Gdzie znajdują się lotniska w Chorwacji? Które z nich są tymi głównymi z lotami międzynarodowymi? Na które chorwackie lotniska dotrzemy z Polski?

O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.

Ile lotnisk jest w Chorwacji

W Chorwacji jest relatywnie dużo, bo 9 lotnisk międzynarodowych.

O dwóch pewnie mało kto słyszał. Pierwsze z nich to lotnisko na wyspie Brač, które obsługuje głównie loty czarterowe. Drugie to lotnisko na wyspie Lošinj, które obsługuje loty krajowe i lotnicze taxi.

Kolejne lotniska są już bardziej znane i obsługują standardowe loty międzynarodowe. Dwa lotniska znajdują się w kontynentalnej części kraju: największe w Zagrzebiu oraz duże mniejsze w Osijeku. Pozostałe znajdują się na wybrzeżu, od Istrii (lotnisko w Puli), do lotniska w Dubrowniku, w południowej Dalmacji.

Z Polski bezpośrednio dolecimy do Zagrzebia, Zadaru, Splitu i Dubrownika. Czasami również do Puli i Rijeki. Omówimy te lotniska dokładniej w kolejnych częściach posta.

A jeśli wybieracie się do Chorwacji, może Wam się przydać ten Językownik, ze słowniczkiem i wskazówkami w jednym.

Lotniska w Chorwacji: Zagrzeb

Największym lotniskiem w Chorwacji jest oczywiście lotnisko w stolicy kraju, Zagrzebiu. Jego pełna nazwa to Lotnisko im. Franja Tuđmana, a kod: ZAG. Znajduje się dokładnie w miejscowości Velika Gorica. W 2022 r. lotnisko obsłużyło prawie 3 miliony pasażerów.

Na lotnisku operuje wiele dużych linii lotniczych, m.in. KLM, Croatia Airlines, również Ryanair. Z lotniska można dostać się na inne lotniska krajowe i do wielu miast europejskich, ale także do Dubaju, Dohy i Toronto.

Z Polski do Zagrzebia codziennie z Warszawy lata LOT.

Z lotniska łatwo jest dotrzeć do centrum miasta, a jeśli chcesz skorzystać z transportu publicznego, masz dwie opcje: autobus miejski 490 lub autobus wahadłowy Pleso.

O szczegółach pisałam w tym poście.

Lotnisko w Splicie

Drugim najbardziej ruchliwym lotniskiem w Chorwacji jest lotnisko w Splicie (SPU). Leży tuż przy wybrzeżu Adriatyku, w mieście Kaštela, około 6 km od miasta Trogir i 25 km od Splitu. Dzięki położeniu, widoki przy i po wylądowaniu są niesamowite.

To też często odwiedzane lotnisko przez gości z Polski. W sezonie (od czerwca do września) do Splitu lata Wizz Air i to z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Warszawy i Wrocławia.

Wybierzcie to lotnisko, jeśli chcecie zwiedzić Split, Trogir i cały region środkowej Dalmacji wraz z wieloma znanymi wyspami Dalmacji, takimi jak Hvar lub Brač.

Z lotniska do Trogiru dotrzesz autobusem miejskim. Do centrum Splitu za to dotrzesz autobusem miejskim lub autobusem Pleso. Autobus miejski jedzie dłużej i dojeżdża na przystanek, który jest dalej od najbardziej turystycznego centrum.

Dlatego też polecam jednak autobus wahadłowy Pleso. Jedzie około 30 minut i dociera do dworca autobusowego, który znajduje się obok portu i dworca kolejowego. Łatwo więc przesiąść się od razu na autobus do mniejszych miejscowości czy to na prom na wyspy.

Pod względem transportu i przesiadek, Split jest bardzo wygodny. A z dworca autobusowego dotrzesz krótkim spacerem na rivę i na Stare Miasto.

Lotnisko w Dubrowniku

Kolejnym w rankingu jest lotnisko w Dubrowniku. Ruchliwe lotnisko, szczególnie w szczycie sezonu, z wieloma lotami z miast europejskich, a także lotami krajowymi.

Jeszcze do niedawna z Polski latały tam głównie czartery, w sezonie 2025 będziemy mieć także loty rejsowe. Do Dubrownika z Warszawy będzie latać Wizz Air. Z Katowic, Krakowa, Poznania i Wrocławia, Ryanair. Do tego, co roku mamy również loty ‘LOT na wakacje’.

Z lotniska w Dubrowniku skorzystajcie, jeśli planujecie odwiedzić Dubrownik i południową Dalmację, na przykład półwysep Pelješac czy jedną z najbardziej znanych chorwackich wysp, wyspę Korčula. To lotnisko znajduje się również dość blisko granicy z Czarnogórą, więc czasami lądują na nim czartery z turystami spędzającymi wakacje na wybrzeżu Czarnogóry.

Dojazd z lotniska do centrum miasta zajmuje około 30 minut; jednak w szczycie sezonu może trwać dłużej ze względu na korki. Z lotniska do centrum kursują autobusy miejskie oraz wahadłowy; tutaj możesz sprawdzić szczegóły.

Lotniska w Chorwacji: Zadar

Kolejne to lotnisko w Zadarze, więc znowu Dalmacja, tym razem północna. Zadar jest piątym co do wielkości miastem w Chorwacji, pięknym i wartym odwiedzenia. Jest trochę mniej znany niż dwa wcześniej wymienione, ale ostatnio zyskuje zasłużoną popularność. Również dzięki bezpośrednim lotom Ryanaira z: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia i Modlina. W większości zaczynają one latać już od kwietnia.

