Wyspy Kanaryjskie kojarzą się przede wszystkim z plażą, słońcem i drinkami z palemką, a co za tym idzie typowym wyjazdem wakacyjnym all inclusive.

Morro Jable, Fuerteventura

I rzeczywiście do niedawna transport był głównie możliwy czarterami biur podróży.

Na szczęście, trochę się to zmieniło i na Wyspy łatwo się już wybrać jak na każdy indywidualny wyjazd, i to tanimi liniami.

Dzięki temu ułożyć można wyjazd całkowicie pod swoje możliwości terminowe oraz skorzystać z innej niż hotel formy zakwaterowania.

Wyspy Kanaryjskie to obszar, wbrew pozorom, bardzo różnorodny. Każda wyspa ma swoje cechy charakterystyczne i dużo do zaoferowania i zobaczenia. Spokojnie skonstruujemy kilka wyjazdów, na każdą z wysp osobno, ewentualnie łącząc dwie znajdujące się blisko siebie.

W tym poście skupię się bardziej na, nazwijmy to, logistycznych aspektach takiego wyjazdu. O tym, co zobaczyć, przy najbliższej okazji.

Dlaczego wyjazd indywidualny?

Bo to miejsca, które są bardzo bezpieczne. I całkowicie nastawione na turystów. Nie tracą przy tym jednak autentyczności i swojego klimatu. Po prostu tam, gdzie się da, występują wszelkie mniejsze i większe ułatwienia: dobre drogi i ich oznaczenia, darmowe parkingi przy atrakcjach i przy drogach, aby spokojnie móc się zatrzymać i porobić zdjęcia, ładne lotniska. Duże i małe sklepy i wiele knajp z kuchnią regionu, głodnym się nie będzie chodzić.

Kamien wulkaniczny na lotnisku na Lanzarote
Lotnisko na Lanzarote

Mieszkańcy sprawiają wrażenie wyluzowanych (no cóż, patrząc na pogodę, klimat i widoki to chyba nie ma się co dziwić;), ale przy tym odnosi się wrażenie, że wszystko jest zrobione, ulice czyste, transport na czas.

Dogadasz się po angielsku (chyba częściej niż w Hiszpanii kontynentalnej), ale nawet jeśli nie, to ludzie są na tyle otwarci i bezproblemowi, że i tak uda się dogadać.

No i ta możliwość bycia całkiem spontanicznym. (dlaczego? Patrz akapit poniżej).

Jak przemieszczać się po wyspach

Na każdej wyspie zorganizowany jest transport publiczny. Można z łatwością dojechać na lotnisko czy przemieścić się między miejscowościami i to w bardzo dobrych warunkach. Oczywiście, autobusy są ograniczone ilościowo, ale mimo wszystko nie ma co w tym zakresie narzekać. Można także skorzystać z taksówek bądź firm organizujących transfery.

Absolutnie najlepszym rozwiązaniem jest jednak wynajęcie samochodu. Przebiega to wyjątkowo bezproblemowo (brak depozytu, brak stresującej kontroli stanu samochodu przed i po wynajmie) a firm  wynajmujących jest pełno. Właściwie to wszystko jest pod taki wynajem zorganizowane, wypożyczalnie na lotniskach i w portach, osobne wjazdy na lotnisku na wielkie parkingi z samymi autami z wypożyczalni.

Całkiem to też sensownie wygląda, patrząc na koszt (także paliwa, które jest tańsze niż w Polsce i Hiszpanii) – zależy od rodzaju samochodu, ale za mniej niż 100 euro tygodniowo na pewno ten mniejszy wypożyczymy.

Warto zwrócić uwagę, czy dana wypożyczalnia pozwala przewozić samochód między wyspami (może się okazać, że nie. Wtedy najlepiej zostawić auto w porcie i odebrać kolejne w porcie, do którego dopłyniemy) oraz czy pozwalają, aby samochodem dojechać w miejsca bez drogi asfaltowej.

Taki wynajęty samochód to naprawdę gwarancja spontaniczności. Po drogach jeździ się dobrze i wygodnie. Dokładnie są także pooznaczane, więc łatwo się odnaleźć, mimo dużej ilości rond.

A widoki podczas jazdy… Bajka. Jedziesz sobie, wjeżdżasz pod górę i nagle masz naprzeciwko ocean. Często też droga prowadzi po prostu wzdłuż wybrzeża. Albo przez park narodowy.

