Z czym kojarzy Wam się wyspa Krk w Chorwacji? Z plażami, długim mostem, a może trudną do wymówienia nazwą?

Krk nie jest aż tak znany wśród polskich turystów jak Dalmacja. Leży jednak na północy Chorwacji, więc jest po prostu bliżej, co przyciąga osoby jadące samochodem. Bez problemu jednak na Krk dostaniecie się też samolotem czy autobusem.

Krk to typowo turystyczne miejscowości, ale są też perełki, mniej znane, bardziej lokalne, a także miejsca z dziedzictwem kulturowym. Z artykułu dowiesz się, co warto zobaczyć na Krku, jak dotrzeć na Krk, jak się po wyspie poruszać i parę innych przydatnych praktycznych informacji.

Wyspa Krk, parę ogólnych informacji

Nazwa Krk, jak wymawiać?

Zacznijmy od nazwy. Bo z tego co często słyszę, potrafi sprawić problem. A czasem myli się z innym znanym chorwackim miejscem. Bez zbędnych skomplikowanych językoznawczych szczegółow oczywiście. Warto jednak pamiętać, że ‘r’ w języku chorwackim, w momencie kiedy znajduje się pomiędzy innymi spółgłoskami, jest tzw. r zgłoskotwórczym, czyli ma funkcje samogłoski.

Oznacza to po prostu, że dodajemy przed nim bardzo krótkie ‘y’. W praktyce więc Krk wymawiamy jako [Kyrk].

To samo dzieje się w nazwie parku narodowego, rzeki i wodospadów Krka, które znajdują się w pobliżu Szybenika. Byliście już? Piękne miejsce.

Podsumowując: K(y)rk- wyspa, K(y)rka- rzeka i wodospady w Dalmacji. Mam nadzieję, że teraz już nie będziecie łamać sobie języka opowiadając o swoich wakacjach?

Most na Krk

Po tym kąciku filologicznym przechodzimy do informacji czysto turystycznych. Wyspę Krk uważa się za największą wyspę Chorwacji i w ogóle największą wyspę na Adriatyku. Na wyspie mieszka około 18 000 mieszkańców. O Krku mówi się czasem ‘złota wyspa’, ze względu na plaże.

Wyspa połączona jest z lądem mostem o długości 1430 metrów, otwartym w 1980 roku. W 2020 roku most przeszedł remont, bo sól ma duży negatywny wpływ na jego strukturę. Problemem jest też bura- czyli duży wiatr, z powodu którego most czasem musi być zamknięty dla ruchu.

Co zobaczyć na wyspie Krk?

Na wyspie nie będziecie się nudzić. Mimo że Krk jest typową wakacyjną “plażową” wyspą, znajdziecie tu zabytki, również takie bardzo ważne dla kultury Chorwacji.

Miasto Krk

Zacznijmy od stolicy wyspy, czyli miejscowości Krk. Historia miasta sięga starożytności, do dzisiaj zachowały się mury miejskie, o których pierwsze wzmianki pochodzą sprzed ponad 2000 lat.

Według jednej z teorii, o Krku, w jednym ze swoich wierszy, pisał nawet Homer, nazywając miasto Koureto.

Największym placem miasta jest jest Vela Placa, który w czasach renesansu był miejscem handlu. Na placu zachowała się wieża i XVI-wieczna studnia. Przy placu znajduje się najstarsza część murów miejskich.

Kolejnym placem, na który na pewno trafisz, jest Kamplin, wykorzystywany w przeszłości do różnych celów, np. turniejów jeździeckich. Plac znajduje się pomiędzy dwoma kolejnymi zabytkami-wizytówkami miasta: zamkiem Frankopanów i katedrą. Zamek budowany był przez kilka stuleci, ukończony przed 1348, potem dwukrotnie rekonstruowany. Frankopani to rodzina arystokratów, ważna w historii i kulturze Chorwacji, zwłaszcza między XII-XVII wiekiem. Na pewno będziecie widzieć to nazwisko często, nie tylko na Krku.
Katedra to miks stylu romańskiego, gotyku, renesansu i baroku, a zbudowana jest na bazie wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V wieku. Wieżę katedry zobaczycie z daleka.

Dalej czeka nas spacer do najwyższego punktu starego miasta, Placu Głagolickiego (Trg Glagoljaša). W jego pobliżu znajdziecie XIII-wieczne klasztory franciszkanów i benedyktynów, i kościół, który kiedyś należał do jednego z klasztorów.

