Niektóre posty na tej stronie mogą zawierać linki afiliacyjne. Jeśli skorzystasz z linku, dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.
W Europie mamy 469 zabytków wpisanych na Światową Listę Kultury i Sztuki i 66 na listę natury (liczby liczone razem dla Europy i Ameryki Północnej).
Tylko 11 wpisanych jest na obie listy. Wśród nich jest Ochryd, i Stare Miasto i jezioro.
Czy to już wystarczająca rekomendacja, żeby spojrzeć na ten kierunek jako pomysł na wyjazd?
W tym poście powiem Wam, dlaczego naprawdę warto, co robić i co zobaczyć w Ochrydzie. Na końcu znajdziecie też parę informacji praktycznych.
Ochryd, informacje ogólne
Macedonia mnie zaskoczyła. Ochryd w sobie rozkochał. Mimo że niby wiedziałam czego się spodziewać, klimaty bałkańskie ze względu na to, że jestem filolożką chorwacką i serbską, nie są mi obce.
W Ochrydzie jest jednak coś specjalnego, trudnego do opisania. Widoki, historia, atmosfera.
Wiele osób wpada do Ochrydu na jeden dzień, jadąc gdzieś po drodze, lub na jednodniową wycieczkę z Albanii. Polecam jednak poświęcić na to miejsce więcej czasu. Tak, aby mieć czas na spacer po uliczkach i promenadzie przy kościele Kaneo podczas zachodu słońca.
Dopiero wtedy w pełni poczujecie ten klimat.
Ochryd to około 40 tysięczne miasto w Macedonii Północnej. Ósme w kraju co do wielkości i największe nad Jeziorem Ochrydzkim. Położone jest 700 metrów nad poziomem morza, otoczone górami, o czym warto pamiętać, bo może mieć to wpływ na pogodę.
Życie turystyczne skupia się na plażach i w Starym Mieście. Warto też wybrać się do innych miejscowości nad jeziorem.
Ochryd czy Ochryda?
Długo próbowałam znaleźć odpowiedź na pytanie skąd dokładnie pochodzi tłumaczenie nazwy Ochryda i dlaczego po polsku często używa się nazwy w rodzaju żeńskim. Nie udało mi się. W języku macedońskim (a także serbskim) to Ohrid. Pytałam kolegi Macedończyka, który świetnie zna polski. Mówi, żeby mówić jednak w rodzaju męskim, czyli Ochryd;) A, że, mając na uwadze oryginał, zdecydowanie lepiej mi ta wersja brzmi, i tej formy będę używać w moich artykułach.
Ochryd, co robić? Co zobaczyć w Ochrydzie?
Kaneo i spacery
Najbardziej znanym pocztówkowym obrazkiem znad jeziora Ochrydzkiego, i chyba całej Macedonii jest widok na kościółek św. Jana w Kaneo z jeziorem w tle. Jak wygląda na żywo? Jeszcze lepiej!
Jest to punkt obowiązkowy i to najlepiej wybrać się tam kilkukrotnie, o różnych porach dnia.
To dobre miejsce na oglądanie zachodu słońca, a widok w tym świetle jeszcze zyskuje. U góry nad kościółkiem jest promenada prowadząca lasem nad samym jeziorem. Bardzo przyjemne miejsce na spacer.
Samo dotarcie do Kaneo z centrum miasta jest piękną atrakcją i skorzystać można z kilku dróg.
- Starym miastem i promenadą ‘u góry’
Warto wejść pod górkę, jeśli nie dla samych uliczek, to na pewno dla widoku czerwonych dachów i błyszczącej tafli jeziora.
- Starym miastem i przez las za stanowiskiem archeologicznym Plaošnik
- Łódką
W porcie stoi wiele łódek, których właściciele proponują przepłynięcie na plażę pod kościół (stamtąd do kościoła prowadzą schody). Nie jest to drogi ani długi rejs, kilka minut. Warto dla widoku na miasto z wody.
Z łódki można skorzystać tylko w jedną lub obie strony.
- Plażą
Cudowny spacer. Idziemy najpierw długim drewnianym pomostem, potem już plażą. To dzielnica rybacka, mijamy łódki, małe pomosty.
Po drodze można się zatrzymać w dwóch dobrych restauracjach.
