Wolontariusz informacyjny, służba informacyjna, obsługa kibiców to najczęstsze nazwy na obszar wolontariatu, który chcę przybliżyć w dzisiejszym poście.

Jeśli chcesz poczytać również bardziej ogólnie o wszystkich rodzajach działań, zapraszam tutaj.

Mówiąc całkiem szczerze, ten obszar wolontariatu nie należy do moich ulubionych. Zdecydowanie wolę działania bliżej samych zawodów, drużyn i trochę bardziej dynamiczne.

Ale to nie znaczy, że to zły obszar😊 Nie, nie.

Po pierwsze, wiele się można nauczyć, jeśli chodzi o obsługę klienta, czyli kibica😉

Po drugie, odnoszę wrażenie, że w tych zespołach wolontariusze jakoś najbardziej mają okazję się ze sobą zintegrować.

Po trzecie, to może być odpowiednie zadanie dla osób bez doświadczenia na wydarzeniach sportowych.

Po czwarte, dość często pracę wykonuje się przed zawodami i możesz trochę je obejrzeć.

Wolontariusze informacyjni stanowią zazwyczaj największą grupę wolontariuszy.

A dokładnie ich zadania to:

  1. Wsparcie kibiców na hali

Część kibiców zna halę bardzo dobrze i trafia na swoje miejsca z zamkniętymi oczami. Jednak na każdych zawodach, zwłaszcza tych większych, znajdą się kibice potrzebujący wsparcia.

Wolontariusze stoją przy wejściach bądź spacerują po korytarzu i kierują. Do stoiska z kawą, do toalety, ale przede wszystkim do odpowiedniego sektora i rzędu.

Dlatego najwięcej pracy jest godzinę przed rozpoczęciem, kiedy zaczynają się wszyscy schodzić.

Zdarza się, że z jakiegoś powodu część miejsc zostaje wyłączona. Wtedy kibicom z tego sektora wolontariusze rozdają nowe bilety i kierują w nowe miejsce.

Czasem trzeba też pomóc rozwiązać jakiś konflikt, kiedy dwie osoby twierdzą, że mają to samo miejsce (a najczęściej któraś z nich po prostu myli numer i takie sytuacje dość łatwo się rozwiązuje).

Tutaj także możemy zostać zapytani jak dojechać do centrum czy na dworzec, chociaż raczej nie zdarza się to często.

2. Wsparcie kibiców pod halą/ stadionem

Pomoc przy kierowaniu ruchem na parkingu oraz wskazywanie drogi i odpowiedniego wejścia.

3. Wsparcie kibiców na ulicach

To działanie, które odbywa się tylko w przypadku największych imprez, na które zjeżdżają tysiące kibiców z różnych krajów.

Wolontariuszy można spotkać w najbardziej popularnych miejscach miast. Pomagają znaleźć drogę, tłumaczą jak dojechać, doradzają gdzie zjeść, co zobaczyć.

Są to zazwyczaj grupy organizowane przez miasto, a nie organizatora wydarzenia.

4. Wsparcie na dworcach, lotniskach

Także podczas największych wydarzeń. Mogą być to grupy organizowane przez miasto, ale także organizatora wydarzenia. Wtedy mogą to być wolontariuszy nazywani też „welcome desk”. Takie welcome desk znajdują się także w hotelach, choć one akurat działają często w inny sposób i ich praca to nie tylko taka informacja.

Jakie są wymagania?

Przede wszystkim musisz być otwarty na ludzi, cierpliwy i pomocny. Wolontariusze wspomagający na ulicach to raczej osoby miejscowe, znające dobrze miasto.

Osoby pracujące na czy pod halą/stadionem powinny poznać obiekt wcześniej. I najczęściej taki zapoznawczy spacer po hali jest zorganizowany przed.

Pracowałam kiedyś jako wolontariusz informacyjny na finałach Ligi Mistrzów siatkówki w Berlinie. Trochę byłam zdziwiona, jak zobaczyłam, do którego zespołu się dostałam. W końcu mój niemiecki nie był na takim poziomie, żeby swobodnie kierować miejscową publiczność. Okazało się, że dostałam do „pilnowania” jeden sektor- z kibicami z Polski (to były te finały, kiedy Resovia grała ze Skrą w półfinale i naprawdę wielu kibiców przyjechało). Nie było żadnych problemów z miejscami,  moim głównym zadaniem było zwracanie uwagi, aby w ferworze kibicowanie ludzie na stawali na schodach. Bardzo miło wspominam ten turniej😊

Wolontariusz informacyjny to fajna opcja, żeby sprawdzić, czy wolontariat na wydarzeniach sportowych to w ogóle pomysł dla Ciebie.