Igrzyska Olimpijskie to najważniejsze wydarzenie sportowe. Wielu kibiców marzy o tym, żeby w Igrzyskach uczestniczyć. W tym roku jest to o tyle ‘łatwe’, że Igrzyska odbędą się w Paryżu (a tak naprawdę również w wielu innych miejscach we Francji).

Zostało mało czasu, ale to dalej możliwe, żeby do Paryża pojechać kibicować. W tym artykule dam Wam parę wskazówek na temat takiego wyjazdu. Co z biletami, hotelami, lotami?

Ten artykuł to wersja skrócona pierwszego odcinka mojego podcastu o Podróżach Sportowych i Wolontariacie Sportowym. Posłuchaj Igrzyska Olimpijskie w Paryżu Last Minute po jeszcze więcej informacji.

Co będzie działo się w Paryżu podczas Igrzysk?

Igrzyska to wiele zawodów sportowych. Ale, nie tylko! To też atmosfera, udekorowane miasto (koła olimpijskie na Wieży Eiffla już wiszą!), dodatkowe wydarzenia kulturalne czy strefy kibica.

W Paryżu będzie podobnie. Tu znajdziecie mapkę z wydarzeniami towarzyszącymi. Przejrzyjcie ją, bo wydarzeń jest multum.

Z takich najciekawszych to na pewno Champions Park w ogrodach Trocadero, w którym będą występy, transmisje niektórych wydarzeń, a przede wszystkim świętowanie z medalistami. Wejście ma być bezpłatne.

Club France, czyli wydarzenie skupione na francuskim sporcie w Parc de la Villette. Warto też spojrzeć na inne ‘national houses’, w tym na wydarzenia przy Ambasadach Australii i Szwajcarii.

Myślę, że nawet jeśli nie uda Wam się kupić żadnych biletów na zawody, to sam pobyt w mieście w tym czasie, wydarzenia i atmosfera, będzie już wyjątkowym przeżyciem.

Tym bardziej że są dyscypliny, które nie będą biletowane i odbędą się po prostu na ulicach miasta. To marathon, część triathlonu i wyścig kolarski.

Tu, kilkając w dyscyplinę, możecie sprawdzić opis oraz daty, godziny i miejsce rozpoczęcia tych rywalizacji. Triathlon odbędzie się w pobliżu mostu Aleksandra III. (I wzbudza to dość dużo emocji ze względu na to, że część pływacka odbędzie się w Sekwanie).

W każdym razie nawet bez biletów będzie można zobaczyć zawody olimpijskie.

Tak myślę, ze już ten fragment artykułu powinien Was przekonać, że warto zdecydować się na taki olimpijski wyjazd.

Ale to jeszcze nie wszystko, bo przecież można jeszcze kupić bilety na niektóre mecze i zawody. Już mówię jak i gdzie.

Gdzie kupić bilety na Igrzyska do Paryża?

Najważniejsza sprawa, bilety kupujcie tylko z oficjalnych źródeł. I najlepiej, wchodzić na te strony tylko poprzez oficjalną stronę Igrzysk, tam obie platformy do sprzedaży biletów są podlinkowane.

Nie wchodźcie przez google wpisując np. ‘Paris resale’ bo pojawiają się w wynikach nieoficjalne strony o bardzo podobnych nazwach.

Opcje mamy dwie:

  • Oficjalna platforma sprzedaży biletów. Tu biletów nie ma już wiele, ale dalej pojawią się nowe. Obecnie w każdy czwartek o 10 rano. Warto być wtedy gotowym przy komputerze, bo bilety znikają bardzo szybko.

Warto śledzić oficjalny profil Igrzyska na Instagramie (Paris 2024), bo tam wrzucają informacje jakie to dokładnie będą bilety.

  • Resale Platform. To obecnie chyba nawet lepsza opcja, bo można ją przejrzeć w każdej chwili. To jest oficjalna platforma odsprzedażowa.

Jeśli ktoś kupił już bilet, ma go w aplikacji. Tam może kliknąć, że chce bilet odsprzedać, i wtedy bilety trafiają właśnie na Resale Platform.

Tu oczywiście zależy, co akurat kibice sprzedają, mi udało się kupić bilety tańszych kategorii, nawet za 26 Euro.

Jeśli znajdziecie interesujący Was bilet, kupujcie od razu, nie ma co czekać.