Piękne widoki z różnych perspektyw- polecam skorzystać z każdej z tych tras!



Spacer po kamiennych uliczkach
Warto po prostu pochodzić sobie na spokojnie, aby chłonąć atmosferę i mieć czas porobić zdjęcia. Zadbane, czyste, domy zbudowane w podobnym stylu. Ogrom zieleni i kolorowych kwiatów.
Raj dla miłośników starszych i uroczych samochodów.
Na pewno zauważycie charakterystyczną architekturę domów, w tureckim stylu, z wysuniętym pierwszym piętrem. Aby wykorzystać miejsce, część domów budowana była nad wąskimi uliczkami, i w niektórych miejscach stworzyło to wręcz tunele.



Spacer promenadą nad jeziorem
Piękny spacer czeka nas również, kiedy od portu pójdziemy ‘w drugą stronę’ niż Kaneo. Promenadą można przejść aż do przedmieść miasta. Ławki, drzewa, kwiaty, po drodze mijamy hotele/apartamenty, pomost, plac zabaw. Po sezonie było widać, że to miejsce, w którym czas spędzają mieszkańcy.
Ulica handlowa i turecki bazar
Zdecydowanie ostatnia rzecz, na jaką namawiałabym podczas podróży to chodzenie po sklepach i zakupy. Główną ulicą handlową w Ochrydzie jednak warto się przejść ‘do końca’. To Turecki Bazar, sklepiki, tradycyjne knajpki, minarety. Bazar jest dość mały, ale to bardzo ciekawe miejsce.
Perły ochrydzkie
Właściwie to jest jedna rzecz, o której trzeba wspomnieć w kontekście zakupów. Perły! Które są jedyne w swoim rodzaju.
Perła ochrydzka wytwarzana jest ze zmielonych muszli, które pokryte są warstwami emulsji pochodzącej z łusek ryby plaszica (ryba jest gatunkiem endemicznym - charakterystycznym dla jeziora Ochrydzkiego). Zresztą, nie znamy szczegółów dotyczących produkcji. To tajemnica dwóch rodzin, które z pokolenia na pokolenie perły produkują: rodzina Talev i Filev.
Szukaj raczej sklepów z perłami obu rodzin. Uważaj na perły, które sprzedają w innych sklepikach czy na bazarze. Istnieje niestety szansa, że są to ‘perły’ chińskie, zawsze proś o certyfikat.
Targ w Ochrydzie
Bazar zakończony jest targiem. Nawet jeśli akurat nic nie potrzebujesz, wejdź do części wewnętrznej, spożywczej. Głównie to stoiska owocowo-warzywne, znajdziemy też punkty z miodem, serem czy domowymi wypiekami jak burek. Odwiedzających wita głośna muzyka i soczyste kolory owoców i warzyw. Szczególnie jeśli odwiedzasz Macedonię w sierpniu czy wrześniu- to czas papryki i szykowania ajvaru. Kolorowe paprykowe stoiska robią niesamowite wrażenie.
Przerwa na kawę
O kulturze picia kawy na Bałkanach można pisać dużo. I chodzi tu przede wszystkim o ‘otoczkę’, a nie o ilości spożycia kawy. Choć to także – według ostatnich rankingów (np. Euromonitor) Macedonia plasuje się na 17 miejscu na świecie pod względem ilości- 3,6 kg rocznie per capita. Serbia, Bośnia, Chorwacja są jeszcze wyżej. Dla porównania- Polska w tym samym rankingu jest na 23 pozycji (3,1 kg).
Oczywiste więc jest, że na spokojne wypicie kawy musimy znaleźć czas. A najlepiej na kilka kaw, taka z widokiem na jezioro i taką w knajpce na tureckim bazarze. Wtedy warto spróbować kawy po turecku.
Wytwórnia papieru
Wytwórnia papieru- dokładnie Narodowa Pracownia Papieru Czerpanego znajduje się w samym centrum. Według ulotek, jedna z kilku na świecie, która w dalszym ciągu używa metody z II wieku p.n.e. Wejście darmowe, choć zazwyczaj każdy, kto obejrzy pokaz czerpania papieru wychodzi z kupionym obrazkiem:)
Muzeum
Historia Instytutu Ochrony Zabytków Kultury i Muzeum sięga aż XVI wieku, a w obecnej formie działa od roku 1973. Muzeum zarządza kilkoma obiektami i wystawami, a część z nich (jak np. Dom Hristo Uzunova czy Rodziny Robev) znajduje się w centrum, bardzo blisko portu i wytwórni papieru.
