Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn odbywają się co dwa lata w styczniu. Trochę czasu do tego wydarzenia więc pozostało. Jednak większość meczów rozegranych będzie w krajach, w których zainteresowanie piłką ręczną jest duże, dlatego warto o ewentualnym wyjeździe i kupnie biletów pomyśleć wcześniej.
Gdzie, kiedy, gdzie kupić, jak dojechać? Wszystkie niezbędne informacje w poniższym artykule.
Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej 2020, podstawowe informacje
Kiedy?
Turniej odbędzie się w dniach 09-26 stycznia 2020.
Gdzie?
To kolejny turniej, który będzie miał miejsce w większej ilości państw gospodarzy.
W 6 miastach, w 3 krajach:
Austria: Wiedeń i Graz, Norwegia: Trondheim oraz Szwecja: Göteborg, Malmö i Sztokholm.
Faza grupowa
Zaplanowana jest na 09-15 stycznia.
W turnieju udział weźmie zwiększona liczba drużyn, aż 24 (do tej pory było ich 16). Zostały podzielone w wyniku czerwcowego losowania na 6 grup, każda będzie rozgrywać mecze z jednym z 5 wymienionych wyżej miast (oprócz Sztokholmu, dwie grupy zagrają w Trondheim).
Dokładna rozpiska grup oraz dzienny i godzinowy rozkład znaleźć można tutaj.
Runda główna
W poprzednich turniejach do rundy głównej kwalifikowały się po 3 drużyny. W tej edycji będą to po 2 najlepsze zespoły z każdej grupy. Czyli liczba 12 drużyn w tej rundzie pozostaje.
Podzielone zostaną na dwie grupy po 6 zespołów:
Grupa I mecze rozegra w Wiedniu i będą to drużyny z grup A, B,C.
Grupa II mecze rozegra w Malmö i będą to drużyny z grup D, E i F.
Runda zaplanowana jest na 16-22 stycznia.
Jeśli chcecie porobić obliczenia kto z kim i gdzie może zagrać, rozkład tu.
Finały
24- 26 stycznia
Zmodyfikowano także weekend finałowy. Dotychczas półfinały grane były w sobotę, mecze o medale w niedzielę. W edycji 2020 weekend został przedłużony o piątek, kiedy to rozegrane zostaną oba półfinały. W sobotę mecz o brąz oraz o miejsce 5, w niedzielę finał.
Na szczęście, mecze rozegrane będą w jednym miejscu i będzie to Sztokholm.
Bilety
Bilety kupujemy na trzech różnych stronach, w zależności od kraju. Do stron prowadzą linki stąd.
Ceny biletów są mniej więcej podobne we wszystkich krajach. W rundzie grupowej wahają się od około 30 euro za najniższą kategorię do 90-100 EUR za najlepszą. Kupić można bilet dzienny, a także pakiet na całą rundę bądź pakiet na wszystkie mecze w danej hali.
Ceny dziennego biletu w rundzie głównej rozpoczynają się od 40 euro w Wiedniu i 170 koron w Malmö.
Jeśli chodzi o bilety na finały, to musimy kupić osobny bilet na każdy dzień.
Oba półfinały lub finał to koszt od 300 do 2000 koron, mecz o brąz i miejsce piąte od 150.
Bilety są jeszcze dostępne, choć są to raczej te droższe kategorie. Na mecze grupowe i główną rundę także możemy bilety kupić. Często są to jednak miejsca pojedyncze. Zainteresowanie biletami od momentu rozpoczęcia sprzedaży było naprawdę duże. Stąd informacja na początku, że ten wyjazd warto już teraz zorganizować.
Mecze Polaków
Polscy piłkarze ręczni mecze rozlosowani zostali do grupy F i mecze rozegrają w Göteborgu:
Słowenia – Polska, 10.01.2020, 18:15
Szwajcaria – Polska, 12.01.2020, 16:00
Polska- Szwecja, 14.01.2020, 20:30
Grupa do najłatwiejszych raczej nie należy.
