Tegoroczne Mistrzostwa Europy siatkarzy wpisują się (niestety- moim skromnym zdaniem) w mocno ostatnio forsowane przez europejskie federacje popularnych sportów drużynowych  trendy organizacyjne. Odbędą się w aż czterech krajach o trochę dziwnej geograficznej konfiguracji: w Holandii, Belgii, Francji, i… Słowenii.

Dla kibiców, którzy chcieliby się na turniej wybrać, może to stanowić utrudnienie. Przed Wami mała ściąga, która wspomoże podczas organizacji wyjazdu na te mistrzostwa.

Eurovolley 2019, podstawowe informacje

Kiedy

Turniej odbędzie się w dniach 12-29 września.

Gdzie

W aż dziewięciu miastach, w czterech krajach:

Francja: Montpellier, Nantes i Paryż, Belgia: Bruksela i Antwerpia, Holandia: Amsterdam, Rotterdam i Apeldoorn, Słowenia: Ljubljana.

Faza grupowa

Wyjazd na fazę grupową jest zawsze najbardziej pewny i oczywisty do zorganizowania. Mamy już godzinową rozpiskę meczów, którą możecie znaleźć tu.

Faza pucharowa

Jedna ósma i jedna czwarta finału odbędą się pomiędzy 21 a 24 września (sobota- wtorek) w Nantes, Antwerpii, Ljubljanie i Apeldoorn. Wiadomo już także, że jeśli organizator dostanie się do tej fazy turnieju, 1/8 zagra u siebie, podczas gdy ćwierćfinały rozegrane zostaną w tej samej hali, gdzie dane zespoły grały 1/8. Czyli po dwa mecze 1/8 i po jednym 1/4 w każdym z wymienionych miast.

Grupa A łączy się z grupą C, grupa B natomiast z D, w standardowy sposób, zwycięzca grupy z czwartą drużyną: A1 z C4, A2 z C3, B4 z D1 itd.

Finały

26-29 września

Plan weekendu finałowego także został zmodyfikowany. Jeszcze dwa lata temu półfinały grane były w sobotę, mecze o medale w niedzielę. Tym razem to raczej długi weekend, rozpoczynający się jednym półfinałem już w czwartek, 26.09 w Ljubljanie. Drugi półfinał zaplanowany jest na piątek, 27.09, ale w… Paryżu. Tam też rozegrany zostanie mecz o brązowy medal (w sobotę) oraz mecz o złoto (w niedzielę).

Plakat finałów Eurovolley 2013 w Kopenhadze
Podczas finałów Eurovolley 2013 w Kopenhadze

Bilety

Bilety kupujemy na czterech różnych stronach, w zależności od kraju. Do stron prowadzą linki (pod flagami) stąd.

Ceny wahają się w przedziale 5-30 EUR na mecze grupowe, natomiast na mecze fazy 1/8 i 1/4 od 20 EUR.

Półfinał w Słowenii to koszt 18-30 EUR, półfinał w Paryżu od 28 EUR. Mecz o brąz jest trochę tańszy niż półfinały, a mecz finałowy to koszt 40-150 EUR, zależnie od kategorii.

Można oczywiście kupić także droższe bilety VIP oraz na mecze we Francji pakiety rodzinne i pakiety na mecze danej reprezentacji.

Dobra wiadomość to taka, że bilety na prawie wszystkie mecze jeszcze są (raport z końca lipca), nawet na finał, a także na mecze grupowe Polaków.

Największym problemem jest kupno biletów na mecz Polski z gospodarzem, Holandią , zostały pojedyncze.

Mecze Polaków

Polscy siatkarze mecze grupowe (grupa D) rozegrają w Rotterdamie i Amsterdamie, zaczynając (na pewno szczęśliwie;) w piątek, 13 września, meczem z Estonią.

Rotterdam:    Estonia- Polska, 13.09, 17:00

                        Holandia- Polska, 15.09, 16:00

                        Polska- Czechy, 16.09, 20:00

Amsterdam:  Czarnogóra- Polska, 17.09, 17:00

                        Polska- Ukraina, 19.09, 20:00

Oczywiście w sporcie nigdy nic nie jest pewne, ale patrząc obiektywnie na powyższych rywali, możemy przewidywać fazę pucharową.

Awansują cztery drużyny z każdej grupy, a  grupa D łączy się z grupą B, czyli rywalami Polaków w 1/8 finału będzie któryś z tych zespołów: Serbia, Niemcy, Słowacja, Hiszpania, Belgia, Austria.

Grupa B mecze rozgrywać będzie w Belgii, co oznacza, że w zależności od układu tabeli Polacy 1/8 i 1/4 zagrają w Belgii lub Holandii, więc kibice łatwo będą mogli się przemieścić.

