Niektóre posty na tej stronie zawierają linki afiliacyjne. Jeśli ich użyjesz, ja dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.
Budapeszt jest jedną z najpiękniejszych stolic europejskich. To mocne stwierdzenie, ale oparte na szczerej opinii. Stolicę Węgier odwiedzam często, również ze względu na sprawy prywatne. W Budapeszcie byłam w różnych miesiącach. To miasto ‘całoroczne’; można je odwiedzić o każdej porze roku i zawsze ma coś do zaoferowania. Nawet w zimne i deszczowe dni jesienią i zimą.
W tym artykule powiem Ci dlaczego wizyta w Budapeszcie w chłodniejszym okresie jest (bardzo) dobrym pomysłem i co robić w Budapeszcie jesienią i zimą.
Dlaczego warto odwiedzić Budapeszt jesienią i zimą?
Zdecydowanie nie chcę powiedzieć przez ten artykuł żeby stolicy Wegier nie odwiedzać w cieplejszym okresie. Wiosna i lato to wspaniały czas na węgierski city-break. Chcę tylko pokazać, że podróże po Europie w tym mniej turystycznym czasie mogą być równie ciekawe.
Koniec listopada i grudzień to czas coraz częstszych i bardziej popularnych wycieczek na jarmarki bożonarodzeniowe i Budapeszt jest jednym z bardzo znanych jarmarkowych kierunków. Choć tak naprawdę wiele miast jest wartych odwiedzenia w tym czasie.
Ale jesień i zima trwają przecież dłużej niż okres świąteczny.
A Budapeszt to idealny cel na jesienny i zimowy city break. Dlaczego?
Oto 5 powodów, które bardziej szczegółowo opiszę w kolejnych częściach artykułu:
• Scena kawiarniana
• Rozgrzewająca kuchnię węgierska i węgierskie wino
• Łaźnie termalne
• Bajkowe zabytki
• Budapeszt w grudniu czyli Jarmarki bożonarodzeniowe (no cóż nie uciekniemy od nich, zwłaszcza w tym mieście)
Budapeszt jesienią i zimą: Kawiarnie
Kultura kawy, kawiarni i cukierni w Budapeszcie, a właściwie na całych Węgrzech, jest bardzo silna. W mieście jest tak wiele przyjemnych kawiarni, że będziecie mieć problem z wyborem tej, do której się udać. Jest wiele nowo, nowoczesnych i instagramowych; są też starsze a nawet historyczne. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że kilka kawiarni można uznać za „obowiązkowe zabytki” w mieście. Zostały otwarte w XIX wieku i nadal można zobaczyć wnętrza i atmosferę z tamtych czasów.
Jeśli odwiedziliście już Wiedeń, prawdopodobnie dostrzeżecie pewne podobieństwa. Oczywiście to nie przypadek; ma to swoje historyczne przyczyny. Jednak kawiarnie moim zdaniem mają nieco inną atmosferę niż te w Wiedniu.
Najstarsze kawiarnie, które warto umieścić na swojej liście miejsc do odwiedzenia, to:
New York Café
New York Café jest często nazywana „najpiękniejszą kawiarnią na świecie”.
Kawiarnia jest częścią hotelu Anantara New York Palace Budapest. Ma piękne, złote, bardzo eleganckie wnętrza.
Kawiarnia jest dość droga i tak popularna, że można spodziewać się kolejki do wejścia. A można tu nawet napić się kawy z 24-karatowym złotem.
Kawiarnia została otwarta w 1894 roku. Później została zniszczona, ale została ponownie otwarta w 1954 roku jako Café Hungaria. Od 2006 roku ma obecne (a tak naprawdę historyczne) wnętrze.
Gerbeaud Café
Kolejna kawiarnia z ciekawą historią, której korzenie sięgają 1858 roku. Ma ładne wnętrze „z duszą”. I mnóstwo wspaniale wyglądającyh ciast. Więcej o historii możesz przeczytać na ich stronie internetowej.
Cukiernia Ruszwurm
Ruszwurm to najstarsza cukiernia i kawiarnia w Budapeszcie, założona w 1827 roku. Leży po stronie Budy, więc możesz tu zajrzeć po zwiedzeniu dzielnicy zamkowej, Baszty Rybackiej i Kościoła Macieja.
