Niektóre posty na tej stronie zawierają linki afiliacyjne. Jeśli ich użyjesz, ja dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.

Zorza polarna to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie można zobaczyć podczas podróży. Na pewno to był jeden z najpiękniejszych podczas moich wyjazdów. Absolutnie magiczny.

W ostatnich dwóch latach zorza pojawiała się również w Polsce. Choć dalej nie jest to częste zjawisko, więc wiele osób decyduje się na podróż w miejsca, gdzie widok zorzy polarnej jest pewniejszy.

Zobaczenie zorzy polarnej to marzenie wielu osób. W tym artykule powiem Ci, gdzie możesz zobaczyć zorzę polarną w Europie, kiedy ją zobaczyć i jak zorganizować wycieczkę na zorzę polarną.

Zorza polarna, co to jest?

Zorza polarna, Aurora Borealis, to zjawisko naturalne, które powstaje w wyniku aktywności słonecznej. Burze słoneczne wysyłają cząsteczki, które są przenoszone do atmosfery Ziemi przez wiatr słoneczny. Gdy dotkną atmosfery Ziemi, wywołują reakcję. A reakcja ta jest dokładnie tym, co widzimy jako zorzę polarną. Dlatego możliwe jest prognozowanie zorzy polarnej. Ponieważ na przeniesienie cząsteczek przez wiatry słoneczne potrzeba czasu.

W prognozach zawsze znajdziesz informacje dotyczące KP. KP to wskaźnik opisujący zasięg zorzy. Waha się od 0 do 9, im jest wyższy, tym silniejszy jest pokaz i zorza jest widoczna bardziej na południe.

Zorza ma różne kształty; wygląda jak tańczące fale lub wstęgi na niebie. Najczęściej możemy zobaczyć zielone światła. Ale są też inne kolory. Kolor i intensywność zależą od poziomu, wysokości, na której się pojawiają i od rodzaju gazu. Kolory zielone (oraz różowy i czerwony) pojawiają się, gdy atmosfera jest bogata w tlen. Niebieski lub fioletowy, jeśli jest to głównie wodór i hel.

Mniej znanym faktem jest to, że istnieją również zorze południowe (Aurora Australis), które można zobaczyć na półkuli południowej, na przykład w Nowej Zelandii. Powstają w ten sam sposób.

Kiedy można zobaczyć zorzę polarną w Europie?

W sierpniu 2024 zorza polarna widoczna była nawet w Polsce. Ale jednym z podstawowych warunków do zobaczenia zorzy jest to, że musi być ciemno. Dlatego też najlepszy czas na oglądanie zorzy polarnej w Europie to okres od końca września do końca marca, czasami początek kwietnia.

Automatycznie przychodzi na myśl, że ​​najłatwiej będzie zobaczyć zorzę w miesiącach zimowych, takich jak styczeń lub luty. Według tego co czytałam przygotowując się do mojego zorzowego wyjazdu, to nie całkiem prawda. To dobry czas, ale miesiące takie jak jak październik, listopad i marzec, mogą być często lepsze. Wszystko zależy od aktywności słonecznej oraz pogody. A w styczniu i lutym, statystycznie rzecz biorąc, kilka miejsc z zorzą polarną może być bardziej pochmurnych.

Grudzień i styczeń to również okres nocy polarnej. To czas, kiedy słońce tak naprawdę nie wschodzi i jest stale szaro-prawie ciemno. Można tego doświadczyć w miejscach znajdujących się zza kołem podbiegunowym, na przykład w Tromso w Norwegii.

To dobry czas na oglądanie zorzy polarnej. Ale wspominam o tym, bo być może wolelibyście zobaczyć odwiedzane miejsca przy odrobinie światła dziennego. Wtedy sprawdzcie kiedy w danym miejscu zaczyna się i kończy noc polarna.

Jak zobaczyć zorzę polarną?

Aby zorza była widoczna, musi być spełnionych kilka warunków:

Po pierwsze, aktywność słoneczna i wiatr słoneczny tworzące zorzę.

