Post aktualizowany w czerwcu 2024.
Niesamowite widoki, białe domki na klifach, hotele w jaskiniach… W wyspie jest coś niezwykłego, przyciągającego. Wyjazd na Santorini to marzenie wielu podróżujących. A teraz, za sprawą coraz większej liczby połączeń, coraz łatwiej to marzenie spełnić!
Santorini kojarzy się z instagramowym luksusem. Oczywiście, takie miejsca są. Ale wcale nie trzeba z nich korzystać i wydawać fortunę, aby na Santorini spędzić piękny czas. Jak dolecieć na Santorini, jak poruszać się po wyspie, gdzie spać? Zapraszam do artykułu po kilka informacji praktycznych.
Jak dolecieć na Santorini?
Jest kilka rozwiązań, wszystko zależy, skąd lecicie, kiedy, na jak długo.
Loty bezpośrednie na Santorini
Na wyspie jest międzynarodowe lotnisko, najłatwiej i najszybciej więc na Santorini dolecieć jest lotem bezpośrednim. Loty z Polski w sezonie 2024 to:
Z Warszawy: Wizzair i loty czarterowe
Z Krakowa: Ryanair
Z Gdańska: Ryanair
Dostępnych jest także wiele bezpośrednich lotów z innych europejskich lotnisk.
Te loty jednak kończą się we wrześniu/październiku, więc jeśli wybieracie się poza sezonem, to raczej będziecie musieli skorzystać z innych rozwiązań:
Jak dotrzeć na Santorini poza sezonem?
Lot na wyspę, ale z przesiadką w Atenach.
Najlepiej patrzeć na Aegan Airlines, które latają z Warszawy i Krakowa, a z Aten mają dużo lotów na Santorini (a także na inne wyspy).
Jeśli nie przeszkadza Wam przesiadka do innej linii lotniczej, na wyspę z Aten latają też Olympic Air i Sky Express. Do Aten można dolecieć Aeganem, LOTem i Ryanairem (z Katowic, Krakowa, Modlina i Wrocławia).
Lot do Aten i prom na Santorini. W zależności od rodzaju promu taka podróż trwa od 4.5 do 8 godzin. Oczywiście w sezonie promów jest więcej, jednak również poza sezonem takie rozwiązanie wchodzi w grę. Warto tylko pamiętać, że promy uzależnione są od pogody, która może je opóźnić. Przede wszystkim zimą, ale problemy zdarzają się również latem. Dlatego nie zostawiaj swojej powrotnej podróży promem na ostatnią chwilę przed lotem.
W Atenach są 3 porty, a na Santorini bezpośrednio można dotrzeć z Pireusu i Rafiny, z kilkoma przewoźnikami. Tutaj możecie sprawdzić rozkład i kupić bilety na promy.
Lot na Kretę i prom na Santorini, który z Heraklionu płynie około dwóch godzin. Choć to też raczej rozwiązanie sezonowe, bo loty na Kretę też w większości kończą się jesienią. Pamiętaj tylko, że w tym przypadku warto patrzeć na loty do Heraklionu, a nie do Chanii. Promy wypływają z Heraklionu, a Chania to około 3-4 godziny dodatkowej drogi autobusem.
Do Heraklionu bezpośrednio dolecicie lotami czarterowymi lub Wizzairem (z Gdańska, Krakowa lub Warszawy).
Po szczegółowe informacje praktyczne dotyczące promów, jak porty czy rodzaje biletów zapraszam do tego artykułu.
Jeszcze innym rozwiązaniem byłby lot na Mykonos i prom. Obecnie z Polski nie ma bezpośrednich lotów na tę wyspę.
Jak poruszać się po Santorini?
Jak wszędzie, można wynająć samochód lub skuter.
Nie ma jednak problemu, jeśli ktoś na wynajęcie auta nie ma ochoty, bo jest to wyspa, na której naprawdę łatwo poruszać się autobusami.
Autobusy jeżdżą regularnie i dość często (w sezonie, poza rzadziej), a przede wszystkim, punktualnie. Najlepiej skomunikowana jest stolica wyspy, Fira. Z lotniska czy portu należy dojechać do Firy i tam przesiąść się w autobus jadący do innych miejscowości. Przesiadka odbywa się na małym dworcu autobusowym, nie ma jak się zgubić.
Bilety kupuje się w autobusie (u konduktora, warto mieć gotówkę), bilet najczęściej kosztuje 1,60 -2,20 Euro. Rozkład jazdy wisi na dworcu.
Rozkład można też sprawdzić tutaj.
Z autobusów korzysta wielu turystów, warto być trochę wcześniej, zwłaszcza jeśli, jadąc do portu czy na lotnisko, zależy nam na jakiejś konkretnej godzinie wyjazdu.
Na rozkładzie wiszącym na stacji nie znajdziecie przystanków, tylko ten końcowy. Jednak autobus zatrzymuje się, jeśli dane miejsce jest na trasie. Warto zapytać w okienku na dworcu.
