Niektóre posty na tej stronie zawierają linki afiliacyjne. Jeśli ich użyjesz, ja dostanę małą prowizję. Bez żadnych dodatkowych kosztów dla Ciebie.
Budapeszt jest jedną z najpiękniejszych stolic Europy. A na pewno jedną z moich ulubionych. To dość zabawne, bo Budapeszt nie spodobał mi się, kiedy odwiedziłam miasto po raz pierwszy wiele lat temu. Ale dałam mu drugą szansę i około 5 lat temu zmieniłam zdanie. Od tego czasu odwiedzam Budapeszt dość często.
Dlatego znam miasto na tyle dobrze, że mogę podpowiedzieć Wam parę przydatnych wskazówek dotyczących podróży do Budapesztu. W tym artykule opiszę, gdzie zatrzymać się w Budapeszcie. Ale nie tylko. Przyjrzymy się również walucie, komunikacji publicznej czy temu jak dotrzeć do Budapesztu, a potem z lotniska do centrum. Tak, żebyście mogli zorganizować swój wyjazd szybko i bezproblemowo.
Budapeszt: Gdzie spać
Po której stronie Budapesztu warto mieć hotel?
Budapeszt jest przecięty rzeką Dunaj. Zachodnia strona to Buda, a wschodnia strona to Peszt. Wcześniej były to dwa różne miasta, które zjednoczyły się w 1873 roku. I właśnie stąd wzięła się nazwa Budapeszt.
A mówiąc bardziej obrazowo: Buda to tam, gdzie znajduje się zamek. Peszt tam, gdzie Parlament. Myślę, że to najłatwiejszy sposób, aby to zapamiętać.
Po obu stronach można znaleźć wiele hoteli, w których można się zatrzymać. Buda jest zdecydowanie miejscem do odwiedzenia; ma kilka ważnych i pięknych zabytków, takich jak Zamek i Baszta Rybacka. Ale jeśli chodzi o nocleg, to dla wygody zwiedzania i aby zaoszczędzić czas, poleciłabym raczej nocleg po stronie Pesztu. Dlaczego?
Po pierwsze dlatego, że w ogólnym rozrachunku jest tam więcej rzeczy do zobaczenia i do zrobienia. Po drugie, ta strona jest trochę lepiej skomunikowana. Do Budy także dojeżdża metro, ale jeśli spojrzycie na mapę metra to widać dużą różnicę w liczbie linii i przystanków. I co ważne, także autobusy lotniskowe mają przystanki po tej stronie.
Gdzie spać w Budapeszcie: Polecane hotele
W Budapeszcie zakwaterowania w każdym stylu i na każdym poziomie cenowym jest multum.
Świetna lokalizacja do zwiedzania
Odwiedzając Budapeszt, najczęściej śpię w okolicy stacji metra Kelvin Ter. Moim ulubionym hotelem w tej okolicy jest Three Corners Art Hotel. Ma świetną lokalizację, ponieważ metro i autobusy z lotniska zatrzymują się bardzo blisko. Jest też 5 minut spacerem do rzeki i Hali Targowej, i blisko Muzeum Narodowego. Hotel znajduje się przy ładnej uliczce w jednej z kamienic. Latem można zjeść śniadanie na zewnątrz. Śniadania są bardzo dobre, z różnymi opcjami. W hotelu jest również dodatkowa sala ze stolikami do posiedzenia, i w której dostępna jest przez cały dzień kawa lub herbata. Przydatne miejsce, jeśli na przykład musisz chwilę popracować. Wnętrze hotelu jest ładne i czyste – nic nadzwyczajnego, ale taki dobry standard. Podsumowując, naprawdę polecam ten hotel.
Bardzo blisko znajduje się także inny polecany hotel: Hotel Rum.
Jeśli szukacie czegoś jeszcze bliżej do przystanku na lotnisko albo bardziej znanego hotelu, warto sprawdzić Ibis Budapest Centrum. Przystanek jest zaraz przy wyjściu z hotelu, i standard ‘taki typowy’, naprawdę ok.
Lotnisko
Loty Wizzaira do Warszawy już od dłuższego czasu wylatują z Budapesztu o 6 rano. Na pewno wygodniej spać w noc przed tak wczesnym lotem blisko lotniska. Sprawdźcie hotel Ibis Airport. To hotel lotniskowy, jakieś 3 minuty spaceru do terminalu.
Hotel butikowy z pięknym designem
Podczas mojego ostatniego pobytu w Budapeszcie spałam jedną noc w hotelu, na który już dość długo ‘polowałam’. Zobaczyłam jego zdjęcia gdzieś w social mediach, ale na żywo prezentuje się podobnie i równie ładnie. Mowa o Stories Boutique Hotel, butikowym hotelu z oryginalnym wnętrzem. Hotel jest elegancki, ma ciekawe wnętrze i design pokoi i bardzo miłą obsługę. No i chyba największa atrakcja to przepiękna zielona restauracja, która znajduje się w tym samym budynku. I w której je się śniadanie hotelowe (a la carte). Naprawdę jest to coś innego niż zazwyczaj w hotelach.
W dodatku hotel ma świetną lokalizację, znajduje się bliżej Bazyliki oraz krótki spacer do przystanku na lotnisko (choć to inny przystanek niż ten w poprzednich hotelach).
Naprawdę polecam, bo ten hotel to coś więcej niż po prostu szybki nocleg.