To zabytki, ale przede wszystkim w miasteczku Krk warto pochodzić sobie po uliczkach, usiąść na kawę i przespacerować się promenadą przy porcie przy murach miejskich.

Vrbnik (i wino)

Vrbnik to kolejne miasteczko, którego wąskie średniowieczne uliczki zachęcają i zachwycają. Miasteczko na klifie, z pięknymi widokami, znane z produkcji wina.

Žlahtina (dokładnie vrbnička žlahtina- od nazwy miejscowości) to wytrawne białe wino produkowane z odmiany winogron rosnących tylko w okolicy Vrbnika. Na wyspę odmiana przybyła w latach 80. XIX wieku. Dlatego zwiedzając Vrbnik warto zatrzymać się na lampkę wina, albo nawet zwiedzić winnicę/winiarnię i zamówić zestaw degustacyjny. Listę producentów win z okolicy i kontaktów znajdziecie tutaj.

Ja odwiedziłam winiarnię Ivan Katunar i bardzo polecam- pyszne wino i piękny widok na stare miasto.

A wracając do samego Vrbnika. Z zabytków to przede wszystkim kościoły, głagolickie napisy, dzwonnica, biblioteka i pozostałości murów miejskich. W Vrbniku znajduje się także jedna z najwęższych ulic na świecie.

Malinska i Njivice

To inne miejscowości od tych wcześniej opisanych, bo to po prostu współczesne miejscowości turystyczne powstałe na bazie rybackich wiosek. W Malinskiej charakterystyczny jest port, z którego można iść w obie strony na plaże.

Dość szybko wzdłuż morza dojdziemy do miejscowości Vantačići, trochę dłużej do Porat, w którym można zjeść w całkiem przyjemniej konobie. W ‘drugą stronę’ natomiast dojdziemy do plaży Haludovo. Jeśli na tej wysokości wejdziemy głębiej w las, dojdziemy do ruin opuszczonego hotelu Haludovo Palace Hotel. W latach 70. XX wieku był jednym z najbardziej luksusowych miejsc (i ten przepych widać nawet patrząc na ruiny), w którym było także kasyno, a wśród gości wymienia się np. Saddama Husseina. Hotel ostatecznie zamknięty został w 2001 roku. Od tego czasu było kilka prób reanimacji hotelu, jednak wszystkie skończone niepowodzeniem. Ostatni inwestor chciał zamknąć dostęp do plaży dla osób spoza gości hotelowych, na co nie chciały zgodzić się miejscowe i krajowe władze.

I szczerze mówiąc, nie ma się co dziwić, ponieważ ta plaża leży na pieszej trasie do Njivic. Promenada nazywana ‘Rajski put’ (rajska droga) to około 6-kilometrowy spacer z przepięknym widokiem i zapachem lasu piniowego.

W Njivicach port jest mniejszy niż ten w Malinskiej, to przyjemna miejscowość, z kilkoma restauracjami i kafejkami w porcie.

Port w Njivicach

Baška

Wydaje się, że Baška to najbardziej znana miejscowość na Krku. Pewnie przez plaże. Miejscowość podzielona jest jakby na dwie części. Starsza, z wąskimi klimatycznymi uliczkami i knajpkami nad wodą i druga- promenada wzdłuż plaży, z takimi typowo turystycznym ‘mydłem i powidłem’ i mniej zachęcającymi knajpami.

Warto jednak pamiętać, że w Bašce znajduje się Szlak głagolicy, a pod Bašką, w Jurandvorze, replika płyty- zabytku głagolickiego. O co chodzi? Co to za zabytki, gdzie je znaleźć będąc na Krku i o co chodzi z głagolicą, tak ważną na wyspie Krk, opisuję w tym osobnym artykule.

Omišalj

Miejscowość, która zrobiła na mnie największe wrażenie, z cudownym widokiem na zatokę. Wąskie zabytkowe uliczki, ukwiecone, kolorowe domki, drzewa. Spokojna, z jedną kawiarnią i jedną konobą, za to bez sklepów z pamiątkami. Bardzo lokalny charakter, z drugiej strony inny niż w ‘standardowej’ miejscowości chorwackiej.

Tutaj również znajdziemy pozostałości głagolicy, loggię z XVI wieku, kaplicę i trzynawowy kościół.

Co jeszcze warto zobaczyć na Krku? Punat, z dużą i nowoczesną mariną oraz wysepką Košljun, na której znajduje się klasztor. Starą Baškę, małą tradycyjną wioskę z piękną plażą. Zatoke Soline czy jaskinię Biserujka.

