Mam dystans do tej wielkiej radości, że mistrzostwa w siatkówce mężczyzn 2022 są w Polsce. Wolałabym, żeby nie było powodu, aby je zabierać pierwotnie wybranym organizatorom. Wolałabym, żeby atak Rosji się nie wydarzył, i żebyśmy raczej szykowali się na wycieczkę do Moskwy, a nie Katowic.

Ale jest, jak jest. Możemy po prostu pokazać, jak dobrze w krótkim czasie organizuje się takie duże wydarzenie. Jak dobrze się gra. Jak dobrze kibicuje. Tym bardziej że będzie to okrągła, 20 edycja tych mistrzostw!

No właśnie, jeśli chodzi o to kibicowanie, to mam dla Ciebie dużo praktycznych informacji, które pomogą przygotować wyjazd. I na polską i słoweńską część turnieju.

Gdzie, kiedy, gdzie kupić bilet, jak dojechać, co zobaczyć? Wszystkie niezbędne informacje w poniższym artykule.

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022, podstawowe informacje

Kiedy?

Turniej odbędzie się w dniach 26 sierpnia- 11 września 2022.

Gdzie?

Turniej będzie miał miejsce w dwóch państwach gospodarzach, w trzech miastach: w Słowenii (w Ljubljanie) i w Polsce (w Gliwicach i Katowicach).

Faza grupowa

Zaplanowana jest na 26-31 sierpnia, mecze odbędą się w Katowicach (grupa A i C) i Ljubljanie (grupy B, D, E, F).

Dokładna rozpiska godzinowa meczów dostępna jest pod tym linkiem.

Faza pucharowa

Turniej będzie wyglądać inaczej, niż ten w 2014 w Polsce. Wtedy w kolejnych dwóch fazach zawodów drużyny grały również w grupach. Tym razem po fazie grupowej czeka nas od razu faza pucharowa.

Jedna ósma finału odbędzie się między 3 a 6 września, jedna czwarta finału 7-8 września, a mecze rozegrane zostaną w Ljubljanie i Gliwicach.

Finały

10-11 września, czyli sobota i niedziela.

Oba półfinały i mecze o medal są w tym samym mieście, w Katowicach (oczywiście w Spodku). W sobotę półfinały, w niedzielę mecze o brąz i złoto.

Bilety

Bilety kupujemy na dwóch stronach, w zależności od kraju. Bilety na część słoweńską dostępne są tutaj.

Bilety na polską część turnieju na Ebilet, czyli tutaj. Dostępne są już bilety na wszystkie fazy turnieju. Uważajcie na bilety sprzedawane na innych stronach niż ta oficjalna!

Nawet jeśli bilety na mecze np. Polaków nie są dostępne, warto sprawdzać stronę raz na jakiś czas.

Ceny biletów: faza grupowa 69-249 zł, faza pucharowa 89-329 zł, faza finałowa: 149-449 zł.

Mecze Polaków

Polscy siatkarze rozlosowani zostali do grupy C i mecze grupowe rozegrają w Katowicach:

Polska – Bułgaria, 26.08.2021, 20:30

Polska – Meksyk, 28.08.2021, 20:30

Polska – USA, 30.08.2021, 20:30

W przypadku awansu (na który oczywiście wszyscy stawiamy), mecze 1/8 i 1/4 grać będą w dalej w Polsce, w Gliwicach.

Hale

Turniej odbędzie się w trzech arenach.

Słoweńska Arena Stožice ma pojemność 12 500 kibiców. Hala coraz częściej gości duże imprezy sportowe, gościła już duże imprezy sportowe takie jak UEFA Futsal w 2018 roku czy EuroBasket w 2013. A ostatnio odbywały się w niej ME w siatkówce w 2019 czy finały Ligi Mistrzów w 2022.

Arena Gliwice jest najmłodszą tu halą, otwartą w 2018 roku, z miejscem dla ponad 13 tysięcy kibiców (a jeśli doliczamy miejsca stojące to ponad 17 tysięcy).

Spodka w Katowicach zapewne nie trzeba w ogóle opisywać. Otwarty w 1971 roku, może pomieścić 11 tysięcy widzów. Nazywany czasem ‘świątynią siatkówki’, gościł wiele imprez. Między innymi finał siatkarskich Mistrzostw Świata 2014 (ten, w którym polscy siatkarze zdobyli złoto:)).

Jak dojechać?

Jeśli chodzi o Ljubljanę, to możliwości dojazdu opisałam już w innym artykule odnośnie skoków w Planicy, o tu.

Jeśli chodzi o Katowice i Gliwice, to sytuacja jest bardziej oczywista: samochód, pociąg, ewentualnie samolot, np. z Warszawy do Katowic czy Gdańska do Krakowa.

Gliwice i Katowice oddalone są od siebie około 30 minut jazdy pociągiem.

Do Areny Gliwice dojedziesz autobusem nr 702 (przystanek Gliwice Hala Sportowa) lub pociągiem – a z dworca można dotrzeć na piechotę.

Spodek jest w centrum Katowic, z dworca to około 15 minut na piechotę. Tramwajem i autobusem patrz na przystanki: Katowice Rondo, Katowice Spodek i Katowice Uniwersytecka.

Choć to nie tematyka dojazdu dodam tylko jedną rzecz. Jeśli zamierzasz w miastach również spać, i chcesz mieszkać dość blisko hali, zwłaszcza w czasie weekendu finałowego, rezerwuj nocleg jak najszybciej.

Co zobaczyć przed meczami?

Och, Ljubljana. Miasto dość małe jak na stolicę (niecałe 300 tysięcy mieszkańców), ale piękne. Co warto zobaczyć przed meczami? Zamek (na wzgórze można wejść lub wjechać kolejką), ratusz, budynki zaprojektowane przez Jože Plečnika (np. biblioteki), Smoczy Most, no i przede wszystkim warto przejść się uliczkami i nad samą rzeką, ta część miasta jest naprawdę urocza.

Również w Gliwicach i Katowicach nie będziecie się nudzić. Taki wyjazd na mecz to świetna okazja, żeby zobaczyć miasta, które najczęściej nie są jednak pierwszym wyborem przy planowaniu podróży.

Gliwice: sam dworzec kolejowy, żydowski cmentarz, Rynek, kościoły, zamek, Palmiarnia i park.

W Katowicach koniecznie przejdźcie się Aleją Siatkówki (blisko hali). Spodek wraz z innymi obiektami tworzą Katowicką Strefę Kultury. W jej skład wchodzą Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Muzeum Śląskie. Nawet jeśli nie macie czasu wejść do środka, warto się tam przespacerować. Rynek w Katowicach to akurat niekoniecznie atrakcja, ale już uliczki wokół tak, np. słynna Mariacka.

Jeśli będziecie mieć więcej czasu to warto obejrzeć Nikiszowiec oraz bloki mieszkalne ‘Kukurydze’ i ‘Gwiazdy’.

Do zobaczenia na hali!