Po drugie, warunki pogodowe: niebo powinno być czyste i niezbyt zachmurzone.

Po trzecie, musisz znajdować się w ciemności; nie może być zanieczyszczenia światłem. Im bardziej odległe miejsce, tym lepiej. W dużym mieście zobaczyć zorzę polarną jest trudniej.

Jeśli polujesz na zorzę polarną, patrz w stronę północy.

I rób zdjęcia. Dlaczego?

Jeśli zorza polarna jest silna, możesz ją zobaczyć gołym okiem. Jednak z aparatem jest zwykle lepiej widoczna i jest bardziej „zielona”. Jeśli widzisz zorzę polarną po raz pierwszy, możesz mieć trudności z jej dostrzeżeniem gołym okiem. Jeśli zrobisz zdjęcia, łatwiej będzie ci ją zauważyć.

Jeśli zorza polarna jest silna, będzie widoczna na aparacie w telefonie nawet bez specjalnych ustawień. Oczywiście, istnieją pewne zasady, jak je dobrze uchwycić, ale to kompletnie nie moja tematyka, pominę więc te informacje.

Na pewno warto korzystać ze specjalnych aplikacji, które informują o prognozie zorzy polarnej i wysyłają powiadomienia, jeśli szanse są duże. W zeszłym roku w Tromso korzystałam z aplikacji o nazwie Aurora i naprawdę dobrze się sprawdziła.

Czasami także niektóre hotele mają usługę informowania/pobudki, jeśli zorza się pojawia. To dobra opcja, jeśli masz ochotę odpocząć danej nocy bez długich spacerów w zimnie, ale nie chcesz przegapić pokazu aurory.

Jak zwiększyć swoje szanse na zobaczenie zorzy?

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na powodzenie w polowaniu na zorzę polarną, wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem. Oczywiście ani agencja oferująca wycieczkę ani przewodnik nie mają wpływu na aktywność zorzową, pogodę i chmury. Ale mają coś, czego odwiedzającym dane miejsce na chwilę turystom może brakować. Po pierwsze dobrze znają dane miejsce i wszystkie ukryte zakamarki. Znają też lokalną prognozę pogody i pogodowe uwarunkowania, np. znają miejsca które są zazwyczaj mniej zachmurzone. Wiele organizujących wyjazdy agencji obiecuje, że polowanie będzie trwać przez wiele godzin. Zdarza się, że wycieczki z okolic norweskiego Tromso docierają do Finlandii. Wiele jednodniowych zorganizowanych wycieczek w poszukiwaniu zorzy polarnej jest dostępnych tutaj.

Gdzie zobaczyć zorzę polarną w Europie?

Zorzę Aurora Borealis można zobaczyć także w niektórych częściach USA i północnej Kanady. Jednak w tym artykule skupiam się na najlepszych miejscach do tego w Europie. Wszystkie znajdują się w regionie Europy Północnej przede wszystkim w krajach nordyckich. Ale nie tylko.

Przeanalizujmy je dokładniej.

Gdzie zobaczyć zorzę polarną w Europie: Północna Norwegia

Zaczynam od północnej Norwegii, ponieważ bo to właśnie tam spełniło się moje marzenie o zobaczeniu zorzy polarnej. Miejsca, na które warto spojrzeć to Alta, Bodo, Lofoty i Tromso.

Przez pewien czas do Bodo latał WizzAir. Jednak obecnie, oprócz Tromso (o którym więcej za chwilę) nie ma do tych miejsc bezpośrednich lotów.

Aby dostać się na Lofoty, prawdopodobnie będziesz podróżować przez Bodo, do którego można dostać się samolotem lub pociagiem. Stamtąd dalej na północ popłynąć promem lub samolotem na dwa lotniska na Lofotach: Leknes i Svolvaer.

Można również polecieć z Oslo do Narwik i stamtąd ruszyć dalej.