W przypadku awansu, mecze rundy zasadniczej grać będą w Malmö. To chyba dobra wiadomość i dla zawodników i kibiców, bo transport między dwoma miastami zajmuje około trzech godzin.
Najtrudniejsze zadanie będą mieć kibice drużyn z grupy C (między innymi Niemiec i Hiszpanii), którzy w razie awansu do rundy zasadniczej będą musieli przenieść się z Trondheim do Wiednia, a potem ewentualnie na finały z powrotem na północ.
Przejazd z Malmö na finały do Sztokholmu to około 5-6 godzin.
Potencjalni przeciwnicy w rundzie zasadniczej to Francja, Norwegia, Portugalia i Bośnia (grupa D) i Dania, Węgry, Islandia i Rosja (grupa E).
Jak dojechać
Możliwości transportu do wszystkich trzech miast Szwecji jest naprawdę dużo.
Oprócz standardowych linii latają tam też tanie linie.
Bezpośrednio do Göteborga dolecimy Ryanairem z Gdańska, Katowic, Krakowa i Modlina oraz Wizzairem z Gdańska, Warszawy i Wrocławia.
Do Malmö natomiast dolecieć można Wizzairem z Gdańska, Katowic i Warszawy.
Sztokholm to loty z Gdańska Warszawy, Katowic i Wrocławia Wizzairem lub Gdańska, Krakowa, Modlina bądź Poznania Ryanairem.
Jeśli wybierasz się z innego kraju niż z Polski, problemów z połączeniami również nie będzie.
Do Malmö łatwo się także dostać lądując w Kopenhadze.
Obecnie ceny biletów na loty w czasie mistrzostw są naprawdę niskie. Warto tylko pamiętać, że na miejscu dojazd z lotniska do centrum kosztuje często więcej niż sam lot, około 100-150 zł w jedną stronę (np. z lotniska Skavsta).
Hale
Mistrzostwa odbędą się w 5 halach.
Trondheim Spektrum to nowa, ciekawie wyglądająca hala, o pojemności około 9000.
W Austrii mecze grupy A rozegrane zostaną w Stadthalle Graz o pojemności 6000. To największa hala w Europie, którą łatwo można dostosować do różnych potrzeb, ponieważ ma otwierany dach. W Wiedniu natomiast turniej rozegrany zostanie w największej hali w kraju (ponad 10 000), City Hall of Vienna.
Malmö Arena i Scandinavium w Göteborgu to hala o pojemności około 13 000 kibiców, obie są także areną domową dla drużyn hokejowych.
Areną finałową będzie wielofunkcyjny stadion Tele 2 Arena, który otrzymał tytuł „Areny Roku 2014”. Pojemność to ponad 20 000 kibiców.
Od strony turystycznej- co zobaczyć przed meczami
Szwedzkie miasta raczej nie przychodzą do głowy jako pierwszy kierunek na city break zimą.
Akurat tak się złożyło, że wszystkie trzy, które goszczą u siebie mistrzostwa, odwiedziłam w okresie jesienno-zimowym. I to naprawdę ma swój urok.
Po pierwsze i najważniejsze- fika! Czyli przerwa na kawę i coś słodkiego (bułeczki cynamonowe na przykład), w której głównie chodzi o to, żeby się zatrzymać i pobyć razem. Mnóstwo knajpek i kafejek, w których można celebrować fikę non-stop. I w których zawsze ma się wrażenie przytulności, również ze względu na wszechobecne świeczki.
Znajdziecie tam też wiele punktów do obejrzenia. Sztokholm to wysepki, mosty, stare miasto, muzea, zielona wyspa i park czy galerie sztuki na stacjach metra. Göteborg to port, opera, dzielnica Haga, kanały, mosty, ciekawe muzea, największy w Szwecji lunapark, a w pobliżu miasta wysepki archipelagu göteborskiego. Malmö to natomiast zamek, starówka, mały rynek, park, ogród czy most nad cieśniną, prowadzący aż do Kopenhagi.
Jednego możecie być pewni- nawet jadąc na cały czas trwania mistrzostw, nie będziecie się tam nudzić, czekając na popołudniowe mecze.