Zadar z jednej strony to znane miasto chorwackie, z drugiej często pomijane na rzecz bardziej popularnych Splitu i Dubrovnika.

A to błąd, bo Zadar ma wiele do zaoferowania. Co dokładnie? Zapraszam do czytania😊

Trochę geografii

Zadar leży w północnej Dalmacji i jest piątym co do wielkości miastem Chorwacji (około 75 tysięcy mieszkańców).

Stanowi też świetną bazę wypadową do zwiedzania wielu popularnych wysp jak Dugi Otok, Ugljan, Pag czy Park Narodowy Kornati. W Zadarze (a właściwie z mariny pod Zadarem) często rozpoczyna się rejsy jachtem.

Jak dojechać

Wiele osób z Polski dojeżdża po prostu samochodem. Jest też sezonowo autokar.

Do Zadaru z różnych miast europejskich lata Ryanair. Z Polski w sezonie 2021 z aż 5 miejsc: z Gdańska, Krakowa, Poznania, Modlina i Wrocławia. Loty zaplanowane są do końca października dwa razy w tygodniu. A w sierpniu z Gdańka i Wrocławia nawet trzy razy w tygodniu.

Przez okres wakacyjny do Zadaru lata Lot, z Warszawy i Rzeszowa.

Do Zadaru można dojechać także ze Splitu – autobusem zajmie nam to około 3 godziny. Do Splitu można dolecieć Wizzairem z Gdańska, Warszawy, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania i Wrocławia. Oraz wspomnianym „LOTem na wakacje”, z Warszawy i Rzeszowa.

Uwaga! Artykuł aktualizowany w lipcu 2021. Jeśli tylko pojawią się zmiany i nowe połączenia w przyszłym sezonie, będzie uaktualniany.

Warto też pamiętać o możliwości transportu drogą wodną, zwlaszcza w sezonie. To może być dobra opcja dla osób, które chcą dolecieć do Rijeki wakacyjnym LOTem z: Warszawy, Zielonej Góry, Olsztyna i Szczecina.

Z Rijeki do Zadaru jest bezpośredni prom linii G&V Line ladera, który płynie około 4 godzin.

Właśnie tym promem przemieszczałam się z Zadaru na wyspę Krk (która jest jednym z przystanków). Zamiast 5-6 godzin autobusem z przesiadką udało mi się dopłynąć w 3 godziny, w miłych warunkach i widokach, bezpośrednim promem.

Jak dotrzeć z lotniska

Jest autobus miejski, który zawiezie Was do starego miasta, ale także na dworzec autobusowy.

Dworzec jest przystankiem przed – wysiądź tam tylko, jeśli przesiadasz się na inny autobus jadący gdzieś dalej. Jeśli kierujesz się na starówkę – jedź do końca (przystanek przy murach miejskich).

Autobus kosztuje 25 kun, a rozkład najłatwiej sprawdzić na stronie lotniska.

Promy

Jeśli wybierasz transport wodny, warto pamiętać, że są dwa miejsca wypłynięcia. Część promów wypływa z nabrzeża przy murach miejskich. Większa część (zwłaszcza tych większych promów) z portu Gaženica, do którego trzeba dojechać autobusem (i z lotniska i ze starówki).

Gdzie mieszkać

Zazwyczaj nie polecam noclegów, bo uważam, że to sprawa bardzo indywidualna i każdy szuka czegoś innego. Wydaje mi się, że w Zadarze znalazłam takie naprawdę perfekcyjne miejsce (piękne, czyste, przystępne cenowo, na samej starówce, w dodatku ze świetną właścicielką z którą łatwo się dogadać, żeby np. zostawić bagaż) i dlatego chcę się podzielić. To Harvey’s luxury rooms (ze strony Booking).

Organy Morskie, Pozdrowienie Słońca i przepiękny zachód

Organy

Organy morskie powstały między innymi dlatego, aby ożywić i uatrakcyjnić długi odcinek betonowej promenady. I to był strzał w dziesiątkę, bo stały się najbardziej znaną atrakcją miasta! Nic dziwnego, bo to bardzo unikatowa rzecz, i w Europie i na świecie (organy morskie znajdują się też w San Francisco i w Blackpool w Anglii, ale ich konstrukcje są inne).

Organy to instrument, który gra pod wpływem fal i pływów morskich. Instalacja została stworzona przez artystę Nikolę Bašića w 2005 roku. Są to wchodzące do morza kamienne schody, rozciągające się na długość 70 metrów. Pod nimi znajduje się 35 rur o różnych długościach i nachyleniach, w których woda popycha powietrze wytwarzające dźwięki (które wydobywają się poprzez otwory w stopniach).

Dźwięki więc są różne i zależą od wielkości fal, a moim zdaniem najpiękniej brzmią przy małej fali. Organy najlepiej odwiedzić i w dzień i podczas zachodu słońca.

Zachód

„Zadar ma najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż w Key West na Florydzie” powiedział Alfred Hitchcock, odwiedzając miasto w 1964 roku.

Coś w tym jest. A zachody (miejsce zachodzącego słońca jest nad wodą, co wygląda przepięknie) oglądane w dźwięku organów mają swoją magię. Zaraz po zachodzie wszyscy przenoszą się do kolejnej atrakcji: Pozdrowienie Słońca.