Jak dotrzeć do Budapesztu
Do Budapesztu dość łatwo i szybko można dojechać samochodem, choć na miejscu trzeba uważać na parkingi.
Jeżdżą też autobusy (np. Flixbus), z Warszawy i Krakowa jest też bezpośredni pociąg, który jedzie około 12 godzin.
Jeśli chodzi o loty: LOT ma kilka lotów dziennie z Warszawy. Wizzair z Warszawy lata praktycznie codziennie. Z Warszawy samolot wylatuje o 8, co jest dość wygodne jeśli chodzi o krótki city-break, bo mamy cały dzień zwiedzania.
Do Budapesztu lata również Ryanair, tutaj zmiany w rozkładzie są dość częste, kiedyś były loty z Poznania czy Krakowa, obecnie to tylko Modlin.
Jak dostać się z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta
W Budapeszcie znajduje się 1 lotnisko, lotnisko im. Ferenca Liszta. Dojazd z lotniska do centrum miasta zajmuje około 40-45 minut. Nie „przestraszcie się” podczas podróży autobusem; droga do centrum rzeczywiście nie prowadzi przez najładniejsze części. Ale będzie lepiej, kiedy dotrzecie.
Ostatnio jest dużo remontów dróg właśnie na tej trasie i w okolicy lotniska, warto się przygotować, że trasa może potrwać dłużej.
Do centrum możesz dojechać autobusem 100 E. W ciągu dnia kursuje bardzo często; rozkład jazdy znajdziesz tutaj. Bilet kosztuje 2200 HUF (czyli forintów), to około 5,5 Euro. Bilety można kupić w automacie na przystanku na lotnisku.
W mieście są 3 przystanki: Kalvin Ter, Astoria i Deak Ferenc Ter, wszystkie w ścisłym centrum, blisko atrakcji turystycznych i hoteli.
Komunikacja publiczna w Budapeszcie
Transport publiczny w Budapeszcie jest dobrze zorganizowany. Będziecie korzystać przede wszystkim z metra, jak i (żółtych legendarnych) tramwajów. Bilety kupić można w biletomatach. Pojedynczy bilet (na jeden przejazd) momencie pisania tego artykułu (październik 2024) kosztuje 450 HUF; możesz również kupić pakiety 10 biletów za 4000 HUF lub bilety 24- i 72-godzinne.
Tutaj możesz sprawdzić aktualne ceny biletów.
Bilety są także częścią Budapest Card, o której więcej w kolejnej części artykułu.
Istnieją 4 linie metra. Linia nr 1 (żółta) to nie tylko metro, to także atrakcja turystyczna. Jest to druga najstarsza (po Londynie) linia metra w Europie. Warto się nią przejechać!
Pamiętaj również o pociągach. Budapeszt jest niedaleko dwóch innych interesujących miast: Wiednia i Bratysławy. Dotarcie do obu miast zajmuje tylko około dwóch i pół godziny. Możesz więc łatwo odwiedzić więcej stolic podczas jednej podróży!
Sprawdź, z której stacji odjeżdża Twój pociąg; najbardziej znane stacje to Keleti i Nyugati.
Budapeszt informacje praktyczne: Budapest Card
Tak jak w wielu innych miastach, tak i w Budapeszcie dostępna jest ‘karta miejska’ Budapest Card.
Kupujecie ją online, dostajecie maila z potwierdzeniem i odbieracie w punktach (na lotnisku lub w centrum miasta). Kartę można kupić na jeden dzień albo kilka, do 5 dni.
W cenę wliczony macie transport publiczny, wejściówki lub zniżki do wielu atrakcji, głównie muzeów. Choć nie wszystkich, bo np. wejściówka do Parlamentu nie jest wliczona.
Czy karta się opłaca? To bardzo zależy od Waszego stylu zwiedzania i planu na wyjazd. Tutaj kupicie i poczytacie o karcie więcej.
Węgry: Waluta, Język, Strefa Czasowa
Węgry są członkiem UE, ale nie używają Euro. Walutą węgierską jest forint. Który nie jest najłatwiejszą walutą do szybkiego przeliczania. Oczywiście wszystko zależy od obecnego kursu:
1 zł to około 90-92 forintów, 10 zł to około 920 forintów. 1 euro to około 380-400 forintów.
W większości miejsc w Budapeszcie można płacić kartą.
Językiem na Węgrzech jest węgierski. Myślę, że to jeden z najtrudniejszych języków w Europie. Należy do grupy języków ugrofińskich, razem z fińskim i estońskim. Jednak podobieństwo między tymi językami jest bardzo małe.
Oczywiście w Budapeszcie nie ma problemu z komunikacją po angielsku.
Strefa czasowa w Budapeszcie jest taka sama jak w Polsce.
Kiedy najlepiej odwiedzić Budapeszt?
Budapeszt to całoroczny cel podróży. Tętni życiem wiosną i latem i jest przytulne zimą. W lipcu i sierpniu można spodziewać się tłumów i bardzo dużych upałów.
Ja bardzo lubię Budapeszt jesienią i zimą, bo miasto ma wtedy swój niepowtarzalny klimat. W tym poście poczytasz dokładniej, o co chodzi.
Druga połowa listopada i grudzień to za to czas jarmarku świątecznego. Również świetny czas na nawet szybki city-break.
Myślę że jeśli chodzi o najważniejsze informacje praktyczne dotyczące Budapesztu to tyle. Mam nadzieję, że pomogą Wam zorganizować swój wyjazd do tego pięknego miasta.