Lubisz styczeń? Ja bardzo. Głównie dlatego, że to miesiąc z piłką ręczną! Druga połowa stycznia to zawsze turnieje mężczyzn, Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata naprzemiennie. W tym roku to ME. Dużo dobrych meczów (niektóre o tej samej porze, aż ciężko wybrać, który oglądać), ciekawe grupy, a w dodatku rozgrywane w łatwo dostępnych i pięknych miastach.

Z tego artykułu dowiesz się wszystkich szczegółów odnośnie Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej: kiedy, gdzie, rozkład meczów, jak dojechać, gdzie kupić bilety i co zobaczyć na miejscu. Oraz jakie warunki związane z obostrzeniami koronawirusowymi trzeba spełnić, aby móc wejść na hale.

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej 2022, podstawowe informacje

Kiedy?

Turniej odbędzie się w dniach 13-30 stycznia 2022.

Gdzie?

W dwóch państwach gospodarzach, w 5 miastach.

Słowacja: Bratysława i Koszyce

Węgry: Szeged, Debrecen, Budapeszt.

Faza grupowa

Zaplanowana jest na 13-18 stycznia.

W turnieju udział wezmą 24 drużyny. Zostały podzielone w wyniku majowego losowania na 6 grup, a każda będzie rozgrywać mecze z jednym z 5 wymienionych miast (dwie grupy zagrają w Bratysławie).

Dokładna rozpiska grup tu, a dokładny rozkład meczowy znaleźć można tutaj

Runda główna

Do rundy głównej zakwalifikują się po 2 najlepsze zespoły z każdej grupy, razem 12.

Podzielone zostaną na dwie grupy po 6 zespołów:

Grupa I mecze rozegra w Budapeszcie i będą to drużyny z grup A, B, C.

Grupa II mecze rozegra w Bratysławie i będą to drużyny z grup D, E i F.

Runda zaplanowana jest na 20-26 stycznia.

Finały

28- 30 stycznia

W piątek rozegrane zostaną oba półfinały i mecz o piąte miejsce. W niedzielę mecze o brąz i złoto.

Na szczęście, wszystkie te mecze rozegrane będą w jednym miejscu i będzie to Budapeszt.

Bilety

Dostępne są bilety dzienne lub pakiety na wszystkie mecze w danej hali.

Bilety kupujemy tutaj.

Niestety, ze względu na sytuację wirusową liczba biletów na mecze na Słowacji jest ograniczona (więcej informacji w kolejnym akapicie artykułu).

Ceny wejściówek na mecze grupowe zaczynają się od 15 EUR na Węgrzech i 30 EUR na Słowacji. Na mecze rundy głównej ceny od 30 lub 60 EUR.

Półfinały i finały to koszt 60-200 EUR, w zależności od kategorii – to cena za jeden dzień, czyli dwa (w piątek trzy) mecze.

Dobra wiadomość to taka, że bilety na prawie wszystkie mecze jeszcze są (raport z 12.01), nawet na finał, a także na mecze grupowe Polaków.

Zasady covidowe, czyli kto może wejść na hale?

W dalszym ciągu to ciężkie czasy dla kibiców. Po stronie węgierskiej obostrzenia były raczej jasne i niezmienne, tak do ostatniej chwili nie było wiadomo czego się spodziewać jeśli chodzi o mecze na Słowacji. I czy w ogóle kibice będą mogli obejrzeć je na żywo. Ostatnie informacje podano dopiero 11.01, czyli na dwa dni przed rozpoczęciem mistrzostw. I tak:

Hale na Węgrzech

  • Pełne obłożenie, 100%
  • Maski obowiązkowe, FFP2 zalecane
  • Wejście tylko z paszportem covidowym lub testem. Z paszportem covidowym dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców. Dla osób bez paszportu jest możliwość wejścia z testem PCR, zrobionym do 72 godzin przed (w języku węgierskim lub angielskim).
  • Dzieci do lat 12 nie muszą mieć szczepienia ani testu, ale muszą być pod opieką dorosłego, który te warunki spełnia. Maski są obowiązkowe powyżej 6 lat.
  • Wejście na hale tylko z opaskami. Opaski otrzymuje się po pokazaniu biletu i paszportu covidowego/testu.
  • Każdy musi odebrać swoją opaskę osobiście, Adresy miejsc do odbioru opasek we wszystkich trzech miastach znajdziecie tutaj.

Hale na Słowacji

  • Obłożenie 25%
  • Wszystkie bilety kupione dotychczas są ważne (sprzedawano ograniczoną ilość)
  • Obowiązkowe maski FFP2
  • Wejście tylko dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców (którzy przeszli chorobe max. 180 dni przed meczem), dokumenty sprawdzane będą przy wejściu. Obowiązkowe dla osób powyżej 12 lat i 2 miesięcy.
  • Przy wejściu do hali trzeba będzie oddać wypisany formularz kontaktowy dostępny tutaj
  • Nie trzeba dodatkowo robić testów (były informacje, że może być to wymagane)
  • Godzina policyjna została zniesiona – można więc na spokojnie iść i wrócić z meczu

Wszystkie te informacje pochodzą ze stron EHF Euro oraz profilu słowackiej federacji na Facebooku z dnia 11 stycznia.

Jeśli chcesz doczytać jeszcze raz, patrz tu.

Mecze Polaków

Polscy piłkarze ręczni rozlosowani zostali do grupy D i mecze rozegrają w Bratysławie:

Austria – Polska, 14.01.2022, 20:30

Białoruś – Polska, 16.01.2022, 20:30

Polska – Niemcy, 18.01.2022, 18:00

W przypadku awansu, mecze rundy głównej grać będą w dalej w Bratysławie, a potencjalni przeciwnicy to drużyny z grup E i F, na przykład: Hiszpania, Szwecja, Norwegia czy Rosja.

