Co zobaczyć w Tromso w Norwegii? Informacji szukaj w tym poście. Bo Tromso to nie tylko zorza polarna!

Zobaczenie zorzy polarnej było moim podróżniczym marzeniem od kilku lat. I miałam szczęście, bo Wizzair zaczął latać do Tromso bezpośrednio z lotniska w Gdańsku. W Tromso byłam w zeszłym roku w listopadzie. I szczerze mówiąc, to głównie możliwość zobaczenia Aurory skłoniła mnie do zaplanowania tej podróży.

Cóż, wiedziałem, że prawdopodobnie są tam ładne widoki; w końcu to Norwegia. Jednak dopiero przygotowując się do wyjazdu, uświadomiłam sobie, że w Tromso jest więcej do zobaczenia, niż się spodziewałam. A już na miejscu okazało się, że jest jeszcze lepiej.

Co warto zobaczyć w Tromsø. Jak dojechać i gdzie zatrzymać się w Tromso? Wszystkie te informacje znajdują się w tym artykule.

Gdzie jest Tromso? Podstawowe informacje o Tromso

Tromso leży na północy Norwegii, 350 km nad kołem podbiegunowym. Jest to centrum administracyjne okręgu Troms og Finnmark. Miasto położone jest na lądzie (stałym), na wyspie Tromsøya (centrum miasta) i na części wyspy Kvaløya.

Ważna uwaga: w języku norweskim imię Tromso zapisuje się jako Tromsø. Tutaj używam „uproszczonej” angielskiej i polskiej wersji nazwy.

Jak dotrzeć do Tromso

Do Tromso łatwo się dostać, gdyż w mieście znajduje się międzynarodowe lotnisko. Z miast europejskich bezpośrednie loty odbywają się z Frankfurtu, Zurychu, Helsinek, Londynu i… Gdańska w Polsce. Tak, mamy lot bezpośredni, co jest dużym ułatwieniem (zwłaszcza dla osób z północnej części kraju).

Z Gdańska do Tromso lata Wizzair i loty odbywają się trzy razy w tygodniu.

Wiele osób lata do Tromso także przez Oslo. Można także polecieć przez inne norweskie lotniska, np. Bergen czy Trondheim.

Tutaj możesz sprawdzić i zarezerwować loty.

Z lotniska bardzo łatwo dostać się do centrum; na trasie jedzie wiele autobusów, a podróż zajmuje około 15 minut.

Gdzie spać w Tromso

Tromso jest dość turystycznym miejscem, dlatego też dostępnych jest wiele hoteli czy mieszkań. Warto jednak rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ jest to nadal ograniczona liczba, szczególnie w szczycie sezonu Zorzy.

Na początek warto przemyśleć, czy wolicie zatrzymać się w centrum, czy gdzieś za miastem. Myślę, że zależy to przede wszystkim (poza Twoimi preferencjami oczywiście) od tego, jak długo będziesz w Tromso i czy chcesz wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem.

Jeśli jedziecie na dłużej i lubicie być blisko przyrody, może warto rozejrzeć się za noclegami poza miastem? Istnieje kilka opcji, w których jesteś po prostu bardzo blisko natury (czasami może to być daleko od sklepów i restauracji). Dobrymi przykładami takich obiektów noclegowych są: Leilighet, Panorama Glass Lodge, Arctic Lodge Tromvik czy Arctic Glamping Tromso.

Jeśli przyjeżdżasz do Tromso na krótki czas, chcesz zobaczyć jak najwięcej, a może też planujesz wycieczki z przewodnikiem, najłatwiejszym rozwiązaniem będzie nocleg w samym mieście, w okolicach centrum.

Znajdziesz tu mieszkania z pięknymi widokami: Aurora (wygląda absolutnie wyjątkowo!), Top View Tromso czy Tromso Lodge & Camping.

Oraz hotele, głównie sieciowe. Przykładami takich hoteli są: Radisson Blue, Comfort Hotel Xpress, Clarion Hotel, czy Thon Hotel Polar.

A ten hotel Moxy jest blisko lotniska.

Ja zatrzymałam się w hotelu sieciowym Smarthotel. Miał świetną lokalizację, w samym centrum. Do bardzo pozytywnych rzeczy z pewnością mogę zaliczyć śniadania oraz lobby hotelowe, w którym serwowane było śniadanie. Lobby było otwarte również w ciągu dnia, z bezpłatną kawą i herbatą.