Jeśli chodzi o półfinał, może nie być już to tak bliska wycieczka, ponieważ wygląda na to, że zwycięzca ćwierćfinału rozgrywanego w holenderskim Apeldoorn będzie musiał przenieść się na półfinał do Ljubljany.

Szczegóły tutaj, ostrzegam, niezbyt to czytelne 🙂

Jak dojechać

Możliwości transportu do Ljubljany opisałam już wcześniej, kliknij tutaj.

Belgia i Holandia są dość łatwo dostępne poprzez transport drogowy.

A jeśli chodzi o transport lotniczy to mamy dobre połączenia standardowych linii, KLM lata bezpośrednio do Amsterdamu z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia.

Można skorzystać także z Lotu i AirFrance.

Do Holandii tanimi liniami najlepiej i dolecieć będzie do Eindhoven. I Ryanair i Wizzair oferują loty z wielu miast Polski i całej Europy. Z lotniska i do Amsterdamu jeździ bezpośredni autobus, podróż trwa około dwóch godzin i kosztuje 25 euro. Podobny autobus jeździ do Rotterdamu. Drugą opcją jest dojazd do centrum miasta i pociąg do obu miast.

Obaj przewoźnicy latają również na oba lotniska w Brukseli (z Warszawy, Krakowa i Wrocławia).

Do Paryża dostaniemy się Ryanairem z Wrocławia, z Gdańska i Poznania Wizzairem, a z Krakowa Easyjetem (w tym przypadku dolecimy na główne lotnisko stolicy Francji).

Połączenie między półfinałami

Kibice, którzy chcą zobaczyć oba półfinały, nie mają wielu możliwości transportu między Ljubljaną a Paryżem. Słowenia jest słabo skomunikowana tanimi liniami, więc będą to tylko standardowe linie lotnicze:

Adria Airways o 7 rano bądź Airfrance- ten samolot ląduje o 17:10, więc droga z lotniska upłynie w lekkim pośpiechu (mecz w piątek o 20:45). Ewentualnie lot Lufthansą z przesiadką.

Wszystkie te opcje nie należą do najtańszych, obecnie cena to około 150 EUR.

Hale

Mistrzostwa odbędą się w 9 miastach, ale w aż 10 halach, ponieważ w Antwerpii wykorzystane zostaną aż dwie areny. Lotto Arena podczas fazy grupowej, a Sportpaleis podczas 1/8 i 1/4. Taka sytuacja to raczej rzadkość. Zapewne wynika to z ilości miejsc, gdyż w pierwszej na wydarzenia sportowe dostępnych jest około 5 000 miejsc. W drugiej, aż 18 000! Sportpaleis została oddana do użytku już w 1933 roku, a w 2013 wyremontowana i powiększona. Według rankingów to druga najczęściej odwiedzana hala na świecie. Głównie za sprawą koncertów, ponieważ wydarzeń sportowych nie odbywa się tam dużo. W maju 2019 hala gościła Final Four koszykarskiej ligi mistrzów.

Paleis 12 w Brukseli to również duża hala, mogąca pomieścić do 15 000 widzów. Podobną pojemność ma hala Rotterdam Ahoy, dwie pozostałe hale holenderskie są mniejsze, 3 000- 5 000, wydają się więc dość małe jak na taką imprezę.

Za to trzy francuskie areny, jeśli chodzi o liczbę kibiców, są zdecydowanie odpowiedniej wielkości  i gościły już podobne imprezy, jak np. mistrzostwa świata w piłce ręcznej w 2017. Nantes Parc de Expositions to ponad 10 000 miejsc dla kibiców, a Montpellier Sud Arena około 9 000.

Najbardziej znaną halą jest oczywiście paryska Accorhotels Arena (Bercy Arena), w której rozegrane będą mecze o medale. Jej pojemność podczas meczu siatkówki to 15 600. Hala już jest zgłoszona jako oficjalna arena Igrzysk Olimpijkich w 2024 roku.

Zostaje nam słoweńska Arena Stožice o pojemności 12 500 kibiców. Hala gościła już duże imprezy sportowe takie jak UEFA Futsal w 2018 roku czy EuroBasket w 2013.

Tym razem zrezygnuję z omówienia miejsc, które warto zobaczyć między meczami. Przy tylu (i takich!) miastach, to raczej materiał na książkę, a nie część posta blogowego;)

Mam nadzieję, że udało mi się trochę przybliżyć formułę tegorocznych mistrzostw, bo trochę to w tej edycji skomplikowali 🙂 Wybieracie się?