Pozdrowienie Słońca

To solarna instalacja tego samego artysty. Składa się z wielowarstwowych 300 szyb (szklanych płyt), ułożonych w kształcie koła o średnicy 22 metrów. Jest to prezentacja Układu Słonecznego (wokół znajdują się mniejsze instalacje reprezentujące planety).

Płyty zbierają energię słoneczną w dzień i wieczorem świecą w zmieniających się kolorach. To duża atrakcja dla zwiedzających, zwłaszcza dla dzieci, ponieważ po kole można chodzić.

Co bardzo ciekawe, system jest wykorzystywany jako faktyczne źródło energii i oświetla połowę zadarskiego nabrzeża.

Stare Miasto

Stare miasto położone jest na półwyspie. Dzięki temu jest jeszcze bardziej wyjątkowe, bo spacer z każdej strony kończy się widokiem na wodę. Otoczone jest zachowanymi murami miejskimi.

Bramy

Jak mury, to oczywiście też bramy. Najbardziej charakterystyczna to Brama Lądowa. Wybudowana w XVI wieku (1543), z renesansowymi dekoracjami: płaskorzeźbą patrona miasta (św. Chryzogona), łukami i weneckim lwem Świętego Marka.

Kolejna to nazywana Bramą Morską Brama św. Rocco, również z XVI wieku.

Przy Bramie Lądowej znajduje się mały klimatyczny port Foša, zajęty głównie przez lokalne łódki (w miejscu częściowo zakopanej fosy), a przy niej szeroko polecana restauracja o tej samej nazwie.

Park

Brama wraz z mariną najpiękniej się prezentuje z parku Królowej Jeleny Madijevki. Jest to najstarszy park publiczny w Chorwacji, z roku 1829. Cykady, śródziemnomorska zieleń, ławeczki plus oczywiście widok – warto na chwilę się w nim zatrzymać.

Plac Pięciu Studni

Do parku wchodzi się od strony Placu Pięciu Studni. Plac wraz z 5 studniami i cysterną pod, wybudowany w XVI wieku, miał zapewniać wodę pitną w przypadku tureckiego oblężenia. Używany był do XIX wieku.

Obok znajduje się Wieża Kapitańska, jedyna pozostałość fortu z XIII wieku, a także rzymska kolumna.

Uniwersytet

Blisko Bramy Lądowej i portu położone są budynki Uniwersytetu. W obecnej formie uczelnia została powołana w 2002 roku, jednak jej historia sięga 1396 roku, kiedy została założona przez dominikanów i działała do 1807 roku.

Piękne widoki do studiowania.

Pomnik

Przy budynkach uniwersytetu, już na promenadzie, znajduje się pomnik Spiridona Brušina, urodzonego właśnie w Zadarze. Zajmował się przede wszystkim malakologią (nauką zajmującą się mięczakami), oraz ornitologią.

Plac Narodowy (Narodni Trg)

Wracamy na starówkę, na najbardziej znany plac. Znajdują się na nim: XVI wieczny budynek straży miejskiej wraz z dobudowaną w XIX wieku wieżą zegarową, renesansowa loggia i najnowszy budynek (z roku 1934), pełniący funcke ratusza. Oprócz tego kamieniczki i oczywiście kawiarnie.

Forum Romanum

Zbudowane między I wiekiem p.n.e. a III wiekiem, największe forum w Chorwacji (90x45m). Do dziś w pełni zachowany został chodnik, schody i kolumny.

Kościół św. Donata

Obok forum znajduje się kościół św. Donata, jedno z najczęściej pojawiających się miejsc na zdjęciach. Pochodzi z IX wieku i zbudowany jest w stylu wczesnoromańskim. Dzisiaj nie pełni funkcji sakralnej. Ze względu na dobrą akustykę odbywają się w nim koncerty.

Katedra św. Anastazji

Katedra znajduje się zaraz obok kościoła św. Donata. Pochodząca z XII-XIII wieku, z zachowaną starszą częścią z IX-XI wieku. Znaleźć w niej można sarkofag św. Anastazji. Jest to główny kościół archidiecezji zadarskiej.

Można wejść także na wieżę kościoła.

Kościół św. Chrysogonusa

Położony już trochę dalej, obecnie w renowacji. Pochodzi z XII wieku i zbudowany jest w stylu romańskim. Św. Chrysogonus jest patronem Zadaru.

Targ

Położony właściwie na starówce, dzieli się na dwie części: wewnętrzny targ rybny i zewnętrzny owocowo-warzywny. Ryby, owoce morze, lokalne warzywa i owoce, zioła, oliwa, sery (np. bardzo znany paški sir, czyli ser z pobliskiej wyspy Pag). Mówi się, że to najlepszy rynek w Chorwacji, a jego historia sięga średniowiecza. Warto😊

Plaże

Najbardziej znane plaże miejskie to Borik i Kolovare.

Borik to plaża przy hotelu, około 4 km od centrum.

Ja polecam plażę Kolovare, ponieważ można dostać się miłym spacerem (od strony Bramy Lądowej).

Gdy zaczyna się plaża, przy małej zatoczce, można odpocząć w cieniu wśród cykad w małym parku. Dalej na plaży znaleźć można pełną infrastrukturę, toalety, przebieralnie, wiele kafejek, hotel.

Muzea

W Zadarze jest kilka muzeów: Archeologiczne, Iluzji, Miasta Zadaru, Muzeum szkła antycznego, wystawa „Złoto i srebro Zadaru”.

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać do odwiedzenia tego miasta i pomóc w organizacji wycieczki!