Negatywną rzeczą była wielkość pokoju; był po prostu bardzo mały. Jeśli podróżujesz na bardzo długo z ogromnymi walizkami, prawdopodobnie nie będzie to zbyt wygodne miejsce. Ogólnie jednak myślę, że hotel był w porządku, pokój (na krótki pobyt z małym bagażem) był wystarczający i nie był bardzo drogi, biorąc pod uwagę inne ceny. Tak że hotel warty przemyślenia.

Zorza Polarna

Tromso to jedno z najlepszych miejsc w Europie do zobaczenia zorzy polarnej. Można je zobaczyć nawet w mieście, jeśli aktywność jest silna. Najlepiej jednak wyjechać za miasto, żeby być z dala od świateł. Można wypożyczyć samochód i pojechać samemu lub zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem. Ja byłam na tej wycieczce z grupą i był to absolutnie wspaniały wieczór.

Wyjechaliśmy z centrum około 18. Była to wycieczka autokarem, którą prowadziło dwóch przewodników. Wprowadzili bardzo fajną atmosferę, opowiadali wiele ciekawostek, tłumaczyli zjawisko zorzy. Na miejsce jechaliśmy ponad godzinę, a docelowo dotarliśmy na plażę na wyspie. I już tam zostaliśmy do końca, ponieważ zorza była bardzo mocna i nie trzeba było się przemieszczać i na nią polować. Ale jeśli warunki byłyby gorsze, to zmienialibyśmy miejsce, szukając lepszej widoczności. Dodatkowo przewodnicy zrobili każdemu z osobna zdjęcia z zorzą dobrym sprzętem. Rozpalili ognisko, poczęstowali gorącą czekoladą i przy ognisku opowiadali kolejne historie. A nad głowami tańczyła zorza…

Naprawdę polecam wybrać się taką na wycieczkę z przewodnikiem, bo oni wiedzą, dokąd najlepiej podjechać. Są też wycieczki w mniejszej grupie, busem. Można je zarezerwować na miejscu albo internetowo. Lepiej zrobić to wcześniej, żebyście na pewno mieli miejsca.

Co warto zobaczyć w Tromso

Atrakcje z przewodnikiem

Od października do marca wszystko kręci się oczywiście wokół Zorzy. Ale znaleźć można też inne atrakcje, jak np. psie zaprzęgi.

Z atrakcji letnich najbardziej zainteresowały mnie kajaki lub rejs o zachodzie słońca (a właściwie przy midnight sun, czyli 'słońcu o północy’ w czasie dnia polarnego).

Spaceruj i poczuj atmosferę

Jest coś w Tromso, co trudno opisać. Z jednej strony to po prostu „standardowe” miasteczko. Z autobusami publicznymi, restauracjami, kawiarniami, sklepami i supermarketami. Z drugiej strony w powietrzu wisi coś wyjątkowego. Czy chodzi o zorzę polarną? Albo o widoki? A może ciemność zimą i dzień polarny latem? Prawdopodobnie to mieszanka tego wszystkiego. Jedno jest pewne: niesamowicie jest chodzić ulicami, wiedząc, że jesteś za kołem podbiegunowym. Więc nie spiesz się, przejdź się po tym uroczym miasteczku i poczuj tę atmosferę.

Co zobaczyć w Tromso: Gdzie na spacer?

Na głównej ulicy znajdują się urocze domy, sklepy i kawiarnie. Na tej ulicy znajduje się także kino i małe centrum handlowe z bardzo ciekawą kawiarnią. Każdy stół jest oddzielony i ma inny wygląd. Istnieją również stoły ze zdjęciami zorzy polarnej.

Na ulicy Storgata można także zobaczyć i odwiedzić Domskirke, jedną z największych drewnianych katedr w Norwegii. Oraz Raketten, bardzo popularny bar z hot dogami z mięsem reniferów i ogniskiem.

Port i nabrzeże to kolejne doskonałe miejsce na spacer. Jest część bardziej przemysłowa z większymi łodziami, przystań dla mniejszych łódek i długie nabrzeże.

W porcie znajduje się także sauna, do której można wejść na godziny. Z daleka widać ludzi skaczących z sauny do wody. Tutaj możesz zobaczyć szczegóły

Kawiarnie w Tromso

Pierwszą rzeczą, która przychodzi mi na myśl w przypadku krajów nordyckich, jest przyroda. Drugą, kawiarnie. Kultura kawy jest tu naprawdę silna. Norwegia zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem spożycia kawy (tuż po Finlandii) z wynikiem prawie 10 kg na mieszkańca. Nic więc dziwnego, że kawiarni jest wiele. Są bardzo przytulne, pachną kawą i ciastkami, z przyjemną muzyką i blaskiem świec. Są idealne na mroczną porę roku i na rozgrzewkę.

