Koniec listopada i początek grudnia to raczej nie są typowe terminy na wyjazdy po Europie. To znaczy jeździć warto zawsze:D , ale nie ma co ukrywać, że nawet w krajach południowych pogoda nie zachęca.

Jarmarki i atmosfera świąteczna jednak tę perspektywę zmienia, a „turystka jarmarkowa” jest coraz bardziej popularna.

Mówiąc o jarmarkach pewnie od razu mamy na myśli miasta niemieckie, Wiedeń, może Pragę. Tam rzeczywiście są największe, najbardziej tradycyjne i oczywiście piękne. Jednak ja zachęcam, aby pomyśleć także o innych miejscach!

Krótki przegląd mniej typowych miejsc jarmarkowych poleca się do gorącej czekolady (lub grzańca😉).

Najlepszy Jarmark w Europie

European Best Destinations to organizacja (z siedzibą w Brukseli), która promuje kulturę i turystykę w Europie. Co roku organizują plebiscyt na Najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy. Głosują odwiedzający.

Z polskich miast w zeszłym roku w konkursie startował Poznań, w tym Gdańsk. A zeszłoroczny plebiscyt wygrał… Tallinn. Ja w tym mieście byłam latem, ale jego starówka to chyba rzeczywiście idealna miejsce na stworzenie klimatu świątecznego.

Wcześniej, i to trzy lata z rzędu, wygrał Zagrzeb. I patrząc na zdjęcia, miasto trzyma poziom w tym roku również😉 Obejrzeć można tutaj.

Jeszcze wcześniej wygrał Strasbourg.

To już mamy pierwsze pomysły na mniej oczywiste wyjazdy i pewność, że te miejsca jarmarkowo nie zawiodą😊

Tutaj doczytać można o tegorocznych kandydatach. Na przykład Wilno, Bratysława, Budapeszt, Bruksela. Łatwo dojechać😊

Poznań

Poznań w zeszłym roku niestety nie dał rady wygrać, ale to naprawdę dobry kierunek, jeśli chcemy zostać w kraju. Jarmark usytuowany jest i na Starym Rynku i na Placu Wolności. Dość duży, ładny, ze specjalnym, jak to się mówi, dedykowanym, kubkiem.

Dodatkowo w mieście co roku odbywa się konkurs rzeźb lodowych. W tym roku to już 13 edycja (7-8 grudnia).

Można obejrzeć na żywo, jak artyści tworzą rzeźby, a później ich wystawę pięknie podświetlonych.

Daty jarmarku w tym roku: 16.11 (Plac Wolności) /30.11 (Stary Rynek) – 22.12.2019

A może Szkocja?

W pierwszym momencie może się to wydać trochę dziwne, ale naprawdę Wielka Brytania to dobry kierunek jarmarkowy i/albo w celu poszukiwania świątecznej atmosfery. Atmosfera (i same jarmarki również) zaczyna się ta wcześnie, w połowie listopada. Dla nas to może być trochę za wcześnie, ale z drugiej strony może to ułatwić wyjazd, więcej terminów, więcej możliwości.

Wielka Brytania to fajne jarmarki w wielu miastach (kilka z nich jest również na tegorocznej liście konkursowej), ale też, a może głównie, piękne ozdoby. Nie tylko ulic, ale również sklepów, centrów handlowych, pubów, restauracji. Oczywiście najbardziej klasycznym przykładem jest Londyn. Tam jest tego tyle, że opiszę w osobnym artykule.

Z innych miast to ja serdecznie polecam Edynburg.

Miasto o każdej porze ma niesamowitą atmosferę i klimat, ale ten okres jest wręcz magiczny. Powiedziałabym, że to jedno z nielicznych miejsc, któremu te szarości późnojesienne dodają uroku:D

Ale to też dzięki wspomnianym ozdobom.

Jarmark znajduje się w samym centrum, w parku Princes Street Gardens, z widokiem na stare miasto i zamek. Jarmark jest kompaktowy, ale dość duży, z atrakcjami dla dzieci typu karuzele, pociągi, ale przede wszystkim dużą ilością stoisk z rękodziełem, jedzeniem i napojami. Fajnie, że można kupić dania z różnych krajów, np. francuskie, greckie, węgierskie.

Dodatkowo zbudowany jest bar marki Johnnie Walker, nazywany i przypominający „bothy” – tradycyjną szkocką chatkę w górach.

Położenie tego jarmarku jest wręcz spektakularne i chociażby dlatego warto się nad taką wizytą zastanowić. Loty do Edynburga w tym czasie nie są drogie.

Daty w tym sezonie to: 16.11.2019- 04.01.2020

Włochy

Włochy raczej kojarzą nam się ze słońcem i dobrymi lodami. Ale jarmarki i atmosfera świąteczna ma się tam zaskakująco dobrze! Przede wszystkim w północnej części kraju. Jarmarki są w Rzymie, Florencji, Mediolanie. Jako o tych najpiękniejszych mówi się o tych w trochę mniej znanych miastach: Arco, Bolzano, Merano, Trento, ale też w Weronie.

Werona

Ten w Weronie odwiedziłam w tym roku. Jest dość mały, ale rzeczywiście przepiękny. Znajduje się na placu Piazza dei Signori (miejscu, które podobało mi się w całej Weronie chyba najbardziej). Świetne wrażenie robią choinki na tle zabytków w kolorze bordowym (np. Torre dei Lamberti). Oferta z jedzeniem nie była bardzo szeroka, ale coś się tam znajdzie. Ciekawe były stoiska z tradycyjnymi włoskimi serami i wędlinami.

Werona: 16.11-26.12.2019

Garda

Praktycznie każde miasteczko nad jeziorem Garda oferuje atrakcje świąteczne, w wielu jest jarmark bądź lodowisko. W miasteczku Garda nad samym brzegiem, co wygląda bardzo ciekawie. Organizowane są tam też „Święta wśród drzew oliwnych”, ozdobione drzewa oliwne prezentują się świetnie.

Jest też jarmark, ale w trochę innym stylu i wiele produktów tradycyjnych do kupienia.

Garda: 22.11.2019-06.01.2020

Bussolengo

Po drodze z Gardy do Werony znajduje się miasteczko Bussolengo, w którym otwarta jest „największa wioska świąteczna w Europie” (Flover Christmas Village).

To przede wszystkim ogromna powierzchnia sklepowa ze stanowiskami z bombkami i innymi pięknymi ozdobami świątecznymi (poukładanymi na stanowiskach według stylu lub koloru), miejsce, żeby coś zjeść, lodowisko, chatka Świętego Mikołaja. Zwiedzanie rozpoczyna się od przejścia przez śnieżną jaskinię z… tańczącymi bałwankami, i nie tylko.

Właściwie ciężko mi to miejsce opisać, więc po prostu popatrz:

W tygodniu wejście jest darmowe, w weekend kosztuje 2 Euro.

Powiem tak😊 jeśli podróżujesz z dziećmi, lub masz po drodze, to można o to miejsce zahaczyć. Ale specjalnie to chyba nie ma co drogi nadrabiać.

Daty tegoroczne: 02.11.2019-06.01.2020

Byłam też na jarmarkach w Wiedniu. Rzeczywiście w mieście jest ich dużo, są fajne zorganizowane, każdy ma swój kubek. Tam pierwszy raz piłam grzańca z białego wina! Jednak też są tam tłumy, ceny niemałe. Może warto pomyśleć o czymś trochę mniej standardowym. Takich miejsc jest sporo, a te w artykule to tylko przykłady. Choć naprawdę przeze mnie sprawdzone i polecane szczerze.