Węgierskie ciasta
Jakie węgierskie ciasta warto spróbować w tych bądź innych kawiarniach?
Przede wszystkim tort Dobosza, czyli biszkopt przełożony czekoladowym kremem maślanym i karmelem na wierzchu. Kolejne to tort z musem czekoladowym i tort Esterhazy (zrobiony z bezy migdałowej lub orzechowej). Dość popularne jest także ciasto makowe. Ponadto każda kawiarnia lub cukiernia oferuje swoje własne produkty.
Prawdopodobnie najbardziej znanym węgierskim słodkim przysmakiem jest kurtos, czyli kołacz, po angielsku chimney cake. Raczej nie znajdziesz go w kawiarniach, jest sprzedawany na osobnych stoiskach, często w budkach również na jarmarkach bożonarodzeniowych (i to nie tylko tych węgierskich, również polskich).
Kuchnia węgierska
Nie dasz rady wypić tylu kaw? Nie ma problemu; w Budapeszcie możesz też odpocząć i ogrzać się w jednej z wielu restauracji. Węgierskie jedzenie to kolejny powód, dla którego uważam, że Budapeszt jest świetną opcją na zimową wycieczkę. Dla mnie to typowy zimowy, treściwy, rozgrzewający styl jedzenia.
Najbardziej znanym daniem wśród tradycyjnych węgierskich potraw jest prawdopodobnie langosz, czyli smażony na głębokim tłuszczu placek. Najbardziej tradycyjna wersja jest spożywana ze śmietaną, czosnkiem i serem. Można go kupić w oddzielnych stoiskach, ale także w restauracjach. Langos to kolejny hit na jarmarkach bożonarodzeniowych na Węgrzech i w całej Europie.
Innym znanym (i rozgrzewającym) węgierskim daniem jest gulasz; wiele innych rodzajów mięsnych dań jednogarnkowych, leczco (lecso), kurczak z papryką lub zupy rybne. Możesz spodziewać się dużej ilości papryki, kapusty, makaronu lub klusek (nawet na słodko) i maku. To kuchnia dość mięsna, ale osoby, które nie jedzą mięsa, również znajdą coś dla siebie, na przykład dania z turos (coś w rodzaju twarogu).
W popularnej knajpce Retro Langos można znaleźć również wersje wegańskie langoszy.
Węgierskie wino
Węgry to kraj winiarski. Najbardziej znany jest Tokaj, białe słodkie wino. Ale Węgry mają wiele rodzajów win, w zależności od regionu, zarówno białych, jak i czerwonych.
Idealne do grzanego wina w sezonie zimowym.
Budapeszt jesienią i zimą: Łaźnie termalne
Kolejnym powodem, dla którego Budapeszt jest świetnym miejscem do odwiedzenia zimą, jest coś specyficznego dla Budapesztu i Węgier. Łaźnie termalne. Oczywiście, w większości krajów można znaleźć takie miejsca, jednak Węgry są wyjątkowe pod względem jej ilości. Nic dziwnego, że Węgry nazywane są „krajem kąpielisk termalnych”, ponieważ jest ich aż 230! Są one rozsiane po całym kraju, a ich odwiedzanie jest bardzo popularne wśród mieszkańców i sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Warto więc na wizytę w łaźniach zarezerwować sobie trochę czasu. Zwłaszcza że te najbardziej znane w Budapeszcie są po prostu piękne i warte odwiedzenia jako zabytki. Łaźnie termalne to również świetny pomysł na ciekawą aktywność podczas gorszej pogody, relaks i rozgrzanie się.
Najczęściej odwiedzanymi łaźniami termalnymi w Budapeszcie są Łaźnie Széchenyi z basenami zewnętrznymi, Łaźnie Gellerta i Rudas.
Budapeszt jesienią i zimą: Bajkowa architektura
Jeszcze jednym z argumentów za odwiedzeniem Budapesztu w czasie jesienno-zimowym jest architektura miasta. Kilka zabytków w stolicy Węgier ma wręcz magiczny wygląd. Zwłaszcza jeśli masz szczęście i będzie śnieg.