Krk, informacje praktyczne

Jak dojechać na wyspę Krk?

Mało kto wie, że na Krku jest… międzynarodowe lotnisko. To lotnisko Rijeka, ale znajduje się już po drugiej stronie mostu (7 km od Rijeki). W poprzednich sezonach do Rijeki latał ‘LOT na wakacje’ z Zielonej Góry, Olsztyna, Warszawy i Szczecina. Niestety, liedy w czerwcu 2023 aktualizowałam ten artykuł nie było jeszcze informacji, aby miały się te loty pojawić także w sezonie 2023.

Do Rijeki dolecieć można jednak z kilku europejskich miast: Londynu, Sztokholmu, Brukseli, Eindhoven i kilku lotnisk niemieckich. Może komuś te lotniska, bądź przesiadka na nich, przypasują. Patrzcie głównie na Ryanaira, Easyjet, Eurowings i Transavię. Oraz CroatiaAirlines i TradeAir na loty krajowe.

Ważna informacja odnośnie dojazdu na i z lotniska w Rijece! Korzystajcie tylko z autoryzowanych przez lotnisko transferów, bo te nieoficjalne mogą Was zostawić przy autostradzie 2 km od lotniska, a to raczej średnia przyjemność.

Transfer do Rijeki kosztuje 10 Euro i nie trzeba wcześniej rezerować. Transfer do Omišalja na Krku kosztuje 4 Euro i trzeba go zarezerwować co najmniej 24 godziny przed, bez tego bus może się nie zjawić. Rozkład transferów i wszystkie informacje dostępne są pod tym linkiem.

Jeśli nie na lotnisko w Rijece, to dolecieć można: do Zagrzebia (to około 3 godziny autobusem), Puli (około 2 godzin autobusem, są samoloty z Poznania) lub do Zadaru, do którego łatwo jest dolecieć z Polski. Po szczegóły zapraszam do artykułu z informacjami o Zadarze.

Jak poruszać się po wyspie Krk

Nie ma problemu, jeśli chodzi o transport publiczny i autobusy między najważniejszymi miejscowościami. Do wielu miejsc, o których piszę, dojedziecie autobusem, które działają całkiem dobrze i na czas – sprawdzone osobiście.

Rozkład jazdy sprawdzicie bezpośrednio na przystanku/dworcach lub na stronach: rozkład jazdy na Krku i informacje o dworcu autobusowym w Krku.

Gdzie spać na Krku

Krk jest mocno turystycznym miejscem dlatego znajdziecie tu dużo mozliwości zakwaterowania. Najbardziej znane miejscowości to sam Krk, Malinska i Baška, ale turystyczną infrastrukturę znajdziecie też w innych miejscowościach jak Njivice czy Šilo. Jak to typowo w Chorwacji, najwięcej jest prywatnych mieszkań, tzw. ‘apartman’, znajdziecie też mniejsze lub większe hotele.

Mam do polecenia apartament w Malinskiej. Czysty, wyremontowany, z tarasem z widokiem na winorośla i morze. Znajduje się przy głównej ulicy, ale nie było w nim za głośno. A lokalizacja świetna, minuta spaceru do centrum i portu. Apartament Kiki Candy, ten.

W Omisalju również mogę polecić jedno miejsce. Standard apartamentu taki 'zwyczajny’ natomiast przepiękny był taras i lokalizacja w uliczce w centrum. Dodatkowo mili właściciele. Apartament tutaj.

Co zjeść będąc na wyspie Krk?

O winie žlahtina już wspominałam. Warto może jeszcze dodać, że istnieje także wino musujące robione na bazie žlahtiny, które dojrzewa… w skrzyniach w morzu. Nazywa sie Valomet.

Co jeszcze jest typowego dla wyspy Krk?

Šurlice- domowy makaron, który podaje się z potrawami mięsnymi, np. gulaszem jagnięcym.

Pršut (coś jak prosciutto) z Krku jest wyjątkowy, ponieważ nie wędzi się go (jak w Dalmacji) , i dojrzewa na silnym wietrze w skórze.

Oraz owczy ser, po który (mając samochód) wpaść można bezpośrednio na farmę, na przykład tutaj.

To chyba tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje, które pozwolą zaplanować odwiedziny na wyspie Krk. Mam nadzieję, że udało mi się Was namówić na spędzenie czasu w tej części Chorwacji.

P.s. Pamiętaj że o zabytkach głagolickich na wyspie Krk poczytasz tutaj.