Londyn jest wyjątkowym miejscem. Czym częściej to miasto odwiedzasz, tym paradoksalnie masz więcej do zobaczenia i do zrobienia. Niezależnie od pory roku.

W tym poście opowiem o Londynie w grudniu. Czy warto pojechać tam akurat wtedy? Co zobaczyć, gdzie iść? Gdzie są jarmarki, gdzie lodowiska ,a gdzie piękne ozdoby?

Świąteczny Londyn. Marzył mi się przez wiele lat.  Od czasu kiedy pierwszy raz obejrzałam film Love Actually. A jeszcze wcześniej Bridget Jones. Kojarzycie tę scenę na końcu, kiedy Bridget wybiega za Markiem w bieliźnie i bez butów? Piękna, klimatyczna ulica, pada śnieg. Ta scena była kręcona na Cornhill koło Royal Exchange. A sklep, z którego Mark wyszedł z nowym notesem to butik Montblanc, który zresztą cały czas działa.

W “To właśnie miłość” (Love Actually) widzimy lodowisko przy Sommerset House, udekorowaną Oxford Street i zakupy w Selfridges, Grosvenor Chapel w Mayfair oraz oczywiście Notting Hill (St Lukes Mewes).

Nie, zdecydowanie nie chcę tutaj dyskutować o komediach romantycznych;) To tylko tak dla zobrazowania klimatu. Bo domyślam się, że większość z nas te filmy widziała, choć jeden raz, choć przez chwilę.

Jak i kiedy?

Do Londynu dotrzesz bardzo łatwo, i Ryanair i/lub Wizzair latają z każdego lotniska w Polsce, czasami kilka razy dziennie, za całkiem przyjazną cenę.

Uważaj tylko na terminy najbliżej Świąt, bo wtedy ceny bardzo rosną. Tak naprawdę dobrym terminem na wyjazd będzie już druga połowa listopada. W tym roku (2022) np. Winter Wonderland w Hyde Parku otwarty został 18.11.

Warto wspomnieć, bo może ktoś chciałby połączyć wyjazd z zakupami, że zaraz po Świętach (albo nawet w Boxing Day, czyli 26.12) zaczynają się wyprzedaże.

Lodowiska (Ice Rinks) w Londynie

Zdjęcia i wideo lodowisk w centrum miast z ozdobami i świąteczną muzyką w grudniu przewiją się w mediach społecznościowych wyjątkowo często. Najbardziej znane “instagramowe” są chyba w Nowym Jorku, w Amsterdamie i właśnie w Londynie, a dokładnie to przy Muzeum Historii Naturalnej.

W tym roku (2022) jednak tego lodowiska już nie zobaczymy, bo miejsce zostanie przekształcone w ogród miejski.

To w takim razie gdzie wybrać się na lodowisko w Londynie?

 • Somerset House Ice Rink – to, które zagrało w ‘Love Actually’ 😉
 • Queen’s House Ice Rink w Greenwich
 • Winter Wonderland Ice Rink – lodowisko w ‘zimowym miasteczku’ Winter Wonderland (o którym jeszcze powiem parę słów) w Hyde Parku. Największe zewnętrzne lodowisko w Wielkiej Brytanii
 • Canary Wharf Ice Rink – tam, gdzie dzielnica biznesowa, wieżowce i korpo świat
 • Hampton Court Palace, Winter Village-Westfield i jeszcze pare innych:)

Jarmarki bożonarodzeniowe w Londynie

Jak pewnie się domyślasz, nie ma jednego jarmarku w Londynie, jest ich dużo więcej. Większe, mniejsze, niektóre to całe ‘zimowe miasteczka’. Gdzie ich szukać?

 • Southbank Centre Winter Market, czyli jarmark nad Tamizą
 • Christmas by the River – London Bridge City, kolejny z widokiem na rzekę, otwarty do 02.02.2023
 • Leicester Square i Trafalgar Square Christmas markets
 • Winter Wonderland, Hyde Park

W tym roku mija już 15 lat od kiedy Hyde Park przekształca się w Winter Wonderland. I rzeczywiście, to nie jest tylko jarmark, a wiele więcej atrakcji: lodowisko, cyrk, karuzele, rzeźby lodowe, koło widokowe itd.

Jest też gdzie zjeść, są bary, restauracje, stoiska (np. Street Food Village).

Jeśli chodzi o wejście: w godzinach szczytu jest płatne, po godzinach bezpłatne. Jeśli już wjdziesz, możesz zostać, ile chcesz, nie ma limitu czasowego. Atrakcje jak lodowisko czy koło są w większości dodatkowo płatne. Bilety zamówisz tutaj.

Świąteczne ozdoby w Londynie

Nawet jeśli nie lubisz jarmarkowych tłumów, a szukasz świątecznej atmosfery, Londyn jest świetnym miejscem na taki wyjazd. Wszędzie znajdziesz światełka i piękne ozdoby, czeka Cię więc długi i miły spacer!

Które z miejsc są najbardziej znane, w które rejony miasta warto się wybrać, żeby poczuć świąteczny klimat w Londynie?

 • Oxford Street – klasyk, ale co roku naprawdę ulica wygląda przepięknie. W tym roku ozdobiona świecącymi gwiazdkami. Dodatkowo ozdobione są wystawy sklepowe, w tym we wspomnianym już Selfridges.
 • Regent Street i Bond Street – ulice znane z luksusowych butików i restauracji, obie co roku ciekawie przystrojone i oświetlone
 • St. James i Piccadily, z hotelem Ritz i Fortnum & Mason, którego fasada  zmienia się w kalendarz adwentowy
 • Carnaby Street
 • Trafalgar Square – na którym stoi choinka (tradycyjnie to prezent z Norwegii)
 • South Bank Christmas lights- tam gdzie jarmark
 • Belgravia, Mayfair – warto przejść się po uliczkach z pięknie udokorowanymi wystawami i oknami, w Mayfair poszukaj klubu Annabel ze spektakularnie ozdobionym budynkiem
 • Seven Dials
 • Covent Garden – to miejsce podczas mojego grudniowego wyjazdu do Londynu spodobało mi się chyba najbardziej. Co roku jest choinka, inne dekoracje, jarmark
 • Dzielnice: Knightsbridge z udekorowanym Harrodsem, Chelsea z instagramowymi restauracjami/kafejkami Ivy Chelsea i Peggy Porschen i niezawodna Notting Hill
 • Royal Botanical Gardens, Kew- ogród świateł, do którego potrzebny jest bilet, sprawdź tutaj

Niektóre z tych miejsc znajdują się blisko siebie, do innych trzeba dojechać. Najlepiej sprawdzić sobie mapę i wtedy ułożyć spacer. Zresztą, to chyba niemożliwe, żeby zobaczyć te wszystkie miejsca podczas wyjazdu na weekend. A przecież dochodzą do tego również specjalne świąteczne kina (spójrz na Backyard czy The Luna Cinema) i musicale. Czy warto jechać do Londynu w grudniu? Mam nadzieję, że choć trochę przekonałam Cię że tak.

A czy to wszystkie londyńskie miejsca ze świątecznym klimatem? Oj nie! Londynu nie da się opisać w jednym blogowym artykule.

A jeśli lubisz grudniowe (i listopadowe) wyjazdy poczytaj też o mniej typowych pomysłach na wyjazd na jarmark i o miastach, które wygrywają konkurs na Najlepszy Jarmark Świąteczny w Europie.

P.S. Love Actually już w tym roku obejrzane??