Jeśli szukacie biletów na otwarcie i zamknięcie, to również na tych obu stronach. Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbędzie się na otwartym terenie, wzdłuż Sekwany. To pierwszy raz w historii kiedy ceremonia nie będzie na stadionie. Według pierwotnego planu miała być otwarta dla wszystkich. Jakiś czas temu zostało to zmienione i ze względów bezpieczeństwa na ceremonię będzie można tylko wejść na bilety lub specjalne zaproszenia. Bilety jeśli w ogóle się pojawiają, to są raczej drogie, ale można jeszcze na nie polować.

Warto też pamiętać, że wiele dyscyplin nie będzie w Paryżu a innych miastach. Żeglarstwo będzie w Marsylii, piłka nożna w kilku miastach, piłka ręczna od ćwierćfinałów przenosi się do Lille. Tak że sprawdzajcie to dokładnie, kupując bilety:)

Co z hotelami podczas Igrzysk w Paryżu?

Paryż to oczywiście miasto bardzo turystyczne, nie jest tanio z zasady. A co dopiero w takim specjalnym czasie. Ale mam dla Was dwie dobre wiadomości w tym temacie.

Po pierwsze, ceny hoteli od kilku miesięcy spadały. Prawdopodobnie ze względu na niepełne obłożenie, ceny są mniejsze niż te proponowane na przykład jesienią. Po drugie, noclegi jeszcze w ogóle są dostępne. Oficjalnym partnerem Igrzysk jest Airbnb. Ja tak w ostatniej chwili szukałabym raczej hoteli/ mniejszych hotelików, typowo, np. na Bookingu.

Popatrzcie sobie przede wszystkim, na jakie zawody i na jaką arenę idziecie. Np. mecze siatkówki odbędą się w South Paris Arena, więc warto szukać czegoś w okolicy. To oczywiście nie zawsze da się dopasować na sto procent, ale warto popatrzeć na mapę i transport.

Jeśli planujecie spać w centrum to ważna informacja: w dniach 18-26.07 w dzielnicach blisko Sekwany (znajdujących się w szarej strefie) potrzebna będzie specjalna przepustka. Musicie o nią zaaplikować, podając adres Waszego hotelu. Warto dopytać w hotelu, można też sprawdzić na mapie. Tutaj można sprawdzić informacje dokładniej i zaaplikować.

Po ceremonii otwarcia, czyli po 26.07 kod będzie obowiązywał w okolicy aren, też warto sprawdzić, czy Was nie dotyczy, choć szansa jest mniejsza.

Strefy są dość skomplikowane i generują wiele pytań. Według najnowszych informacji osoby z rezerwacją online przez oficjalne strony Wieży Eiffla, Louvru i Muzeum D’Orsay będą mogły przejść do tych miejsc bez tego specjalnego kodu.

Pisząc o Igrzyskach nie można zapomnieć również o Igrzyskach Paraolimpijskich, które w Paryżu odbędą się 28.08-08.09.2024. Zasady są podobne, linki do biletów te same, będą też strefy i potrzebny kod, choć w trochę mniejszym wymiarze. Pamiętajcie o tym jeśli jedziecie na zawody lub po prostu do Paryża w tym czasie.

Jak dotrzeć do Paryża na Igrzyska?

Jeśli myślicie o podróży do Paryża samochodem, pamiętajcie o strefach i ograniczeniach w komunikacji. Tam, gdzie piesi będą mogli się przemieszczać, pojazdy nie.

A jeśli chodzi o loty. Dalej można kupić bilety i to w ‘normalnych’ cenach. Czyli takich typowych na tę trasę, w większości jeszcze nie jest nic drożej. Z Warszawy dolecicie LOTem i AirFrance. Z kilku innych lotnisk dolecicie także Ryanairem (Gdańsk, Kraków, Poznań, Modlin I Wrocław),  i Wizzairem (z Gdańska i Warszawy).

 Obie linie lecą na lotnisko Beauvais, oddalone od Paryża prawie dwie godziny. Dlatego do ceny lotu pamiętajcie dodać 30 Euro za autobus do St. Denis (i stamtąd metro).

O Igrzyskach można oczywiście dużo pisać i mówić, ale to myślę takie najważniejsze informacje w skrócie. Zapraszam też do podcastu na YouTube lub na Spotify po wersję mówioną i bardziej rozbudowaną.

Taki wyjazd na Igrzyska to może być Wasz sportowy wyjazd życia, a emocje i wspomnienia zostaną z Wami na długo. Dlatego, mimo że organizacja jest dość wymagająca (choć mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom dużo łatwiejsza) warto.

Do zobaczenia w Paryżu!