Niektóre posty na tej stronie zawierają linki afiliacyjne. Jeśli ich użyjesz, ja dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.

Obojętnie czy Zagrzeb to tylko przystanek w drodze nad morze, czy cel wyjazdu na city-break, stolica Chorwacji jest zawsze warta zobaczenia.

W tym poście opiszę przydatne praktyczne wskazówki dotyczące podróży do Zagrzebia:

gdzie zatrzymać się w Zagrzebiu, jak do Zagrzebia dotrzeć, co z transportem z lotniska i komunikacją publiczną. I wiele innych praktycznych informacji, które pomogą Wam zorganizować podróż do Zagrzebia.

(A podczas wyjazdu do Chorwacji, przyda Ci się na pewno Chorwacki Językownik Turystyczny).

Gdzie spać w Zagrzebiu

Centrum Zagrzebia jest dość kompaktowe i do większości atrakcji w centrum można dotrzeć spacerem. Dlatego też najlepiej spać w samym centrum, bo wtedy macie bardzo ułatwione zwiedzanie. Czy na Górnym, czy na Dolnym Mieście to już zależy od Waszych preferencji. Ja jednak polecam nocleg na Dolnym Mieście, bo będzie bardziej praktyczny, jeśli chodzi o dotarcie z lotniska czy dworca oraz ogólnego ‘bycia w centrum’.

A na Górne Miasto bez problemu dotrzecie spacerem lub kolejką.

W Zagrzebiu macie dość duży wybór noclegów w całkiem sensownych cenach. Znajdziecie hotele, ale też małe pensjonaty czy mieszkania prywatne. Noclegi, na które warto zwrócić uwagę:

Nocleg w Zagrzebiu

Court 5 Apartments

Tu spałam podczas mojego ostatniego pobytu w Zagrzebiu. Nie jest to hotel, a mieszkania w budynku w ładnym zaułku, więc jest spokojnie i cicho. W świetnej lokalizacji, przy ulicy odchodzącej od Ilicy, czyli głównej ulicy miasta.

Mieszkanie było dość małe, ale bardzo funkcjonalne. Piętrowe, na pietrze znajdowała się sypialnia i łazienka. Na dole salon z aneksem kuchennym i dodatkowo toaleta. Wszystko bardzo nowoczesne, czyste i ciepłe (wizyta była zimą). Naprawdę jeden z lepszych noclegów podczas moich ostatnich wyjazdów i szczerze polecam.

Hotel Dubrovnik

To jest chyba taki najbardziej znany i kultowy hotel, elegancki, zaraz przy Placu Bana Jelačića. Wraz ze znaną kawiarnią.

Hotel Capital

Coś dla osób, które wolą bardzo eleganckie hotele. Hotel Capital to bardzo stylowy i elegancki hotel, w pięknej kamienicy. Ciekawy design pokoi, duże śniadanie i bardzo dobra lokalizacja hotelu.

Hotel Central

Dość typowy, ‘nic specjalnego’, natomiast pokój był czysty i ma dobrą lokalizację, jeśli jedziecie wczesnym lub późnym pociągiem, bo jest bardzo blisko dworca kolejowego.

Nocleg blisko lotniska

Zagrzebskie lotnisko nie ma hotelu, który znajduje się zaraz przy terminalu lotniska. Najbliższe noclegi znaleźć można około 1,5 kilometra od lotniska. Szukając najlepiej wpisać Velika Gorica, bo właśnie w tej miejscowości znajduje się lotnisko.

Dlatego przed rezerwacją warto sprawdzić możliwość transferu z hotelu na lotnisko.

Autobus z miasta na lotnisko jeździ od około 4 rano do czasu ostatnich lotów, czyli nawet około 24:00-1:00, więc da się dojechać do centrum również w tych mniej przyjaznych godzinach.

Natomiast jeśli chcecie spać w okolicy lotniska, sprawdźcie Hotel Cool Zagreb Airport lub Royal Airport Hotel.