Droga wzdłuż morza na Lanzarote
Lanzarote

I właśnie, nie tylko to, że dojedziesz wszędzie szybciej i wygodniej, ale to, że możesz się spontanicznie zatrzymać w wielu miejscach, bo przygotowane są parkingi i zatoczki. A wiele tych miejsc wręcz woła nas, by się zatrzymać, mimo że nie było tego w planie. Jedziesz, zachwycisz się, stajesz, podziwiasz 🙂

Jak przemieszczać się między wyspami

Za dalekie odległości do wybudowania mostów, tuneli podziemnych też brak;) Zostaje tradycyjny sposób, czyli promami. Jest kilku operatorów, więc można znaleźć najbardziej odpowiadające godziny czy cenę. Część rejsów jest tylko pasażerska, część zabierze również samochód.

Standardowy czas takiego rejsu między niektórymi wyspami:

Lanzarote- Fuerteventura 30 min

Fuerteventura- Gran Canaria 2 godziny

Gran Canaria- Lanzarote 3 godz. 45 min

Gran Canaria- Teneryfa 1 godz 20 min

Teneryfa- La Gomera 50 min

La Gomera- La Palma 2 godziny

Inną opcją jest oczywiście samolot, loty oferuje dwóch przewoźników (Binter Canarias i CanaryFly). Ceny jednak nie są najniższe dla turystów (rezydenci Wysp mają duże zniżki na transport i lotniczy i wodny).

Gdzie spać

Na to pytanie nigdy nie ma jednej dobrej odpowiedzi, bo to po prostu zależy od indywidualnych preferencji. Baza noclegowa jest bardzo rozwinięta i każdy znajdzie coś dla siebie.

Choć w tym regionie warte szczególnej uwagi są prywatne apartamenty do wynajęcia, których jest bardzo dużo. Zupełnie indywidualne, ale najczęściej znajdują się w kompleksach trochę przypominających hotele, z basenem, placem zabaw, zadbanym otoczeniem, roślinnością, ale są to mieszkania od siebie niezależne, wynajmowane od osoby prywatnej, bez recepcji, restauracji hotelowej, serwisu pokojowego.

Takie oferty prezentują się korzystniej cenowo niż hotele, a pozwalają się poczuć bardzo wakacyjnie.

Jak się dostać na Wyspy Kanaryjskie?

Widok z okna samolotu na lotnisku na Fuerteventura
Lotnisko na Fuerteventura

Jeśli masz wyjątkowo dużo czasu, możesz wybrać drogę morską. Promy wypływają z dwóch hiszpańskich miast: Huelvy i Kadyksu, a podróż trwa 31 do 36 godzin.

Większość osób wybierze jednak drogę lotniczą. Tak jak wspominałam, możliwości lotów przybyło, także bezpośrednio z Polski.

  1. Z Londynu i Berlina

Dla niektórych to na pewno za dużo kombinowania, dla innych to może być szybsza droga.

Na przykład mnie wychodzi szybciej i wygodniej przesiąść się w Londynie i dolecieć bezpośrednio do Gdańska, niż wracać do Trójmiasta z lotniska w Katowicach. Wielu szybciej dojedzie do Berlina niż do Warszawy.

Dlatego warto o takiej opcji pomyśleć. Z obu miast i Ryanair, Wizzair i Easyjet lataja bezpośrednio na prawie wszystkie wyspy (oprócz El Hierro i La Gomera- wyspy mają lotniska, ale obecnie obsługują tylko loty wewnętrzne).

  • Z Hiszpanii

Wyspy Kanaryjskie to przecież Hiszpania. Dlatego liczba lotów będzie większa. Kilku przewoźników (Ryanair, Vueling, Norwegian) lata z wielu miast, do których łatwo i tanio można dolecieć z Polski, np. Barcelona, Madryt, Malaga. To też fajny pomysł na wycieczkę lekko objazdową, podczas której zwiedzi się miasto, a potem wypocznie na którejś z wysp.

  • Z Polski

Z kilku miast latają oczywiście czartery, w których, w przypadku wolnych miejsc, można wykupić lot bez konieczności zamawiania całej wycieczki. W przypadku takich lotów jesteśmy ograniczeni czasowo, bo najczęściej odbywają się raz w tygodniu.

Istnieje także kilka rejsowych połączeń tanimi liniami:

Ryanair:

Kraków- Gran Canaria (czwartki)

Kraków- Teneryfa   (czwartki)

Warszawa Modlin- Teneryfa (soboty, a od sezonu jesienno-zimowego środy i soboty)

Wrocław- Teneryfa (niedziele)

Wizzair:

Katowice –  Fuerteventura (czwartki)

Katowice- Teneryfa (wtorek- niedziela)

To są loty dostępne w obecnym rozkładzie (wiosna-lato 2019). W rozkładzie zimowym mogą pojawić się dodatkowe loty, ewentualnie zmiany w dniach.

Na Wyspy Kanaryjskie warto się wybrać. Mnie wręcz zdziwiły, że potrafią tak zachwycić (bo zachwyciły). Cieszę się, że teraz tak łatwo można się tam wybrać na wyjazd indywidualny. Rekomendowane 🙂