Rok 2020 jest dziwnym rokiem dla wydarzeń sportowych. Wiele zostało odwołanych, wiele przeniesionych.
Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet odbywają się co dwa lata w grudniu. Federacja europejska zapewnia, że przygotowania do tegorocznych mistrzostw toczą się normalnie i że zostaną one rozegrane według planu.
A skoro tak, to, gdzie, kiedy, gdzie kupić bilet, jak dojechać? Wszystkie niezbędne informacje w poniższym artykule.
Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej 2020, podstawowe informacje
Kiedy?
Turniej odbędzie się w dniach 03-20 grudnia 2020.
Gdzie?
Turniej będzie miał miejsce w dwóch państwach gospodarzach: w Danii i Norwegii.
Początkowo miał odbyć się w 5 miastach, norweskich Trondheim, Oslo i Stavanger oraz duńskich Frederikshavn i Herning. Kilka dni temu jednak norweska strona ogłosiła, że ze względu na sytuację epidemiologiczną wszystkie mecze zaplanowane w Norwegii (także finały) odbędą się w hali Trondheim.
Faza grupowa
Zaplanowana jest na 03-08 grudnia.
Turniej rozegrany zostanie według dotychczasowych zasad. Weźmie w nim udział 16 drużyn. Zostały podzielone na 4 grupy: grupa A grać będzie w Herning, B w Frederikshavn, C i D w Trondheim.
Dokładna rozpiska grup oraz dzienny i godzinowy rozkład znaleźć można pod tym linkiem.
Runda główna
Do rundy głównej zakwalifikują się po 3 drużyny z każdej grupy (razem 12).
Podzielone zostaną na dwie grupy po 6 zespołów:
Grupa I mecze rozegra w Herning i będą to drużyny z grup A i B.
Grupa II mecze rozegra w Trondheim i będą to drużyny z grup C i D.
Runda zaplanowana jest na 10-15 grudnia.
Finały
18-20 grudnia
W piątek, 18.12.2020, rozegrane będą aż trzy mecze: mecz o 5 miejsce oraz oba półfinały. Sobota to dzień wolny, a mecze o medale w niedzielę. Wszystkie te mecze rozegrane będą w jednym miejscu i będzie to Trondheim.
Bilety
Bilety kupujemy na dwóch różnych stronach, w zależności od kraju. Do stron prowadzą linki stąd.
Obecnie dostępne są bilety na mecz grupowe i rundy zasadniczej zaplanowane w obu duńskich miastach. Ceny wahają się od 285 do 535 koron.
Bilety na norweską (więc także finałową) część turnieju nie są obecnie dostępne. Ze względu na niedawno ogłoszone zmiany w halach wszystkie bilety zakupione do tej pory są nieważne i zostaną zwrócone środki. Ze względu na sytuację na każdy mecz będzie mogło wejść tylko 200 kibiców. Warto zapisać się na newsletter (strona z biletami), aby otrzymać jak najwcześniej informację o ewentualnej sprzedaży.
Mecze Polek
Polskie piłkarki ręczni rozlosowane zostały do grupy D i mecze rozegrają w Trondheim:
Norwegia – Polska, 03.12.2020, 20:30
Polska – Rumunia, 05.12.2020, 16:00
Niemcy – Polska, 07.12.2020, 18:15
W przypadku awansu, mecze rundy zasadniczej grać będą w dalej w Trondheim, a potencjalne przeciwniczki to drużyny z grupy C: Holandia, Węgry, Serbia i Chorwacja.
Jak dojechać
Najbliższym lotniskiem Frederikshavn jest Aalborg, do którego nie ma bezpośrednich lotów z Polski, są natomiast z Londynu.
Do Frederikshavn można także dopłynąć z Oslo (co zajmie około 9 godzin) oraz z Göteborga w Szwecji. To duża krótsza podróż, 2-3 godziny rejsu. Bezpośrednio do Göteborga dolecimy Ryanairem z Gdańska, Katowic, Krakowa i Modlina oraz Wizzairem z Gdańska i Warszawy.
Do Herning dotrzeć można lecąc do Billund (Ryanair i Wizzair z Gdańska i Krakowa) lub Aarhus (Ryanair z Gdańska).
Trondheim to natomiast loty LOTem/SASem z przesiadką w Oslo lub bezpośrednie loty Wizzairem z Gdańska lub Krakowa.
Hale
Mistrzostwa odbędą się w 3 halach.
Trondheim Spektrum to nowa, ciekawie wyglądająca hala, o pojemności około 9000, w której znajduje się aż 9 pełnowymiarowych boisk.
W Danii mecze grupy A oraz jednej grupy rundy zasadniczej odbędą się w hali Jyske Bank Boxen w Herning o pojemności 12,500. To gala wielofunkcyjna, w której odbywają się koncerty i zawody w wielu dziedzinach, np. pływaniu czy gimnastyce. Arena gościła już kilka imprez handballowych: Euro kobiet w 2010, Euro mężczyzn w 2014 oraz mistrzostwa świata mężczyzn w 2019 roku.
Arena Nord we Frederikshavn gościć będzie grupę B. To hala otwarta w 2005 roku, o pojemności meczowej 2500 kibiców. Była jedną z hal podczas mistrzostw świata kobiet w 2015 roku.
Od strony turystycznej – co zobaczyć przed meczami
Herning i Frederikshavn nie kojarzą się może typowo turystycznie. Herning jest największym centrum wystawienniczym Skandynawii, więc bardzo prawdopodobne, że będą się odbywać targi bądź wydarzenia. Odwiedzić można także najstarszą posiadłość miejską oraz muzea, Warto pamiętać, że jeśli lecisz do Billund jesteś już bardzo blisko… Legolandu!
Frederiskhavn to miasto portowe, obsługujące promy pasażerskie i towarowe. W pobliżu jest kilka wysepek (jedna zamieszkała), punkt widokowy, ogród botaniczny oraz plaża z palmami.
A Trondheim? Kojarzy się pewnie między innymi ze skokami narciarskimi😉 Turniej odbywa się zimą, więc istnieje szansa na zorzę polarną!
Starówka i most, kamieniczki nad wodą, twierdza, katedra, piękne widoki – wydaje się, że w Trondheim naprawdę jest co oglądać.
I choć akurat w tych wymienionych miastach (jeszcze) nie byłam, to Norwegie i Danię udało mi się odwiedzić i uważam, że warto, i to bardzo😊
Oslo, widok z dachu opery Kopenhaga, port Nyhavn