Podczas mojego pobytu odwiedziłam trzy kawiarnie: Svermeri, Kaffebonna i Smortorget i wszystkie były świetne. A kawiarni w mieście jest więcej.

Co warto zobaczyć w Tromso: Kolejka linowa Fjellheisen

Prawdopodobnie największymi, a na pewno obowiązkowymi atrakcjami Tromso są wzgórze Storsteinen (421 m n.p.m.) i kolejka linowa Fjellheisen, która zabierze Cię na górę. Na wzgórze można także dojść pieszo. Chociaż osoby, które wchodziły, mówiły, że po drodze było bardzo ślisko. Więc zimą nie wybieraj się na ten spacer bez dobrej kondycji i kolców na butach. Latem jest to prawdopodobnie przyjemniejszy spacer.

Kolejka linowa nie jest tania, ale stanowi atrakcję samą w sobie, a widoki po drodze są wspaniałe. Bilet w obie strony kosztuje 415 NOK (155 zł). Tutaj możesz sprawdzić wszystkie szczegóły dotyczące kolejki linowej i kupić bilety. Bilety można też kupić na miejscu.

Na wzgórzu znajduje się restauracja i kawiarnia, w której można zjeść lub napić się kawy z widokiem na wodę i most Tromso.

Jeśli odwiedzacie Tromso poza czasem nocy polarnej, sugeruję wybrać się w górę w porze, w której zobaczycie widok w świetle dziennym, poczekać chwilę z kawą i dopiero wtedy podziwiać widok w ciemności. Obydwa widoki są absolutnie tego warte, a sam zachód słońca z góry był przepiękny. Storsteinen to także świetne miejsce, aby zobaczyć zorzę polarną.

Na wzgórze/pod kolejkę, łatwo się dostać: można dojechać autobusem miejskim z centrum. Można to także połączyć z kolejną atrakcją turystyczną Tromso. Autobusem dojechać do katedry, a stamtąd dojść pieszo do kolejki linowej. Jest to łatwy i przyjemny spacer, który pozwala zobaczyć lokalną okolicę i architekturę.

Co warto zobaczyć w Tromso: Katedra

Jak wspominałam już powyżej, kolejną dużą atrakcją turystyczną jest Katedra Arktyczna. Tromsdalen Church to jej inna nazwa. Słynie z dobrej akustyki i organów. I szklanej mozaiki, która wygląda wyjątkowo w świetle słońca podczas dnia polarnego. To także płatna atrakcja; wszystkie szczegóły są tutaj.

Skansen

Skansen jest pozostałością fortyfikacji z czasów średniowiecznych. Obecnie są to najstarsze drewniane domy w Tromso. Warto wśród nich pospacerować.

Muzea

Tromso to także centrum kulturalne. Odbywa się tu coroczny Festiwal Filmowy, a latem festiwal muzyczny Rakettnatt. Znane jest również ze swoich muzeów i centrów:

• Muzeum Polarne

Nawiązujące do opowieści o wyprawach arktycznych i polowaniach na ssaki morskie. Obok muzeum znajduje się pomnik Roalda Amundsena, ponieważ przez jakiś czas mieszkał w Tromso i tu rozpoczął swoją wyprawę. W pobliskim parku znajduje się jeszcze jeden jego pomnik.

• Polaria, centrum ‘doświadczeń, muzeum arktyczne z akwarium

• Muzeum Trolli

• Muzeum Perspektywy

• Nordnorsk Kunstmuseum, Północno-Norweskie Muzeum Sztuki

• Północno-Norweskie Centrum Nauki

• Norweskie Muzeum Uniwersytetu Arktycznego

• Statek MS Polstjerna

Co warto zobaczyć w Tromso: Browar i pub

Olhallen to najstarszy pub w Tromso; został otwarty w 1928 roku. To pub  browaru Mack’s serwujący piwo z 72 kranów. Browar Mack przez długi czas był najbardziej wysuniętym na północ browarem na świecie. Dopiero niedawno tytuł ten objął browar na Svalbardzie. Można zwiedzić browar lub po prostu wybrać się do pubu. Jako że zwiedzałam już wcześniej inne browary, odpuściłam zwiedzanie, ale poszłam do samego pubu i polecam, nawet jeśli nie pijesz dużo piwa (bardzo fajny stary stylowy pub). Możesz kupić bardzo małe szklanki, tak, tylko żeby spróbować. Można wypić piwo o nazwie Northern Lights itp.