Po stronie Budy
Pierwszym takim budynkiem jest Baszta Rybacka. Obecna konstrukcja została zbudowana pod koniec XIX wieku. Budynek ma wiele schodów, okien i elementów dekoracyjnych. A co najważniejsze, siedem wież. To przepiękne miejsce do odwiedzenia o każdej porze roku, a z baszty roztacza się wspaniały widok. Myślę, że to najczęściej fotografowany budynek Budapesztu na Instagramie; pewnie kojarzycie te wszystkie zdjęcia w długich sukniach. Ale to też dlatego, że naprawdę ma w sobie to magiczne wrażenie, jak ze znanych bajek, i jest niezwykle malowniczy.
Inne miejsce znajduje się po tej samej stronie rzeki i jest to po prostu Zamek Królewski i dzielnica Buda. Oraz kolejka, która zabierze Was na Wzgórze Zamkowe. Kolejka linowa została otwarta w 1870 roku i ma 95 m długości I w dalszym ciągu ma ten starodawny styl i design. Zwłaszcza ośnieżona prezentuje się pięknie.
Po stronie Pesztu
Również po drugiej stronie rzeki znajdziesz piękne budynki w baśniowym stylu. Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o najbardziej znanym zabytku Budapesztu, spektakularnym budynku Parlamentu. Jest majestatyczny, ale ma też ten baśniowy klimat. Jego budowa rozpoczęła się w 1885 roku, a został w pełni ukończony w 1904 roku. Trzeba go koniecznie zobaczyć w świetle dziennym, ale także po zmroku, kiedy jest oświetlony. Możesz go również zobaczyć podczas rejsu statkiem.
Parlament znajduje się po stronie Pesztu; i można dojechać pod budynek tramwajem. Budynek można zwiedzić także w środku. Warto go też obejrzeć z daleka ze wzgórza Buda. Razem z widokiem na Dunaj i most prezentuje się pięknie.
Budapeszt ma wiele mostów, ale Most Łańcuchowy jest tym najsłynniejszym. I to kolejny zabytek z nutką magii w wyglądzie. Został otwarty w 1849 roku i był pierwszym stałym mostem przez Dunaj.
Kolejnym zabytkiem jest Bazylika św. Stefana. Jest to największy kościół w Budapeszcie, ma 96 metrów wysokości i został otwarty w 1905 roku.
Wygląda wspaniale zimą, również ze względu na dekoracje wokół niego. To właśnie obok Bazyliki znajduje się najbardziej znany jarmark bożonarodzeniowy.
Oczywiście to nie wszystko w tym mieście. Gdy zwiedzasz Budapeszt, nie zapomnij odwiedzić Dzielnicy Żydowskiej z pubami w ruinach i Hali Targowej, gdzie możesz kupić węgierskie jedzenie i przyprawy. Obowiązdkowy punkt programu przez cały rok!
Jarmarki bożonarodzeniowe i zimowa atmosfera w Budapeszcie
Choć Budapeszt jesienią i zimą to więcej niż jarmark świąteczny, o jarmarkach i świątecznej atmosferze w mieście nie można nie wspomnieć.
Bo Jarmark przy Bazylice wielokrotnie wygrywał nawet konkurs na najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie!
W stolicy Węgier odbywa się w rzeczywistości więcej niż jeden jarmark. Dwa największe i najczęściej odwiedzane znajdują się w centrum miasta: wspomniany jarmark obok bazyliki św. Stefana oraz jarmark na placu Vörösmarty. Oba jarmarki zazwyczaj są otwarte do końca grudnia.
Możesz tam napić się grzanego wina i zjeść langosze i kurtosze. Możesz też kupić pamiątki z Węgier. Co może być taką pamiątką? Oczywiście, papryka. Możesz kupić słodką, pikantną i wędzoną, w bardzo ładnych opakowaniach, na przykład w puszkach. Inną „pamiątką kulinarną”, którą możesz kupić, jest węgierskie salami.
Pokazy świetlne
Na jarmarku bożonarodzeniowym obok Bazyliki jest jeszcze jedna atrakcja. A właściwie to może główna atrakcja i coś odróżniającego ten jarmark od innych europejskich. To pokazy świetlny z trójwymiarowymi światłami wyświetlanymi na Bazylice. Pokaz odbywa się codziennie, gdy jest ciemno, co 30 minut i jest darmowy.
W mieście są też płatne parki świetlne. W zeszłym roku (2023/2024) jeden pokaz dotyczył historii Budapesztu i znajdował się na Wyspie Małgorzaty. Drugi dotyczył Bożego Narodzenia. W dniu publikacji tego artykułu nie było jeszcze szczegółowych informacji o planach na sezon 2024/2025. Ale szczegóły (i rezerwacje biletów) będzie można sprawdzić tutaj.