Jak dotrzeć do Zagrzebia

Przyznaję, że żałuję, że nie mamy z Polski wielu połączeń do Zagrzebia. W sezonie letnim dużo łatwiej jest dolecieć bezpośrednio nad morze, do Splitu, Zadaru czy Dubrownika, niż do chorwackiej stolicy. Ale możliwości oczywiście są, i już je opisuję.

Wiele osób dociera do Zagrzebia samochodem. Najczęściej jest to właśnie przystanek w drodze na wybrzeże.

Dostępne są też połączenia autobusowe. W sezonie możecie dojechać bezpośrednio, natomiast poza sezonem będzie to autobus z przesiadką, najczęściej w Wiedniu.

Do Zagrzebia dojedziecie też pociągiem z Wiednia i Budapesztu.

Loty

Do Zagrzebia codziennie lata z Warszawy LOT. To dobre, szybkie połączenie, choć nie jest najtańsze. W dwie strony około 800-1000 zł w zależności od dnia.

Dolecicie też z przesiadką przez Wiedeń lub Frankfurt (Lufthansą).

Do Zagrzebia z wielu miast Europy lata Ryanair. Można więc spróbować lecieć z przesiadką przez te miasta, np. Londyn.

A ja mam nadzieję, że za jakiś czas Ryanair doda loty do Zagrzebia również z Polski.

Z i do Zagrzebia można także dolecieć (liniami Croatia Airlines lub Trade Air) z innych chorwackich lotnisk.

Jak dostać się z lotniska w Zagrzebiu do centrum miasta

Lotnisko w Zagrzebiu (kod lotniska to ZAG) im. Franjo Tudjmana znajduje się około 15 kilometrów od centrum miasta, w miejscowości Velika Gorica.

Macie kilka możliwości dotarcia z lotniska do centrum.

Wynajęcie samochodu, prywatny transfer, który zamówić możecie tutaj, lub taksówka. Tutaj sprawdzicie ustalone ceny taksówki do różnych punktów w mieście.

A jeśli chodzi o komunikację publiczną, to są dwa rozwiązania.

Pierwszy to autobus komunikacji miejskiej numer 290, który zajmie około 45-50 minut do placu Kvaternikov Trg. Plac nie jest w samym centrum, więc dodatkowo będziecie musieli do ścisłego centrum dojechać tramwajem.

Bezpośredni autobus z lotniska

Drugie rozwiązanie to bezpośredni autobus z lotniska na dworzec autobusowy. Te autobusy jeżdżą co pół godziny i są to autobusy firmy Pleso Prijevoz. Możecie znać tę firmę np. z lotniska w Splicie.

Bilet w jedną stronę kosztuje 8 Euro, jest to szybka  wygodna podróż, trwa około 30-40 minut w zależności od ruchu. Bilety można kupić przed podróżą lub na stronie (na stronie kupujecie bilet na dzień, nie na dokładny przejazd). Tu sprawdzicie dokładny rozkład i kupicie bilet.

Autobus dowozi Was na dworzec autobusowy (po chorwacku: Autobusni kolodvor).

Dworzec autobusowy znajduje się około 5 minut jazdy tramwajem (około 20 minut spacerem) od głównego dworca kolejowego (po chorwacku: Glavni kolodvor) i placu Tomislava. I około 10 minut jazdy tramwajem (około 40 minut spacerem) od placu Bana Jelačicia, czyli głównego placu w mieście.

Jeszcze jedna ważna sprawa, przydatna zwłaszcza w drodze na lotnisko:

Peron autobusu na lotnisko w Zagrzebiu jest oddzielony od innych peronów na dworcu. Znajduje się „na końcu” budynku dworca i to poza budynkiem (po stronie która jest dalej od przystanku tramwajowego). Brzmi to trochę skomplikowanie, ale wcale takie nie jest, a chciałam o tym wspomnieć, żebyście się nie martwili, jeśli nie zobaczycie tego autobusu na tablicach rozkładu jazdy w hali dworca.