A to jeszcze nie wszystko, co można zobaczyć w Tromso. Jest też Ogród Botaniczny, Uniwersytet, ciekawy budynek biblioteki miejskiej i murale.

Co warto zobaczyć w okolicach Tromso

Jeśli masz tylko trochę więcej czasu, spróbuj wyjechać poza Tromso, choćby na kilka godzin. Jest to możliwe nawet jeśli nie wynajmujesz samochodu. My nie mieliśmy zbyt wiele czasu na zwiedzanie, ale w jeden poranek wybraliśmy się do niesamowitego miejsca o nazwie Ersfjordbotn.

To była podróż autobusem z przesiadką, ale bardzo łatwa i szybka, z przesiadką na tym samym przystanku. A czekając na drugi autobus, na ulicach mogliśmy zobaczyć biegające renifery.

To było kilka godzin dla spektakularnych widoków. Już podróż autobusem była niesamowicie malownicza, z widokami w świetle wschodu słońca (wschód słońca był po 9:00, to był listopad i wkrótce zaczynała się noc polarna). A później było już tylko lepiej.

Dojeżdżasz do wioski i od razu widzisz fiord. Majestatyczny, surowy, magiczny.

Wokół wioski są ścieżki spacerowe i punkt widokowy. W odległości krótkiego spaceru od przystanku autobusowego znajdował się także mały wodospad.

Po spacerze warto wejść do kawiarni Bryggejentene, która znajduje się przy brzegu. Świetna kawiarnia z dobrą kawą i przekąskami, ciepłą atmosferą i cudnym widokiem. To także sklep.

Muszę przyznać, że wypicie tam kawy to jedno z moich najlepszych wspomnień z podróży do Tromso.

Hotel Lodowy Tromso

Około 90 minut jazdy samochodem od Tromso znajduje się lodowy hotel oraz konstrukcje lodowo-śnieżne: Tromso Ice Domes.

Można go odwiedzić podczas półdniowej wycieczki lub nawet przenocować! Pakiet noclegowy obejmuje transport, zakwaterowanie i inne atrakcje, np. wędrówki w rakietach śnieżnych.

Co zabrać ze sobą do Tromso

Jeszcze jedna informacja praktyczna. Co warto zabrać ze sobą do Tromso, jeśli wybierasz się w sezonie zimowym?:

• Oczywiście ciepłe ubranie. Warstwy, bielizna termoaktywna, spodnie śniegowe, wełniane skarpetki, dobre buty zimowe itp. Wszyscy na ulicach i w hotelach chodzą bardzo ciepło ubrani, to nie jest wycieczka w stylu „fashion”. Ubierz się dobrze, aby móc zwiedzać i się z tego cieszyć, a nie marznąć (I w ciągu dnia i podczas pogoni za Aurorą)

• Zimowy krem do twarzy i rąk oraz pomadka

Nakładki antypoślizgowe na buty. Ulice mogą być śliskie; dobrze je mieć, choćby tylko na spacer po mieście.

• Odblaskowa opaska. Ponieważ może być naprawdę ciemno.

Większość rzeczy potrzebnych na wyjazd kupiłam w Decathlonie. Były tanie, ciepłe i wygodne.

A najcieplejszą kurtkę jaką miałam, która świetnie się sprawdziła na tym wyjeździe, w Outhorn.

Jeśli zastanawiasz się nad wyprawą na północ, zobaczeniem zorzy polarnej i poczuciem arktycznej atmosfery, pomyśl o Tromso. To niesamowite miejsce, nie tylko ze względu na Aurorę. Jak widzisz, w Tromso jest wiele rzeczy do zrobienia i zobaczenia.

Muszę przyznać, że było to jedno z moich najlepszych doświadczeń podróżniczych po Europie w ostatnich latach. I nawet jeśli zawsze chcę zobaczyć coś nowego, to myślę o powrocie tam, może tym razem w miesiącach letnich.

Tak czy inaczej, zdecydowanie nie będziesz żałować, jeśli wybierzesz Tromso jako cel podróży.

Interesują Cię wyjazdy zimowe? Sprawdź jak zorganizować wyjazd do Planicy na zawody skoków narciarskich.