I tak np. do Pyrgos można dojechać autobusem do Perissy, a do winiarni Sante autobusem do Akrotiri.
Port w Santorini
Chcesz zobaczyć Santorini, a stamtąd wybrać się na kolejne cykladzkie wyspy? Wiele praktycznych wskazówek i gotowe plany takiej wycieczki znajdziesz w moim Planbooku o Cykladach, o tutaj! (nowa edycja dostępna wkrótce).
Statki wycieczkowe przypływają do Firy. Promy przypływają jednak do portu Athinios, który znajduje się około 8 kilometrów na południe od Firy. Droga jest kręta, dojazd trwa około 20 minut.
Rozkład autobusów do portu i z portu zmienia się w zależności od dnia i godzin promów, aktualny rozkład znajdziecie na dworcu w Firze.
W porcie są kawiarnie, restauracje, taksówki, biura organizujące transfer czy wynajem.
Nie jest to jednak miły i spokojny port, w którym fajnie posiedzieć i pooglądać statki.
To tłoczne i chaotyczne miejsce. Nie zostawiajcie przyjazdu na ostatnią chwilę, zwłaszcza jeśli musicie odebrać bilet papierowy, mogą być kolejki.
,
Gdzie spać na Santorini?
Miejsca noclegowe to kwestia bardzo indywidualna, z tego powodu rzadko je polecam. Ja na przykład nie lubię dużych hoteli, a będąc w krajach południowych, muszę mieć balkon. Ale każdy może mieć inne podejście. Choć szczerze, na balkon jednak trochę namawiam;) wieczór przy lokalnym winie i dźwięku cykad warty jest nawet dopłaty do pokoju.
Nocleg to też często kwestia możliwości finansowych, na Santorini tym bardziej. Ale po kolei.
Santorini, jaką najczęściej znamy z gazet i Instagrama to bardzo eleganckie, drogie hotele butikowe. Takie na brzegu klifu, w jaskini, z prywatnym basenem lub jacuzzi.
I takich miejsc rzeczywiście znajdziemy dużo, przede wszystkim w miejscowościach Oia i Imerovigli. Ceny są adekwatne do wrażenia, w sezonie to nawet 300-500 euro za noc. Ale! Santorini to nie tylko noclegi tego typu. Można znaleźć też wiele małych, rodzinnych hoteli i pensjonatów, za typowe, standardowe ceny jak 50-70 euro za noc. Często nawet z małym basenem.
Na pewno nie nastawiajcie się na duże hotele, takich właściwie nie ma. Ale jeśli chodzi o te mniejsze bądź pensjonaty, to wybór jest ogromny. We wszystkich miejscowościach, nie trzeba spać w tych najdroższych. Dobrą opcją jest nocleg w Firze, bo stamtąd łatwo dojechać w różne miejsca na wyspie, a i ceny są całkiem ok. W Firze spałam w Markakis Studios. Dobra lokalizacja, mały basen, pozytywne wrażenia i mogę polecić to miejsce. Jeszcze tańsze może być zakwaterowanie po ‘drugiej stronie wyspy’, w miejscowościach Perissa czy Kamari. To takie bardziej ‘plażowe’ miejscowości.
Noclegów można szukać na standardowych portalach, ja najczęściej używam po prostu Bookingu.
Dużo osób chce mieszkać w Oia, czyli tej najbardziej znanej pocztówkowej miejscowości. Jeśli nie lubicie tłumów przemyślcie czy to dobre rozwiązanie, chyba że wybieracie się całkowicie poza sezonem.
Zakwaterowanie w Oia może też okazać się niemożliwe ze względu na ceny dostępnych noclegów.
Polecam przyjrzeć się wiosce Finikia. Około 15-20 minut spacerem od Oia, po dobrej drodze (nie po głównej ulicy ani nie pod górę), tak że można być szybko w centrum wszystkiego, ale uciec też przed tłumami w spokojne miejsce z pięknymi widokami.
W dodatku znajdują się w niej tradycyjne hotele w jaskiniach, w bardziej przystępnych cenach. Ja spałam w Heliophos Caves i polecam!
Z podstawowych informacji praktycznych dotyczących transportu to chyba tyle. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą zorganizować Waszą wymarzoną podróż na Santorini!
Świetnym pomysłem jest zobaczenie więcej niż jednej wyspy na Cykladach. Ios, Folegandros, a może Paros…? Bo Santorini jest piękne, ale inne wyspy archipelagu przyciągają. To możliwe podczas jednej podróży. Po praktyczne wskazówki i porady jak to zrobić zapraszam do mojego Planbooka. Cyklady. Więcej przeczytasz tutaj (nowa edycja dostępna wkrótce).
Ten post może zawierać linki afiliacyjne. Jeśli skorzystasz z linku, dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.