Styczeń kojarzy mi się głównie jako miesiąc z piłką ręczną i skokami. Jednak styczeń to też miesiąc, w którym odbywają się mistrzostwa w trochę mniej popularnym w Polsce sporcie- waterpolo.
Znacie? Lubicie?
Waterpolo ogólnie
Nie oglądam piłki wodnej (nie wiem, jakoś mnie ta polska nazwa nie przekonuje…) regularnie, ale zdarza mi się. I uważam, jest to naprawdę ciekawy sport!
Trochę żałuję, że u nas to raczej niszowa dyscyplina. Moje zainteresowanie zwiększyło się ze względu na studia slawistyczne- w krajach bałkańskich waterpolo jest bardzo popularne, a reprezentacje z krajów regionu walczą zawsze o medale. Tak samo, jak reprezentacje Węgier, Włoch, Hiszpanii czy Grecji, w której sport też jest popularny. Przykład? Mecze zeszłorocznych Mistrzostw Świata oglądałam na promach, pływając właśnie między wyspami greckimi.
Co ciekawe, historia waterpolo sięga końca XIX wieku i pochodzi ze Szkocji i Anglii, czyli krajów, które obecnie nie są w tym sporcie silne. A wymyślone zostało jako swego rodzaju „wodne rugby”. Był to także jeden z pierwszych sportów współczesnych igrzysk, już od 1900, jednakże damskie waterpolo dopiero od 2000.
Uczestnictwo na żywo w meczu waterpolo ciągle przede mną. Żałuję, że nie udało mi się dostać biletów na mecze podczas Igrzysk w Londynie. Polowałam na nie, ale wpadłam na ten pomysł trochę za późno.
Mistrzostwa Europy w Budapeszcie
Obecnie (12-26 stycznia) odbywają się Mistrzostwa Europy. W Budapeszcie. To super propozycja wyjazdowa, która łączy w sobie mecze i zwiedzanie pięknego miasta. A przy okazji konsumpcję np. langosza czy kołacza (kurtosza) czy innych węgierskich specjałów. Do Budapesztu dość łatwo dotrzeć. Można dolecieć z Poznania Ryanairem, Wizzairem z Katowic i Warszawy, oraz oczywiście LOTem. Warto też pomyśleć o pociągu, jest bezpośredni z Warszawy.
Co jest interesujące (i inne, niż np. w siatkówce czy piłce ręcznej) jest to impreza jednocześnie dla drużyn męskich i żeńskich. Tym bardziej istotna, bo zwycięzca (lub drużyna sklasyfikowana najwyżej i która nie ma jeszcze kwalifikacji) uzyska kwalifikację olimpijską.
Mecze rozgrywane są w Duna (Danube) Arena- nowoczesnym kompleksie otwartym w lutym w 2017 roku. Obecnie mistrzostwa są na etapie 1/8 i 1/4 finału.
Więcej informacji o mistrzostwach można znaleźć tutaj.
Warto też pamiętać, że następne europejskie mistrzostwa odbędą się w styczniu 2022 roku w chorwackim Splicie (który całkiem fajnie byłoby zobaczyć bez tłumów sezonu letniego).
Polecam także zaplanować obejrzenie któregoś z meczów piłki wodnej w czasie tegorocznych Igrzysk. Mecze zaczynają się 25 lipca. Finał kobiet zaplanowany jest na 8 sierpnia, a mężczyzn na 9.