O szczegółach i wystawach poczytacie na ich stronie.
Wycieczka statkiem po jeziorze Ochrydzkim
Z portu w Ochrydzie popłynąć można na krótszą bądź dłuższą wycieczkę, mniejszą lub większą łódką. Zależy od Waszych preferencji oraz od pogody i wiatru, bo małe łódki nie zawsze mogą wypłynąć. W obu przypadkach to najczęściej podobna trasa, zatrzymują się w Muzeum na wodzie i w monastyrze św. Neuma. O szczegóły najlepiej pytać bezpośrednio w porcie.
Jest to ‘typowa turystyczna atrakcja’, mimo wszystko, namawiam. Nawet dla samych widoków, miasto i całe wybrzeże z wody prezentują się pięknie.
Trpejca
Jezioro Ochrydzkie to nie tylko sam Ochryd. Jeśli macie ograniczony czas na objazd wszystkich miejsc wokół, to (oprócz rejsu statkiem do monastyru) proponuję spojrzeć na wioskę Trpejca. Spokojna rybacka wioska z kilkoma knajpkami na plaży i turkusową z oddali i wręcz przezroczystą z bliska wodą. Czy to morze, czy jednak jezioro?



Zabytki
To już ponad 1000 słów opisu atrakcji w Ochrydzie a najważniejsze zabytki dopiero przed nami!
Teatr antyczny, cerkwie, twierdza, stanowiska archeologiczne. Będąc w Ochrydzie, koniecznie zaplanuj sobie czas na zwiedzenie zabytków. Znajdziesz ich wiele, w małych odległościach od siebie, więc zwiedzanie jest wyjątkowo przyjemne. Co dokładnie zwiedzić w Ochrydzie? Opiszę już niedługo.
Ochryd, informacje praktyczne
Jak dojechać?
W kilku poprzednich sezonach było dość łatwo dolecieć do Ochrydu bezpośrednimi lotami. W tym sezonie (2025), przynajmniej na razie, nie widzę żadnych bezpośrednich połączeń. Ze Skopje do Ochrydu przejechać można autobusem, trasa zajmie około trzech godziny.
Inną opcją jest lot do Albanii, do Tirany (których z Polski jest coraz więcej, głównie warto spojrzeć na LOT i Wizzair) i stamtąd busem.
Do Ochrydu dostaniemy się również Wizzairem z Wiednia i Dortmundu i kilkoma innymi sezonowymi połączeniami z europejskich miast. Tutaj znajdziecie szczegóły.



Gdzie spać?
W samym Ochrydzie znajdują się przede wszystkim pensjonaty, ‘ville’. Większe hotele są już poza Starym Miastem, lub w okolicy, ale również nad samym jeziorem.
Mogę polecić jedno miejsce. Nowe, czyste, nowoczesny design, basen, mili właściciele i przecudne widoki na jezioro. Villa znajduje się zaraz pod twierdzą, trzeba więc trochę się powspinać, wracając z portu czy centrum. Widzę, że dość mocno nocleg w nim podrożał i nie jest to taka ‘typowa’ macedońska cena, której się spodziewamy. Mimo wszystko podrzucam, bo miejsce świetne: Villa Fortezza.
Gdzie zjeść?
O kuchni i o tym co zjeść musiałabym napisać cały osobny artykuł. Wspomnę tylko o jednej restauracji, która znajduje się po drodze z portu do Kaneo: Kaj Kanevche. W czasie kilkudniowego pobytu wróciłam tu kilkukrotnie, przepyszne jedzenie i klimatyczna, tradycyjna atmosfera.
Ochryd to miejsce z historią i zabytkami wpisanymi na listę UNESCO. To niesamowite widoki i szczególny klimat. Z jednej strony bardzo bałkańskie, z drugiej czasem możesz się poczuć jak na włoskiej czy francuskiej rivierze. To miejsce jedyne w swoim rodzaju, które warto poczuć. Jedź, jedz, spaceruj. Zachwyć się.


