Grudzień w Hiszpanii? Niezły pomysł, zwłaszcza z piłką ręczną w tle! Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej kobiet odbywają się co dwa lata w grudniu, naprzemiennie z Mistrzostwami Europy. Grudzień 2021 należy do światowych rozgrywek, a ich finały odbędą się blisko bardzo lubianego turystycznie miasta.

Daty, bilety, grupy, rozkład meczów, miasta gospodarze, hale. O wszystkim tym przeczytasz w tym artykule. Informacje pomogą zorganizować wyjazd.

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2021, podstawowe informacje

Kiedy?

Turniej odbędzie się w dniach 1-19 grudnia 2021.

To będzie już 25 edycja tych zawodów.

Gdzie?

Turniej będzie miał miejsce w Hiszpanii, w czterech miastach: Granollers, Torrevieja, Castello, i Lliria.

Rozkład mistrzostw

W turnieju uczestniczyć będą aż 32 drużyny (liczba zwiększona z 24). Najpierw odbędzie się faza grupowa wstępna, potem runda główna (również grupy). Następnie ćwierćfinały i dopiero weekend finałowy. Równolegle mecze o tzw. Puchar Prezydenta, w których grają drużyny, które odpadły w rundzie wstępnej.

Faza grupowa wstępna

Zaplanowana jest na 1-7 grudnia, mecze odbędą się we wszystkich miastach gospodarzach.

Będzie to osiem grup po cztery drużyny.

Dokładna rozpiska godzinowa meczów dostępna jest pod tym linkiem.

Runda główna

Do rundy głównej zakwalifikują się po 3 drużyny z każdej grupy (razem 24).

Podzielone zostaną na cztery grupy po 6 zespołów:

Grupa I mecze rozegra w Granollers i będą to drużyny z grup A i B.

Grupa II mecze rozegra w Castello i będą to drużyny z grup C i D.

Grupa III mecze rozegra w Granollers i będą to drużyny z grup E i F.

Grupa IV mecze rozegra w Torrevieja i będą to drużyny z grup G i H.

Runda zaplanowana jest na 08-13 grudnia.

Ćwierćfinały

Do ćwierćfinałów zakwalifikują się po dwie drużyny z każdej grupy. 1I łączy się z 2II, 1III z 2IV itd.

Mecze odbędą się 14 i 15 grudnia w Grannolers.

Finały

17-19 grudnia

W piątek półfinały (prawdopodobnie o 17:30 i 20:30), w niedzielę mecze o brąz i złoto (14:30 i 17:30). Gospodarzem wszystkich czterech meczów będzie Granollers.

Drużyna Hiszpanii B podczs turnieju w Gdańsku (i ja jako ich Opiekun Drużyny)

Bilety na MŚ w piłce ręcznej

Bilety kupujemy na stronie prowadzącej z oficjalnej strony mistrzostw, tutaj.

Do każdej z hali bilety kupić można bilet dzienny lub karnet na wszystkie mecze w danej arenie. Cena dziennych biletów na mecze grupowe to 25-35 EUR, na rundę główną to 40-60 EUR.

Dzień ćwierćfinałowy lub półfinałowy (dwa mecze) to cena 80-110 EUR, a jeden dzień finałowy to cena 100-130 EUR, tak że dość drogo.

Półfinały i finały to koszt 100-150 EUR, w zależności od kategorii, cena za jeden dzień, czyli dwa mecze.

Bilety na wszystkie mecze jeszcze są (sprawdzone na początku listopada), nawet na finał, a także na mecze grupowe Polek i Hiszpanek.

Mecze Polek

Polskie piłkarki ręczni rozlosowane zostały do grupy B i mecze rozegrają w LLirii:

Serbia – Polska, 03.12.2021, 20:30

Polska – Rosja, 05.12.2021, 18:00

Kamerun – Polska, 07.12.2021, 18:00

W przypadku awansu, mecze rundy zasadniczej grać będą w Granollers, a potencjalne przeciwniczki to drużyny z grupy A: Francja, Czarnogóra, Angola i Słowenia.

Hale

Mistrzostwa odbędą się w 4 halach.

Sports Center Ciudad de Castello to hala o pojemności 6000 widzów. Lliria Pavilion to cały kompleks z biurami, a także zewnętrznymi boiskami do koszykówki.

Torrevieja Sports Palace to hala o pojemności do 3300 kibiców, odnowiona specjalnie na zbliżające się mistrzostwa.

Hala w Granollers (Palau d’Esports de Granollers) to najbardziej znana arena z wymienionych. Otwarta w 1991 roku, zbudowana na Igrzyska w Barcelonie w 1992, podczas których gościła mecze piłki ręcznej. Jej pojemność to prawie 6000 kibiców.

Jak dojechać

Kiedy spojrzycie na mapę, zauważycie od razu, że wszystkie miejscowości, w których rozgrywane będą mecze, znajdują się w dwóch regionach Hiszpanii:

Granollers to Katalonia (znajduje się 30 minut od Barcelony), Lliria, Castello i Torrevieja to Region Walencji.

Na finały to Granollers łatwo dostać się lecąc na któreś z lotnisk Barcelony. Takich lotów jest z Polski dużo, nawet w okresie zimowym. Ryanair to Kraków i Modlin, Wizz Air Katowice, Kraków, Warszawa.

Lliria i Castello najłatwiej odwiedzić będzie, lecąc do Walencji (spójrzcie na Ryanair, bo ma loty do Gdańska, Modlina i Krakowa lub bezpośrednio lotnisko Valancia-Castellon).

Torrevieja leży około 50 km od Alicante, do którego również można dolecieć z kilku lotnisk.

Czas podróży między miastami gospodarzami na miejscu zależy od środka transportu. Podróż z Torrevieja do Granollers może zająć nawet ponad 9 godzin, z innych miast krócej.

Co zobaczyć przed meczami?

Miasta gospodarze nie są wyjątkowo znanymi miejscami turystycznymi, jednak każde z nich ma coś do zaoferowania.

Lliria, nazywana (oficjalnie przez UNESCO) ‘Miastem Muzyki’, posiada aż cztery instytucje oferujące studia muzyczne. Lliria to także zabytki archeologiczne, Łaźnie arabskie, średniowieczne stare miasto i kościoły.

W Castello warto zobaczyć place, katedrę, ratusz, targ, ale także plaże oraz marinę. Oraz ogrody i parki, w których jest ponad 10 000 drzew. Wiele informacji o tym, co można robić i zobaczyć w mieście znajdziecie na tej stronie.

Torrevieja w przeszłości była małą wioską rybacką. Obecnie to coraz bardziej popularna miejscowość turystyczna, ze względu na piękne plaże i specjalny mikroklimat, który wytworzył się poprzez złoża soli. I właśnie z produkcji soli Torrevieja jest znana. W mieście zobaczyć można także dwie wieże obronne i park.

Granollers to miasto targów i jarmarków, pełną listę znajdziecie tutaj. To także zabytki jak ratusz, wieża zegarowa czy mury obronne.

Barcelony i Walencji, które możecie zwiedzić przy okazji pobytu, na pewno nie trzeba przedstawiać. Wspomnę tylko, że w obu zaplanowane są w grudniu jarmarki świąteczne. To może być dodatkowo ciekawe urozmaicenie wyjazdu handballowego.