Miasto słynie z niesamowitego Starego Miasta i zachodów słońca, które można oglądać, słuchając Morskich Organów.

Z lotniska można dostać się do centrum (przystanek autobusowy znajduje się tuż przy murach Starego Miasta) miejskim autobusem. Rozkład jazdy jest dostępny tutaj. Ten sam autobus zawiezie Was na dworzec autobusowy i terminal promowy Gaženica.

Wszystkie praktyczne informacje o Zadarze, a także informacje o tym, co warto zobaczyć w Zadarze, znajdziecie w tym wpisie na blogu.

Lotnisko w Rijece

Zostajemy na wybrzeżu, ale bardziej na północy, gdzie znajdują się dwa lotniska.

W porównaniu do lotnisk Dalmacji oba lotniska w północnej części wybrzeża Chorwacji mają widocznie mniej połączeń lotniczych, sukcesywnie jednak się zwiększają.

Najpierw to w regionie Kvarner, czyli lotnisko w Rijece. Czasami jest nazywane lotniskiem na wyspie Krk. I ma to sens, ponieważ tak naprawdę znajduje się już „po drugiej stronie mostu”, na wyspie.

Latem będziemy mieć loty z Polski.

W sezonie 2025 do Rijeki będzie latać z Wrocławia Ryanair.

Wybierzcie to lotnisko, jeśli chcecie spędzić czas na wybrzeżu w Rijece i okolicy, (np. w Opatiji, Crikvenicy czy Novim Vinodolskim), na wyspie Krk czy Cres, ale także na Istrii.

Jeśli chodzi o to lotnisko, to trzeba uważać, aby korzystać tylko z autoryzowanego transportu, ponieważ ten nieautoryzowany pozostawia pasażerów 2 km od lotniska.

Z lotniska dotrzecie do Rijeki, ale także Omišalja na Krku (świetne miasteczko, bardzo polecam), a w sezonie także do innych miast.

Obecnie istnieje konieczność rezerwacji przewozu. Rozkład jazdy i wszystkie informacje można znaleźć na tej stronie internetowej. Na pewno pojawiają się dodatkowe informacje/przewozy bliżej sezonu.

Więcej o wyspie Krk, co tam zobaczyć, a także praktycznych porad, znajdziecie w tym wpisie na blogu.

Lotnisko w Puli

I ostatnie lotnisko, z którego w 2025 będą bezpośrednie loty z Polski.

Lotnisko w Puli, na które Ryanair będzie latać z Poznania i Katowic. Wybierzcie je, jeśli interesuje Was Istria, zarówno ta nadmorska jak i kontynentalna, która jest naprawdę ciekawa. To tu na przykład rosną trufle.

Z lotniska na dworzec autobusowy w Puli dojedziecie autobusem, tu znajdziecie rozkład.

Pozostałe lotniska w Chorwacji

Zostały nam jeszcze 3 lotniska chorwackie, na które nie dolecimy z Polski.

Brač

Lotnisko na wyspie Brač obsługuje tylko loty z miast chorwackich oraz międzynarodowe czartery. W zeszłym roku były to samoloty z Austrii, ze Słowacji czy Włoch.

Lotnisko znajduje się około 5 km od miasteczka Bol (tego, w którym znajduje się znana plaża Zlatni Rat), nie ma tu żadnej zorganizowanej komunikacji publicznej.

Tę informację podaję bardziej jako ciekawostkę, również dlatego, że wyspa Brač jest popularna wśród turystów z Polski. Można na nią łatwo dopłynąć promem ze Splitu.

Wyspa Lošinj

Lotnisko znajduje się w pobliżu miasteczka Mali Lošinj, i obsługuje taksówki powietrzne i loty panoramiczne. Jeśli interesuje Was któryś z takich lotów, tu znajdziecie więcej informacji.

Osijek

Lotnisko w Osijeku, czyli na wschodzie Chorwacji, w Slawonii. Obsługuje loty krajowe oraz międzynarodowe, choć obecnie tylko z Monachium.

Osijek leży nad rzeką Drawą, która dzieli miasto na dwie części. Nad rzeką znajduje się również plaża. Ulice z domami secesyjnymi, twierdza i stare miasto to jedne z atrakcji, które można tu zobaczyć. Miasto jest oddalone o około 4 godzin jazdy autobusem od Zagrzebia.

Przewodnik po chorwackich lotniskach: Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił Wam, skąd w Polsce dolecicie do Chorwacji, na jakie linie lotnicze i na które lotniska chorwackie patrzeć.

Jeśli chodzi o sezon, warto też zawsze sprawdzać ‘LOT na wakacje’.

Jeśli interesują Was loty krajowe w Chorwacji, to obsługiwane są przez dwie linie: Croatia Airlines i TradeAir.

Innym dobrym środkiem transportu pomiędzy miastami jest autobus.

Jako filolożka chorwacka do Chorwacji jeżdżę często, i to już od około 20 lat. Pamiętam czas, kiedy z lotów dostępny był tylko ten do Zagrzebia, a nad morze trzeba było jeździć autokarem. Cieszę się, że pojawiło się tyle połączeń i że dzięki temu łatwiej jest nam zwiedzać ten piękny kraj.

Na blogu znajdziecie dużo innych artykułów na temat Chorwacji. A w tym Językowniku znajdziecie wielu wskazówek językowych, które ułatwią Wam chorwackie wakacje. Jak czytać po chorwacku, na jakie słowa uważać, podstawowe zwroty i słówka. Sprawdź: