Rok 2020 pod względem sportowym zapowiadał się bardzo ciekawie. Igrzyska, Euro, finał Ligi Europy w Gdańsku. Dla mnie osobiście to też miał być szalony rok sportowy, bo we wszystkich tych wydarzeniach miałam wziąć udział jako wolontariusz. No cóż, sytuacja się „trochę” skomplikowała.

Ze względu na epidemię część wydarzeń zostało po prostu odwołanych, część przeniesionych na ustalone już terminy, a część decyzji dalej wisi.

Poniżej znajdziecie małe podsumowanie dotyczące największych wydarzeń.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Do tej pory Igrzyska odwołane były jedynie z powodu wojny. Na szczęście tym razem zostały „tylko” przeniesione. Nowy termin to 23.07-8.08.2021.

Choć już teraz można przeczytać (nieoficjalne) informacje, że ze względu na kryzys Igrzyska będą opóźnione jeszcze bardziej. Ja myślę, że przygotowania zaszły już za daleko, więc wierzę, że jeśli tylko sytuacja zdrowotna pozwoli, to wydarzenie się odbędzie.

MKOl i japońscy organizatorzy długo upierali się, że impreza ma szanse dojść do skutku bez zmian. Jeszcze w drugiej połowie marca do Grecji poleciał samolot po ogień olimpijski. Tylko po to, żeby kilka dni później ogłosić zmianę terminu? Oczywiście ogień musi zostać teraz zachowany już w Japonii, a sztafeta z ogniem odbędzie się w podobnym terminie jak zaplanowana na ten rok. Przesuniętych zostało także wiele turniejów kwalifikacyjnych, np. piłki ręcznej na początek stycznia.

UEFA Euro 2020, czyli Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej

W tym roku Euro miało się odbyć w dość kontrowersyjnej formie, w 12 miastach gospodarzach w 12 różnych krajach (to forma uczczenia 60 rocznicy turnieju). Tym bardziej impreza musiała zostać przeniesiona i ma mieć miejsce w podobnym terminie, czyli 11.06-11.07.2021.

Słychać głosy, że formuła może zostać zmieniona, że tak skumulowana ilość podróży nie będzie możliwa, a część państw będzie chciała się wycofać. Są to na razie tylko plotki.

Finały Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy

Finał LM zaplanowany był na sobotę 30 maja w Stambule, finał Ligi Europy na środę 27 maja w Gdańsku.

Oba nie odbędą się w terminie, ale organizacja nie podała jeszcze nowego terminu. Nieoficjalne informacje w mediach mówią o 29 (LM) i 26 (LE) sierpnia. Dodatkowym problemem może być to, że rozgrywki zostały przerwane na poziomie 1/8 finału, więc konieczne byłoby rozegranie większej ilości meczów.

baner finału Ligi Europy
Baner finału Ligi Europy na lotnisku w Gdańsku w lutym

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich

Zaplanowane na 19-22 marca w słoweńskiej Planicy, przeniesione zostały na grudzień, choć to jeszcze nie zostało oficjalnie potwierdzone.

Znaczyłoby to, w przyszłym sezonie można by do Planicy wybrać się dwa razy.

Wimbledon

Turniej tenisowy zaplanowany na 29.06-12.07 został odwołany. Przyszłoroczny będzie liczony jako edycja 134 i odbędzie się 28.06-11.07.2021.

Wyścigi kolarskie

Giro d’Italia i Vuelta zostały przeniesione na jesień, nie ma jeszcze dokładnych dat. Tour de France natomiast na 29.08-20.09.2020.

Liga Mistrzów w Piłce Ręcznej

Finały kobiet (Delo EHF Final4) w Budapeszcie przeniesione zostały na 5-6 września. Sprawdzana jest możliwość zagrania ćwierćfinałów w tym sam miejscu, 3 września. Jeśli będzie to niemożliwe, w finale zagrają 4 najlepsze drużyny po fazie grupowej. Jeżeli wrzesień okaże się przedwczesnym terminem, federacja będzie próbować znaleźć termin październikowy.

Finały mężczyzn (Velux EHF Final4) w Kolonii z końca maja przeniesiony został na 28-29 grudnia. Wcześniejsze komunikaty wskazywały na koniec sierpnia. W finale zagrają cztery drużyny najlepsze w fazie grupowej (po dwie z każdej grupy).

Siatkarska Liga Mistrzów

Wcześniej była mowa o przeniesieniu na dalszy termin, niedawno potwierdzono odwołanie berlińskiego finału i fazu playoff.

Europejskie Igrzyska Studenckie (EUG) w Belgradzie

Pierwotnie zaplanowane na 12-25 lipca przeniesione zostały na 14-27 lipca 2021.

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w Paryżu

Zaplanowane na 26-30 sierpnia zostały odwołane w zeszłym tygodniu. Nie ma planów przeniesienia imprezy na inny termin.

To oczywiście nie są wszystkie turnieje, które ucierpiały z powodu sytuacji wirusowej. Co do niektórych decyzja nie została jeszcze podjęta.

Brakuje Wam wydarzeń sportowych, meczów w telewizji? Mnie bardzo?

Miejmy nadzieję, że już niedługo uda się wrócić na hale i stadiony.