Lodowiska
W Budapeszcie jest jeszcze jedno miejsce z zimowym klimatem. To jedno z największych lodowisk w Europie, znajduje się w Parku Miejskim w Budapeszcie przed Zamkiem Vajdahunyad i jest przygotowywane na naturalnym zbiorniku wodnym. Park leży w pobliżu Placu Bohaterów i Łaźni Szechenyi, więc łatwo je odwiedzić pieszo lub metrem. W tym przypadku warto przejechać się metrem szczególnie. Będzie to metro numer 1, które samo w sobie jest zabytkiem (I ma piękne stacje)! To najstarsze metro w Europie, zaraz po Londynie.
To najbardziej znane lodowisko w Budapeszcie. Oczywiście nie jest jedyne. Jeśli lubisz jeździć na łyżwach, możesz sprawdzić listę lodowisk w Budapeszcie tutaj.
Pogoda w Budapeszcie
Jakiej pogody można się spodziewać w tych miesiącach? Węgry mają bardzo gorące lato, ale mają także wszystkie cztery pory roku. W miesiącach zimowych może być naprawdę zimno, a nawet śnieżnie, ale może być też cieplej i deszczowo. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty. W styczniu średnia temperatura maksymalna wynosi 2 stopnie Celsjusza a średnia temperatura minimalna to około -3 stopnie Celsjusza.
Gdzie spać w Budapeszcie?
Ja najczęściej, odwiedzając Budapeszt, zatrzymuję się w 3 Corners Art Hotel.
Ma świetną lokalizację; jest blisko metra, przystanku autobusowego na lotnisko i jest w odległości spaceru od Central Hall i rzeki. Znajduje się przy uroczej ulicy, ma ładne wnętrze i oferuje dobre śniadanie.
Bardzo blisko znajduje się także inny polecany hotel, RUM Hotel.
Jeśli mój lot jest bardzo wcześnie, zatrzymuję się w hotelu obok lotniska, który jest zaledwie 2 minuty spacerem od terminala.
Podczas ostatniego pobytu jedną noc spędziłam w butikowym hotelu Stories Boutique Hotel. Hotel jest elegancki, ma bardzo ciekawy design a największą atrakcją jest śniadanie a la carte w przepięknej restauracji. I co ważne, znajduje się bardzo blisko autobusu na lotnisko. Hotel jest także dość blisko Bazyliki, więc to dobry adres na wyjazd podczas jarmarku.
Budapeszt ma dobry system transportu publicznego, z kilkoma liniami metra i tramwajami. Właściwie może to być kolejny argument; dobrze jest szybko się przemieszczać po mieście, szczególnie w zimnie.
A po wiele innych informacji praktycznych dotyczących Budapesztu zapraszam do tego posta.
Budapeszt jesienią i zimą: Podsumowanie
Warto pamiętać, że Budapeszt leży dość blisko innych stolic i miast Europy Środkowej, więc możesz nawet wybrać się w dłuższą trasę, odwiedzając kilka miast na przykład w czasie jarmaków. Trasa zajmie Ci to około 2,5 godziny pociągiem do Wiednia i Bratysławy, około 6 godzin do Pragi i 5 godzin do Zagrzebia.
Spędzenie Sylwestra w Budapeszcie to również dobry pomysł, aczkolwiek warto zabukować sobie zakwaterowanie wcześniej. W wieczór sylwestrowy możesz na przykład wziąć udział w rejsie po Dunaju na imprezowym statku z muzyką, jedzeniem i napojami.
Oczywiście, opisane punkty to nie wszystkie powody, dla których warto odwiedzić Budapeszt. Miasto jest świetnym celem podróży o każdej porze roku. Ale chciałam pokazać Ci, czego możesz się spodziewać po Budapeszcie jesienią zimą i przekonać Cię do przemyślenia takiego pomysłu wyjazdowego. Czy mi się udało? Daj znać!
Szukasz pomysłu na wyjazdy jesienią i zimą? Sprawdź Mini Planbook: Jarmarki Świąteczne 2024, znajdziesz tam wiele inspiracji na wyjazdy jarmarkowe: