Niektóre posty na tej stronie mogą zawierać linki afiliacyjne. Jeśli ich użyjesz, ja dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.

„Zadar ma najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż w Key West na Florydzie” powiedział Alfred Hitchcock, odwiedzając miasto w 1964 roku.

Trudno będzie nam stwierdzić czy rzeczywiście to numer 1 na świecie, na pewno jednak zachód jest spektakularny! I warto sprawdzić to na własne oczy.

Z jednej strony Zadar to znane miasto chorwackie, z drugiej często pomijane na rzecz bardziej popularnych Splitu i Dubrovnika.

A to błąd, bo Zadar ma wiele do zaoferowania. Co zobaczyć w Zadarze? Zapraszam do artykułu!

Trochę geografii

Zadar leży w północnej Dalmacji i jest piątym co do wielkości miastem Chorwacji (około 75 tysięcy mieszkańców).

Stanowi też świetną bazę wypadową do zwiedzania wielu popularnych wysp jak Dugi Otok, Ugljan, Pag czy Park Narodowy Kornati. W Zadarze (a właściwie z mariny pod Zadarem) często rozpoczyna się rejsy jachtem.

(W Chorwacji przyda Ci się Chorwacki Językownik Turystyczny. Sprawdź tutaj.)

Jak dojechać do Zadaru

Wiele osób z Polski dojeżdża po prostu samochodem. Jest też sezonowo autokar.

Do Zadaru z różnych miast europejskich lata Ryanair. Z Polski w sezonie 2025 z aż 7 lotnisk: z Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Modlina, Wrocławia i Rzeszowa. Loty zaplanowane są do końca września lub października dwa, trzy, a nawet cztery razy w tygodniu- w zależności od miasta.

Do Zadaru można dojechać także ze Splitu – autobusem zajmie nam to około 3 godziny. Do Splitu można dolecieć Wizzairem z Gdańska, Warszawy, Katowic, Krakowa, Lublina i Wrocławia. A w wakacje także „LOTem na wakacje”.

Artykuł aktualizowany w kwietniu 2025.

Jak dotrzeć z lotniska do centrum Zadaru

Jest autobus miejski, który zawiezie Was do starego miasta, ale także na dworzec autobusowy (autobus stoi zaraz przy wyjściu z terminala).

Dworzec jest przystankiem przed starówką – wysiądź tam tylko, jeśli przesiadasz się na inny autobus jadący gdzieś dalej. Jeśli kierujesz się na starówkę – jedź do końca (przystanek przy murach miejskich).

Rozkład autobusu najłatwiej sprawdzić na stronie lotniska.

Taksówka to około 30 Euro, dostępne są również 'shuttle services’ do miejscowości blisko Zadaru.

Promy

Jeśli wybierasz transport wodny, warto pamiętać, że są dwa miejsca wypłynięcia. Część promów wypływa z nabrzeża przy murach miejskich. Większa część (zwłaszcza tych większych promów) z portu Gaženica, do którego trzeba dojechać autobusem (i z lotniska i ze starówki).

Gdzie mieszkać

Wydaje mi się, że w Zadarze znalazłam naprawdę perfekcyjne miejsce (piękne, czyste, przystępne cenowo, na samej starówce, w dodatku ze świetną właścicielką z którą łatwo się dogadać, żeby np. zostawić bagaż) i dlatego chcę się nim podzielić. To Harvey’s luxury rooms.

Co zobaczyć w Zadarze?

Organy Morskie, Pozdrowienie Słońca i przepiękny zachód

Organy morskie

Organy morskie powstały między innymi dlatego, aby ożywić i uatrakcyjnić długi odcinek betonowej promenady. I to był strzał w dziesiątkę, bo stały się najbardziej znaną atrakcją miasta! Nic dziwnego, bo to bardzo unikatowa rzecz, i w Europie i na świecie (organy morskie znajdują się też w San Francisco i w Blackpool w Anglii, ale ich konstrukcje są inne).

Organy to instrument, który gra pod wpływem fal i pływów morskich. Instalacja została stworzona przez artystę Nikolę Bašića w 2005 roku. Są to wchodzące do morza kamienne schody, rozciągające się na długość 70 metrów. Pod nimi znajduje się 35 rur o różnych długościach i nachyleniach, w których woda popycha powietrze wytwarzające dźwięki (które wydobywają się poprzez otwory w stopniach).

Dźwięki więc są różne i zależą od wielkości fal, a moim zdaniem najpiękniej brzmią przy małej fali. Organy najlepiej odwiedzić i w dzień i podczas zachodu słońca.

Podczas zachodu minusem na pewno będą tłumy, bo zachód i organy to obowiązkowy punkt programu dla każdego. Jeśli chcecie na spokojnie usiąść na schodkach, przyjdzcie chwilę wcześniej.

Zachód słońca

Coś jednak jest w tym stwierdzeniu Hitchcocka! Miejsce zachodzącego słońca jest nad wodą, co wygląda przepięknie. A zachody oglądane w dźwięku organów mają swoją magię. Zaraz po zachodzie wszyscy przenoszą się do kolejnej atrakcji: Pozdrowienie Słońca.

Pozdrowienie Słońca

To solarna instalacja tego samego artysty. Składa się z wielowarstwowych 300 szyb (szklanych płyt), ułożonych w kształcie koła o średnicy 22 metrów. Jest to prezentacja Układu Słonecznego (wokół znajdują się mniejsze instalacje reprezentujące planety).

