Z wiadomych względów trzeci tydzień siatkarskiej Ligi Narodów mężczyzn nie odbywa się w Rosji. Przeniesiony został do Polski, i to do mojej ulubionej hali, Ergo Areny. Początek lipca na wycieczce w Trójmieście…? Rano plaża i zwiedzanie, a po południu mecze. Brzmi jak plan idealny?
Wskazówki gdzie kupić bilety, rozkład meczów, jak dojechać, co robić przed meczami i co zobaczyć niedaleko hali znajdziesz w tym artykule.
Liga Narodów w siatkówce mężczyzn, podstawowe informacje
Kiedy i gdzie?
Turniej odbywa się w dniach 5-10 lipca w 2022 w Gdańsku. Dokładnie w Ergo Arenie.
Mecze i mecze Polaków
Mecze odbywają się codziennie od wtorku do niedzieli, Polacy grają co drugi dzień, zawsze o 20:00. Dokładny harmonogram:
Wtorek, 5 lipca: 17:00 Bułgaria – Włochy, 20:00 Iran – Polska
Środa, 6 lipca: 17:00 Holandia – Chiny, 20:00 Słowenia – Serbia
Czwartek, 7 lipca: 14:00 Włochy – Iran, 17:00 Bułgaria – Słowenia, 20:00 Polska – Chiny
Piątek, 8 lipca: 14:00 Bułgaria – Holandia, 17:00 Słowenia-Iran, 20:00 Włochy – Serbia
Sobota, 9 lipca: 14:00 Chiny – Bułgaria, 17:00 Iran – Serbia, 20:00 Polska – Holandia
Niedziela, 10 lipca: 14:00 Chiny – Serbia, 17:00 Włochy – Holandia, 20:00 Polska – Słowenia
Finały
Trzeci tydzień, czyli mecze w Gdańsku to ostatnie mecze rundy zasadniczej. Finały Ligi Narodów odbędą się w Bolonii 20-24 lipca. W innej niż do tej pory formule: nie będzie dwóch grup, będą za to od razu mecze ćwierćfinałowe i półfinały.
Bilety
Bilety kupujemy na cały dzień, czyli na jednym bilecie obejrzeć można dwa/trzy mecze. W chwili pisania tego artykułu dostępne były jeszcze pojedyncze bilety na wszystkie dni, choć na te weekendowe w małej ilości. Warto odświeżać stronę z biletami, czasem 'coś wpada’. Są cztery kategorie biletów, za 69, 99, 139 i 179 zł.
Bilety dostępne na ebilet, o tutaj.
A jeśli chcesz dostawać informacje o rozpoczęciu sprzedaży biletów na różne wydarzenia i o wolontariacie sportowym zapisz się na Newsletter Sportowy.
Hala
Widziałam wiele hal, a Ergo Arena jest i tak moją ulubioną. Ile czasu tu spędziłam na meczach i wolontariatach podczas różnych turniejów! Dlatego nie jestem pewnie obiektywna, choć naprawdę uważam, że to jedna z lepszych i wygodniejszych hal do oglądania siatkówki i piłki ręcznej.
Hala leży na granicy Gdańska i Sopotu, stąd adres Plac Dwóch Miast. Pod wejściem A1 można znaleźć dowód:
Halę otwarto 18 sierpnia 2010 siatkarskim meczem towarzyskim Polska – Brazylia. Od tego czasu arena gościła wiele meczów i wydarzeń, ze sportu to na przykład MŚ w siatkówce mężczyzn i lekkoatletyce (w 2014 roku) czy ME w piłce ręcznej i siatkówce. Hala może pomieścić 11 tysięcy osób na meczach, a maksymalnie do 15 tysięcy.
Jak dojechać
Do Gdańska samochodem (uwaga na korki na bramkach!), autobusem, pociągiem. Jeśli jedziesz z południa, z Krakowa, Rzeszowa lub Lublina warto sprawdzić też samoloty- z tych miast latają sezonowo Ryanair i LOT (oraz z Warszawy).
A jeśli chodzi o samą Ergo. Przy hali jest parking dla rowerów oraz płatny parking samochodowy. Trzeba oczywiście liczyć się z korkami przy wyjeździe. Jeśli stawiasz na komunikację miejską, to patrz na przystanki: tramwajowe: Gospody/Pomorska i Osiedle Wejhera (2,4,5,6,8), trolejbusowy Ergo Arena (numer 31) i autobusowe: Gospody, Pomorska, Jelitkowo (148, 227 i nocne).
Najłatwiej chyba dojechać kolejką SKMką, I od strony Gdyni i Gdańska. Możecie wysiąść na przystanku Sopot Wyścigi lub Gdańsk Żabianka. Z Żabianki do hali prowadzi prosta droga, idzie się około 15-20 minut.
Co zobaczyć przed meczami?
Jeśli chodzi o całe Trójmiasto to pewnie i kilka artykułów nie wystarczy, aby opisać, co tu zobaczyć. Skupię się więc na tym, co najbliżej hali. Warto jednak pamiętać, że nawet z Gdyni czy centrum Gdańska do hali dotrzecie szybko, to niecałe 20 minut kolejką. Możecie zatem planować zwiedzanie również tych miejsc.
Ergo Arena położona jest około 1 km od morza. Łatwo więc dotrzecie do/z plaży spacerem, przede wszystkim do Sopotu lub gdańskiego Jelitkowa. Ładne plaże, zielono, zresztą myślę, że Sopotu nie trzeba za dużo przedstawiać. Molo, hotele, piękne uliczki, dużo knajpek, bardzo wakacyjny klimat.
Niedaleko od Ergo, bo tylko jeden przystanek kolejką od hali, jest Gdańsk Oliwa. Tam też warto wpaść, zwłaszcza jeśli nie macie za dużo czasu na zwiedzanie centrum Gdańska czy Gdyni. W Oliwie to przede wszystkim piękny Park Oliwski i katedra. Kolejnym miejscem w dzielnicy jest Olivia Star, najwyższy budynek w Gdańsku. Jest to biurowiec, jednak na ostatnich piętrach znajdują się tarasy widokowe (widoki są super!), restauracja, kawiarnia i piękne wnętrza. Jest też Olivia Garden, czyli ‘miejska dżungla’.
Jeśli wybieracie się ‘w drugą stronę’, to pierwszym przystankiem za przystankami sopockimi jest Gdynia Orłowo. Plaża, domek Żeromskiego, molo i przede wszystkim klif, dla mnie to jedno z fajniejszych miejsc w Trójmieście. Z samego Sopotu warto się do Orłowa przejść plażą/lasem, z areny to wyjdzie już dość długi spacer.
Życzę super pobytu, kibicuj głośno!