Także tam kupujemy bilet w oddzielnej kasie biletowej, a nie w kasach biletowych w budynku głównym.

Autobusy i tramwaje w Zagrzebiu

W Zagrzebiu nie ma metra, jeżdżą natomiast tramwaje i autobusy. Przejazd jednorazowy kosztuje obecnie (listopad 2024) 0,53 Euro, a jeśli kupujemy bilet od kierowcy (potrzebna do tego jest gotówka) to 80 centów.

Bilety można kupić także w niektórych kioskach i w kasach komunikacji publicznej, która nazywa się ZET. W kasach kupić można także bilety na kilka dni.

Tu sprawdzicie szczegóły i ceny.

Warto pamiętać, że do komunikacji publicznej należy także kolejka linowa łącząca Dolne i Górne Miasto. Jest to najkrótsza kolejka tego typu na świecie, ma tylko 66 metrów. Jeździ codziennie co 10 minut od 6 rano do 22, a przejazd kosztuje 0,66 Euro.

Zagrzeb Informacje praktyczne: Zagreb Card

Jak w wielu miastach, także w Zagrzebiu możecie kupić kartę, która obejmuje zniżki, darmowe wejścia do niektórych muzeów i przejazdy komunikacją publiczną. Karta kosztuje 20 Euro. Czy się opłaca? To już indywidualna kwestia, zależy, ile z wymienionych muzeów planujecie odwiedzić.

Tu poczytacie o szczegółach karty.

Chorwacja: Waluta, Język, Strefa Czasowa

Chorwacja jest członkiem UE, co ma wpływ na honorowanie karty EKUZ i bezproblemowy roaming w telefonie.

Chorwacja od 1 stycznia 2023 używa Euro. Wcześniej walutą chorwacką były kuny, jednak teraz zapłacicie już tylko w Euro.

W większości miejsc w Zagrzebiu zapłacicie kartą.

Strefa czasowa w Zagrzebiu i całej Chorwacji jest taka sama jak w Polsce.

Język chorwacki

A jeśli chodzi o język. Językiem w Chorwacji jest oczywiście język chorwacki. Jest to język słowiański (dokładnie południowosłowiański), dlatego też są chorwackie słowa, które przypominają te polskie, np. vino, kava, pekara. Natomiast jeśli posłuchacie rozmawiających ze sobą Chorwatów, to nie jest to aż tak podobny język do polskiego (jak czasami twierdzą niektórzy polscy turyści), również ze względu na akcent i ton.

Trzeba też uważać, bo pomiędzy polskim i chorwackim mamy trochę słów tzw. fałszywych przyjaciół, czyli takich, które tylko pozornie są podobne, a znaczą co innego.

Taki najważniejszy przykład to słowo pravo, które znaczy… prosto. Uważajcie na nie, jeśli pytacie o drogę.

W Zagrzebiu oczywiście nie ma żadnego problemu z komunikacją po angielsku.

Kiedy najlepiej odwiedzić Zagrzeb

Zagrzeb to typowa stolica europejska, w której jest wszystko, co potrzebne. Z drugiej strony jest bardziej spokojny, a nawet przytulny. Miasto warto odwiedzić właściwie o każdej porze roku. Latem jednak można spodziewać się bardzo dużych upałów. Zwłaszcza w sierpniu może być ciężko zwiedzać, miasto też jest wtedy dość pustawe, właśnie ze względu na upał i wyjazdy nad morze.

Późna wiosna i wczesna jesień to myślę bardzo dobry czas na zagrzebski city-break. Oraz grudzień, bo wtedy w Zagrzebiu odbywa się ‘Adwent w Zagrzebiu’, czyli przepiękny jarmark bożonarodzeniowy, a właściwie jarmarki. O jego szczegółach poczytasz w tym poście.

To chyba tyle, jeśli chodzi o najważniejsze informacje praktyczne dotyczące Zagrzebia. Mam nadzieję, że będą pomocne. A jeśli wybieracie się do Chorwacji, tu poczytacie więcej o Zadarze, a tu o wyspie Krk