku czerwca 2025 LOT ogłosił, że otwiera takie loty, które dostępne będą przez dwa miesiące: od 27.11.2025 do 1 lutego 2026. Samolot latać będzie z Warszawy w czwartki i niedziele.

Cena obecnie to około 700 zł w jedną stronę.

Jednodniowe wycieczki- Czartery

W grudniu dostępne są również wycieczki czarterem z biurem Rainbow (z Katowic, Warszawy i Poznania). Są to loty na jeden dzień (lecisz i wracasz tego samego dnia), typowo pod dzieci i spędzenie dnia tylko w wiosce Mikołaja. Wspominam o tej możliwości, żebyście mieli pełny przegląd.

Natomiast zupełnie szczerze uważam, że Rovaniemi i okolice mają dużo więcej do zaoferowania i polecam jednak choć trochę dłuższy pobyt. Taki jednodniowy wyjazd raczej nie jest również opłacalny pod względem finansowym.

FinnAir

Jeśli chodzi o samoloty rejsowe, dolecieć można także przede wszystkim FinnAir z przesiadką w Helsinkach. Będzie to najszybsza opcja i najprawdopodobniej również najdroższa, choć może to też zależeć od daty. FinnAir do Helsinek lata z Warszawy, Krakowa i Gdańska, więc patrzcie głównie na te lotniska.

Do Rovaniemi w sezonie lata również Lufthansa, KLM i Iberia, więc możecie próbować lecieć również przez Amsterdam, Frankfurt czy Madryt. Te loty nie odbywają się codziennie.

Ceny tych lotów zależą od tego kiedy kupujecie bilet, kiedy lecicie i mogą się być bardzo różnić.

Patrzę w grudniu na ceny lotów w marcu: w takim czasie można liczyć około 1700 zł w dwie strony ( FinnAirem).

Jak dostać się do Rovaniemi: Tanie loty

Ze względu na rosnącą popularność kierunku, dostępnych jest coraz więcej połączeń do Rovaniemi, również tzw. tanimi liniami. Jeszcze nie z Polski, ale może niedługo? W każdym razie szukając połączeń, patrzcie głównie na EasyJet i Ryanair.

Ryanairem możecie dolecieć np. z Londynu, Liverpoolu czy Mediolanu i to też może wyjść całkiem sensownie cenowo, nawet dodając lot z Polski do tych miast (w zależności od daty lotu i od tego kiedy kupujecie, grudzień jest oczywiście droższy).

Pamiętajcie tylko, że tutaj kupujecie loty osobno i jeśli coś się wydarzy z pierwszym lotem, drugi po prostu przepada. Dlatego warto zostawić sobie odpowiednio dużo czasu na przesiadkę, spóźnienia, itd.

Od kwietnia 2025 na loty z przesiadką w Wielkiej Brytanii potrzebna będzie ETA, które ma kosztować 10 funtów (około 50 zł).

Autobus lub pociąg z Helsinek (Turku lub Tampere)

Inną, dość często wybieraną opcją jest lot do Helsinek (lub na inne lotniska na południu Finlandii) i przejazd autobusem lub, a właściwie przede wszystkim, pociągiem.

Takie rozwiązanie zabiera więcej czasu, z drugiej strony jest też po prostu tańsze. Osobiście na autobus raczej bym się nie zdecydowała, zwłaszcza jeśli jest to krótki wyjazd, natomiast przejazd pociągiem był wygodny i był przygodą samą w sobie.

W tym przypadku trzeba dobrze dopasować godziny samolotu i autobusu/pociągu. Najlepiej chyba lecieć rano, mieć czas, żeby pochodzić po mieście, coś zjeść, a do Rovaniemi jechać nocą.

Loty do Helsinek

Do Helsinek dolecicie FinnAir.

Z Modlina lata również Ryanair.

Z Gdańska za to Wizz Air lata do Turku.

Autobus

Autobus z Helsinek do Rovaniemi jedzie około 12 godzin i kosztuje 35-40 Euro. Jest autobus dzienny i nocny, a rozkładu i biletów szukajcie na stronach Flixbusa lub OnniBusa, fińskiego przewoźnika.