Tromso

Najłatwiej jest dostać się do Tromso, do którego są bezpośrednie loty z miast europejskich: Frankfurtu, Zurychu, Helsinek, Londynu, a przede wszystkim z Gdańska. Więcej informacji praktycznych dotyczących wyjazdu do Tromso znajdziesz w tym artykule.

Tromso to przepiękne miejsce i ma świetny klimat do polowania na zorzę polarną. Ponieważ leży nad morzem, klimat jest łagodniejszy i nie jest tak ekstremalnie zimno jak w innych północnych regionach. A zorzę polarną w Tromso czasami można zobaczyć nawet na KP 1.

To również świetne miejsce na wyjazd ‘tak po prostu’, nawet city-break, całkiem niezależnie od zorzy polarnej. Widoki w samym mieście i wokół niego są niesamowite. W mieście są muzea i miejsca do odwiedzenia, dobra infrastruktura hotelowa itp.

Tromso to miasto turystyczne. Jest wiele agencji, które organizują różne atrakcje (jak np. psie zaprzęgi). Ale ta najpopularniejsze to właśnie polowanie na zorzę polarną. W małych lub dużych grupach, z kolacją lub bez, opcji jest naprawdę wiele. Warto zarezerwować taką wycieczkę przed wyjazdem, ponieważ są one popularne, i miejsca mogą się wyprzedać.

Najlepiej jest zajrzeć na Get Your Guide; znajdziesz tam większość agencji, które organizują swoje wycieczki zaczynając w  Tromso. Ja odwiedziłam Tromso w listopadzie 2022 r. i wzięłam udział w tej grupowej wycieczce Chasing Northern Lights by Bus. I był to wspaniały wieczór.

Więcej o tej wycieczce, ale także o tym co warto zobaczyć i zrobić w Tromso przeczytasz tutaj.

Stąd pochodzi Święty Mikołaj: Fińska Laponia

Kolejnym świetnym miejscem do oglądania zorzy polarnej (ale także do spędzenia wspaniałego czasu, zwiedzania i odpoczynku) jest fińska Laponia. To duży region z 5 lotniskami, choć prawdopodobnie najbardziej znanym jest Rovaniemi. To właśnie tam znajduje się Wioska Świętego Mikołaja.

Do Rovaniemi można dolecieć bezpośrednio z kilku niemieckich lotnisk, KLMem przez Amsterdam lub Ryanair i Easyjet z Londynu i kilku innych europejskich lotnisk. Patrząc na to, jak ten kierunek jest coraz bardziej popularny, można mieć nadzieję że niedługo także z Polski. Do Rovaniemi i innych lotnisk Laponii można oczywiście łatwo dolecieć FinnAir przez Helsinki.

Można też dojechać z Helsinek pociągiem; podróż trwa 10-12 godzin i jest to pociąg z przedziałami sypialnymi. Można też jechać samochodem, co zajmuje około 14 godzin.

Fińska Laponia była bardzo wysoko na mojej liście podróżniczych marzeń i w tym roku (całkiem niedawno, w listopadzie 2024!) udało się ten wyjazd zrealizować. Na blogu pojawi się co najmniej kilka artykułów na temat organizacji wyjazdu do Rovaniemi, a już teraz możesz przeczytać więcej szczegółów o Zorzy polarnej w Rovaniemi oraz inne informacje praktyczne w tym poście.

Z jakiegoś powodu widok zorzy polarnej ‘uzależnia’, chce się jej więcej i więcej.

Co jest absolutnie zachwycające w Laponii, to wyjątkowe możliwości zakwaterowania. Jak domki ze szklanym dachem, gdzie można podziwiać zorzę leżąc w łóżku oraz hotele lodowe.

Oto kilka przykładów (w całym regionie, nie tylko w Rovaniemi). Nie jest to zdecydowanie budżetowe zakwaterowanie, ale hotele wyglądają niesamowicie: ArcticSnow Hotel&Glass Igloos, Lapland Hotels Sky Ounasvaara, Northern Lights Glass Igloo Gateway for Couples i Aurora Village Ivalo.