Płyty zbierają energię słoneczną w dzień i wieczorem świecą w zmieniających się kolorach. To duża atrakcja dla zwiedzających, zwłaszcza dla dzieci, ponieważ po kole można chodzić.

Co bardzo ciekawe, system jest wykorzystywany jako faktyczne źródło energii i oświetla połowę zadarskiego nabrzeża.

Stare Miasto

Stare miasto w Zadarze położone jest na półwyspie. Dzięki temu jest jeszcze bardziej wyjątkowe, bo spacer z każdej strony kończy się widokiem na wodę. Otoczone jest zachowanymi murami miejskimi. Co zobaczyć na Starówce w Zadarze?

Bramy

Jak mury, to oczywiście też bramy. Najbardziej charakterystyczna to Brama Lądowa. Wybudowana w XVI wieku (1543), z renesansowymi dekoracjami: płaskorzeźbą patrona miasta (św. Chryzogona), łukami i weneckim lwem Świętego Marka.

Kolejna to nazywana Bramą Morską Brama św. Rocco, również z XVI wieku.

Przy Bramie Lądowej znajduje się mały klimatyczny port Foša, zajęty głównie przez lokalne łódki (w miejscu częściowo zakopanej fosy), a przy niej szeroko polecana restauracja o tej samej nazwie.

Park

Brama wraz z mariną najpiękniej się prezentuje z parku Królowej Jeleny Madijevki. Jest to najstarszy park publiczny w Chorwacji, z roku 1829. Cykady, śródziemnomorska zieleń, ławeczki plus oczywiście widok – warto na chwilę się w nim zatrzymać.

Plac Pięciu Studni

Do parku wchodzi się od strony Placu Pięciu Studni. Plac wraz z 5 studniami i cysterną pod, wybudowany w XVI wieku, miał zapewniać wodę pitną w przypadku tureckiego oblężenia. Używany był do XIX wieku.

Obok znajduje się Wieża Kapitańska, jedyna pozostałość fortu z XIII wieku, a także rzymska kolumna.

Uniwersytet

Blisko Bramy Lądowej i portu położone są budynki Uniwersytetu. W obecnej formie uczelnia została powołana w 2002 roku, jednak jej historia sięga 1396 roku, kiedy została założona przez dominikanów i działała do 1807 roku.

Piękne widoki do studiowania.

Pomnik

Przy budynkach uniwersytetu, już na promenadzie, znajduje się pomnik Spiridona Brušina, urodzonego właśnie w Zadarze. Zajmował się przede wszystkim malakologią (nauką zajmującą się mięczakami), oraz ornitologią.

Plac Narodowy (Narodni Trg)

Wracamy na starówkę, na najbardziej znany plac. Znajdują się na nim: XVI wieczny budynek straży miejskiej wraz z dobudowaną w XIX wieku wieżą zegarową, renesansowa loggia i najnowszy budynek (z roku 1934), pełniący funkcję ratusza. Oprócz tego kamieniczki i oczywiście kawiarnie.

Forum Romanum

Zbudowane między I wiekiem p.n.e. a III wiekiem, największe forum w Chorwacji (90x45m). Do dziś w pełni zachowany został chodnik, schody i kolumny.

Kościół św. Donata

Obok forum znajduje się kościół św. Donata, jedno z najczęściej pojawiających się miejsc na zdjęciach. Pochodzi z IX wieku i zbudowany jest w stylu wczesnoromańskim. Dzisiaj nie pełni funkcji sakralnej. Ze względu na dobrą akustykę odbywają się w nim koncerty.

Katedra św. Anastazji

Katedra znajduje się zaraz obok kościoła św. Donata. Pochodząca z XII-XIII wieku, z zachowaną starszą częścią z IX-XI wieku. Znaleźć w niej można sarkofag św. Anastazji. Jest to główny kościół archidiecezji zadarskiej.

Można wejść także na wieżę kościoła.

Kościół św. Chrysogonusa

Położony już trochę dalej, obecnie w renowacji. Pochodzi z XII wieku i zbudowany jest w stylu romańskim. Św. Chrysogonus jest patronem Zadaru.

Targ warzywny i rybny w Zadarze

Co jeszcze zobaczyć w Zadarze? To na pewno targ. Położony właściwie na starówce, dzieli się na dwie części: wewnętrzny targ rybny i zewnętrzny owocowo-warzywny. Ryby, owoce morze, lokalne warzywa i owoce, zioła, oliwa, sery (np. bardzo znany paški sir, czyli ser z pobliskiej wyspy Pag). Mówi się, że to najlepszy rynek w Chorwacji, a jego historia sięga średniowiecza. Warto.

Plaże

Najbardziej znane plaże miejskie to Borik i Kolovare.

Borik to plaża przy hotelu, około 4 km od centrum.

Ja polecam plażę Kolovare, ponieważ można dostać się miłym spacerem (od strony Bramy Lądowej).

Gdy zaczyna się plaża, przy małej zatoczce, można odpocząć w cieniu wśród cykad w małym parku. Dalej na plaży znaleźć można pełną infrastrukturę, toalety, przebieralnie, wiele kafejek, hotel.

Muzea

W Zadarze jest kilka muzeów: Archeologiczne, Iluzji, Miasta Zadaru, Muzeum szkła antycznego, wystawa „Złoto i srebro Zadaru”.

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać do odwiedzenia tego miasta i pomóc w organizacji wycieczki!

Tu za to pisałam o tym co zobaczyć, zjeść i wypić na chorwackiej wyspie Krk.