Hale

Turniej odbędzie się w pięciu arenach.

Steel Arena w Koszycach to druga największa hala na Słowacji, o pojemności 8 350 widzów. W przeszłości gościła różne wydarzenia sportowe jak Mistrzostwa Świata w Hokeju.

Hala w Bratysławie może pomieścić 10 500 kibiców. Otwarta została już w roku 1940, w latach 2009-2011 przeszła rekonstrukcję. Przeznaczona jest głównie do hokeja, a nazwana została imieniem łyżwiarza figurowego, jej pełna nazwa to Ondrej Nepela Arena.

Főnix Arena w Debreczynie została otwarta w 2002 roku i już wtedy gościła Mistrzostwa Świata w Gimnastyce. Hala ma pojemność 8 500 kibiców, będzie również areną ME w piłce ręcznej kobiet w 2024 oraz MŚ kobiet w 2027 roku.

W Szeged i Budapeszcie to całkiem nowe hale. Na zdjęciach, podświetlone, obie wyglądają świetnie. Hala w Szeged pomieści 10 000 kibiców, a MVM Dome w Budapeszcie aż 20 000. Halę otwarto w grudniu 2021, mija się ją po drodze na lotnisko. Również będzie gościć wymienione turnieje w piłce ręcznej kobiet, a także finały LM kobiet.

Jak dojechać

Polskich kibiców na pewno najbardziej interesuje dojazd do Bratysławy i Budapesztu.

Do Bratysławy, zwłaszcza z centralnej czy południowej Polski najłatwiej będzie dojechać po prostu samochodem. Z Warszawy i Katowic jeździ także bezpośredni pociąg.

Do Bratysławy nie znalazłam żadnych lotów. Rozwiązaniem może być lot do Wiednia i stamtąd autobus lub pociąg, to niecałe półtorej godziny. Do Wiednia lata Lot oraz Ryanair z Modlina.

Dla osób z północnej Polski ciekawym i niedrogim rozwiązaniem na piątkowe i poniedziałkowe mecze (w te dni są loty) może być lot Ryanairem z Gdańska przez Kopenhagę.

Do Budapesztu także jeździ bezpośredni pociąg. Z Wiednia dojazd zajmie nam około 2-3 godzin.

Z Warszawy kilka razy dziennie lata Lot, niestety ceny są dość wysokie. Warto też spojrzeć na Ryanaira- z Poznania i Krakowa.

Jeżeli ktoś chce połączyć mecze w obu miejscach, to z Bratysławy do Budapesztu najlepiej przejechać pociągiem (ewentualnie autobusem). Jest ich kilka dziennie, czas przejazdu 2-2,5 godziny.

Co zobaczyć przed meczami?

Tegoroczne ME to naprawdę świetne wydarzenie, aby połączyć kibicowanie ze zwiedzaniem i city-breakiem. Nawet zimą! Chociażby dlatego, że oba miasta znane są z wielu ciekawych kawiarni, w których można się ogrzać, sięgających nawet XIX wieku. W Budapeszcie dodatkowo można wygrzać się w termach.

Bratysława to przede wszystkim Zamek, Stare Miasto z bramami, uliczkami, placykami i małymi ‘dziwnymi’ pomnikami rozsianym w różnych miejscach, budynek Ratusza. Katedra, ‘Niebieski kościół’, synagoga, Galeria Narodowa czy pałace: Prymasowski i Prezydencki. Innymi polecanymi miejscami są: Muzeum Transportu, budynek teatru, wieża telewizyjna, która stanowi punkt widokowy oraz most SNP z ‘UFO’ na jednym z pylonów, w którym mieści się taras widokowy i restauracja.

Budapeszt

O Budapeszcie można napisać co najmniej kilka długich artykułów. Przyznam, że po mojej pierwszej wizycie wiele lat temu nie polubiłam tego miasta. Rok temu (na szczęście!) odczarowałam je całkowicie. A z każdą kolejną wizytą lista rzeczy do zobaczenia… się wydłuża!

Naprawdę, w Budapeszcie można spędzić długie wakacje, w ogóle się nie nudząc. Wszystkiego więc nie zobaczycie, ale o czym warto pomyśleć? Oczywiście to spacer nad Dunajem (a może nawet rejs po?), podziwianie mostów i budynku parlamentu. Stamtąd tylko chwilę zajmie Wam przejście do parku na Wyspie Małgorzaty.

Po ‘drugiej’ stronie, czyli Budy to Zamek Królewski, Baszta Rybacka, kościół Macieja. Trochę dalej znajduje się Wzgórze Gellerta i Skalna Kaplica.

Katedra św. Stefana czy Plac Bohaterów to kolejne znane punkty. Do Placu warto przejść spacerem- po najbardziej znanej ulicy Aleja Andrassyego. To reprezentacyjna ulica z pięknymi kamienicami i kafejkami. W drugą stronę można przejechać metrem, żółtą linią nr 1- to druga najstarsza linia metra w Europie, zaraz po Londynie.

Z katedry spacerem można dojść do dzielnicy żydowskiej, w której zwiedzić można synagogi oraz puby w ruinach. Najbardziej znana to Szimpla. Bardzo ciekawe miejsce!

Aby mieć siłę kibicować dobrze zjeść smacznego langosza i kurtosza (kołacz).

Do zobaczenia w Budapeszcie! Jak sądzisz, kto wygra tegoroczne mistrzostwa?