Podobnie jak w przypadku północnej Norwegii (a tak naprawdę to we wszystkich opisywanych w tym artykule miejsc) nie jest to tylko wycieczka na zorzę polarną. Jest wiele innych aktywności, którymi można się tu zająć. W okresie okołoświątecznym to oczywiście odwiedziny w Wiosce Świętego Mikołaja. Warto wybrać się na spotkanie z kulturą Saamów, psie zaprzęgi czy renifery. Tutaj możesz zarezerwować wiele z tych aktywności.

Więcej informacji o fińskiej Laponii można znaleźć na oficjalnej stronie Laponii.

Gdzie zobaczyć zorzę polarną w Europie: Szwedzka Laponia

Laponia kojarzy się głównie z Finlandią. Jednak części regionu Laponii rozciągają się również na Norwegię, Rosję i Szwecję. Szwedzka Laponia, w północnej Szwecji, to kolejny świetny pomysł na wycieczkę w poszukiwaniu zorzy polarnej.

Najbardziej znane miejsca to: Abisko (archipelag i Park Narodowy Abisko), Kiruna, Lulea i Skelleftea. Ostatnie trzy nazwy to miasta z lotniskami, do których można dostać się ze Sztokholmu Arlanda.

Pamiętam, że jakiś czas temu były loty z Polski do Lulei, ale w tej chwili nie mogę takich znaleźć. Do Lulei z Paryża  lata Transavia, a do Kiruny z kilku lotnisk lata Eurowngs.

Tak więc nie ma zbyt wielu międzynarodowych opcji. Tak że najlepiej planować lot przez Sztokholm, ewentualnie Göteborg.

Do regionu można również dotrzeć pociągiem ze Sztokholmu, Göteborga i Malmö. Albo samochodem. To region wielu ciekawych opcji wycieczek samochodowych, które fajnie opisano tutaj.

Jeśli chodzi o atrakcje (psie zaprzęgi, renifery, polowanie na zorzę), najlepiej skorzystać z GetYourGuide, gdzie można przejrzeć wiele opcji i od razu zarezerwować. Ja bardzo lubię tę opcję i stronę, ponieważ uczestnictwo w wielu atrakcjach można odwołać na 24 godzin bez ponoszenia kosztów.

A tu pomysły na noclegi, które wydają się wyjątkowe i z których można zobaczyć zorzę polarną: Icehotel, Northern Lights Camp i Northern Lodges.

Islandia

Innym świetnym i popularnym miejscem do oglądania zorzy polarnej w Europie jest Islandia.

Podróż na Islandię to albo prom albo samolot. Prom kursuje co tydzień z Danii przez Wyspy Owcze, a podróż trwa około 3 dni.

Większość osób wybiera więc samolot. Na Islandii znajduje się jedno międzynarodowe lotnisko: Keflavik, które znajduje się około 50 km od stolicy, Reykjaviku. Przez cały rok jest wiele lotów, a w sezonie nawet więcej. Bezpośrednio z Islandii można dostać się z USA i Kanady i wielu krajów Europy. Z Polski (z Gdańska, Warszawy i Katowic) na lotnisko Keflavik lata Wizzair. Oraz islandzkie linie Play Airlines, jednak loty są sezonowe i kończą się pod koniec pażdziernika.

Gdzie najlepiej zobaczyć zorzę polarną na Islandii? Przy dobrej pogodzie i aktywności można ją zobaczyć nawet w Reykjaviku. Organizowanych jest również wiele wycieczek z polowaniem na zorzę (Chasing Lights), które rozpoczynają się w mieście. Oczywiście zawsze najlepiej jest oglądać zorzę poza światłami miasta.

Na Islandii jest kilka miejsc polecanych jako idealne miejsca do oglądania zorzy polarnej: to wioska Vik i Fiordy Zachodnie.

Najlepsze miejsca do oglądania zorzy polarnej w Europie: Północna Szkocja

Widok zorzy polarnej możliwy jest również na południu Szkocji, chociaż zdarza się to raczej wyjątkowo.  Ale tak, zdarza się, że zorze polarne są widoczne nawet w okolicach Edynburga.