Pociąg

Z Helsinek do Rovaniemi jest kilka pociągów dziennie. Są pociągi dzienne, które jadą około 8-10 godzin oraz pociągi nocne, w których wykupić można kabiny do spania.

Pociągiem dojedziecie te do Rovaniemi z Turku. Jedzie trochę dłużej, ale jest to też bezpośredni pociąg nocny (ten sam, który jedzie z Helsinek, wagony łączone są w Tampere).

Bilety warto kupić wcześniej, bo po pierwsze wychodzą taniej, a po drugie w najgorętszym okresie mogą zostać wykupione, zwłaszcza kabiny sypialne.

Cena pociągu nie jest stała. Zależy, podobnie jak przy lotach, od tego kiedy kupujecie bilet, na kiedy itd. Z tego co widziałam, przeglądając ceny, pociąg nocny jest zazwyczaj droższy w piątki.

Jeśli dobrze traficie, całą kabinę sypialną dla 2 osób możecie kupić już za 50-100 Euro. W grudniu kosztuje nawet 200 Euro.

(W tym artykule pisałam więcej o tym, że warto mieć na uwadze, grudzień to najwyższy sezon w Rovaniemi i naprawdę widać to w cenach).

Jak wygląda pociąg do Rovaniemi?

Pociąg ma wiele udogodnień, o których raczej nie myślimy jeżdżąc polskimi kolejami. Na przykład możecie wykupić trochę droższą kabinę z własną łazienką. Nawet w kabinie bez łazienki macie zlew z lustrem, a prysznice dostępne są na korytarzu. W pociągu jest wagon restauracyjny, kącik dla dzieci i parę innych ulepszeń.

Bardziej szczegółowo pociag i podróż opisałam tutaj.

Samochód

Do Laponii możecie dotrzeć też samochodem, choć jest to raczej długa podróż i niezbyt popularna. Macie tu kilka opcji:

Lot do Helsinek i wynajęcie samochodu (droga na północ to około 10-12 godzin).

Jeśli chcecie jechać swoim samochodem, z Polski najszybciej dotrzecie, jadąc do Tallinna, a stamtąd do Helsinek 3-godzinnym promem.

Jest też opcja przez Szwecję (przez Danię lub promem), jest to jeszcze dłuższa podróż.

Warto wiedzieć, że niektóre pociągi z Helsinek do Rovaniemi mają specjalne wagony dla samochodów. Możecie więc dotrzeć na północ Finlandii pociągiem, przesypiając spokojnie noc,  zabrać ze sobą samochód tym samym pociągiem odebrać go już w Rovaniemi. Myślę, ze to całkiem dobra opcja, jeśli chcecie wziąć swój samochód.

Jak dotrzeć do Rovaniemi: Podsumowanie

Jak widzicie, opcji dojazdu do Rovaniemi jest kilka i myślę, że będą się tylko zwiększać. Mam nadzieję, że ten post podpowiedział Wam, jak pod względem dojazdu zorganizować podróż do Laponii.

Jak już wspominałam, ja dotarłam do Rovaniemi, lecąc z Gdańska do Turku i przesiadając się na nocny pociąg. Turku jest bardzo przyjaznym miastem właśnie na taki krótki przystanek.

Ta opcja w większości wychodzi również najtaniej. Jeśli wylot z Gdańska Wam pasuje, warto o niej pomyśleć (tu więcej szczegółów z tej trasy).

A tu znajdziesz inne posty, które pomogą zorganizować Twój wyjazd do Rovaniemi i okolic:

Co spakować?

Rovaniemi: Zorza Polarna. I Wiele Innych Informacji Praktycznych.

Ekspres Świętego Mikołaja: Czy warto?

Wioska Świętego Mikołaja: Czy warto? I wiele informacji praktycznych

Co zobaczyć i zrobić w Rovaniemi?

Interesują Cię wyjazdy na północ? Sprawdź post o norweskim Tromso.