Jednak szukając najlepszych miejsc do oglądania zorzy polarnej, powinniśmy zwrócić uwagę na północ Szkocji. Highlands, północne wyspy (takie jak wyspa Skye), Orkady i Szetlandy.

Geograficznie są to dobre miejsca do oglądania zorzy polarnej. Jednak Szkocja ma bardzo kapryśną i często pochmurną pogodę, więc może nie być łatwo zobaczyć piękną zorzę polarną, nawet jeśli aktywność jest duża.

Nie poleciłbym Szkocji jako pierwszego wyboru, jeśli wybierasz się na typowa wyprawę w poszukiwaniu zorzy polarnej, ale pamiętaj o tej opcji, jeśli i tak chcesz zobaczyć Szkocję (ja jestem totalnie zakochana w widokach w tym kraju).

Aby dostać się do północnej części Szkocji, należy polecieć do Glasgow, Edynburga lub Aberdeen (do Edynburga i Aberdeen są bezpośrednie loty z Polski) i tam wsiąść do samochodu/pociągu/autobusu. Ewentualnie nawet polecieć samolotem (niewielkie lotniska znajdują się na kilku wyspach, w Wick lub Inverness).

Gdzie zobaczyć zorzę polarną w Europie: Wyspy Owcze

Wyspy Owcze, patrząc na mapę, znajdują się ‘nad Szkocją’. Dlatego możliwym jest, żeby zobaczyć zorzę także tutaj. Jednak podobnie jak na północy Szkocji pogoda jest bardzo kapryśna I mozna spodziewać się częstego zachmurzenia i dużego wiatru. Dlatego Wyspy Owcze nie są bardzo polecaną destynacją po sezonie letnim, wiele miejsc również się na Wyspach zamyka w tym czasie.

Nie jest to zdecydowanie kierunek pierwszego wyboru, jesli chodzi o zorze polarną, ale warto o tym miejscu pamiętać, bo jest przepiękne.

Gdzie zobaczyć zorzę polarną w Europie: Inne kraje na północy Europy

Kiedy aktywność jest silna, zorzę polarną można zobaczyć również w południowych częściach krajów nordyckich. I w krajach bałtyckich, szczególnie w Estonii.

No i oczywiście, trzeba tu wspomnieć także o Polsce. Najłatwiej wypatrzeć zorzę na północy kraju, np. na bałtyckich plażach (choć tutaj chmury mogą być częstą przeszkodą), ale zdarzyło się ostatnio kilka wyjątkowych nocy z zorzą nawet na południu. Ale było to spowodowane bardzo silną aktywnością; jeśli dobrze pamiętam, było to na KP 7.

Aktywność słoneczna jest ponoć cykliczna, a obecnie zbliżamy się, a właściwie już jesteśmy w tym silnym cyklu aktywności słonecznej. Może to oznaczać, że będziemy mogli zobaczyć zorzę częściej, bardziej na południu, a nie tylko wokół koła podbiegunowego.

Podsumowując, zorza polarna to niesamowite zjawisko naturalne. A skoro naturalne, to nigdy nie masz gwarancji, że zobaczysz ją dokładnie w dniach, w których podróżujesz. Warto to sobie uzmysłowić przed wyjazdem.

Jednak  szanse są duże, jeśli wybierasz się w miejsca, w których zorza polarna jest najbardziej prawdopodobna, czyli te opisane w artykule. Wyjazd na zorzę to może być noc i podroż, które zapamiętasz na zawsze. Powodzenia w polowaniu na zorzę polarną!

A o moich doświadczeniach z wycieczki z przewodnikiem napisałam tutaj.

*Zastrzeżenie: To nie jest artykuł naukowy. To post podróżniczy, który ma pomóc  zorganizować podróż, aby zobaczyć to niesamowite zjawisko. Napisany na podstawie wiedzy zebranej z różnych źródeł, podczas moich przygotowań do podróży aby zobaczyć zorzę polarną.