Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej kobiet odbywają się co dwa lata na przełomie sierpnia i września. Rok 2021 jest właśnie rokiem takich mistrzostw.

Po raz kolejny odbędą się w różnych, aż czterech krajach. Tym razem chociaż są to kraje z jednego regionu.

Dodatkowo to piękne miejsca, które warto zwiedzić.

Gdzie, kiedy, gdzie kupić bilet, jak dojechać, co zobaczyć? Wszystkie niezbędne informacje w poniższym artykule.

Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2021, podstawowe informacje

Kiedy?

Turniej odbędzie się w dniach 18 sierpnia- 4 września 2021.

Gdzie?

Turniej będzie miał miejsce w czterech państwach gospodarzach: w Bułgarii (Plovdiv), Rumunii (Cluj-Napoca), Chorwacji (Zadar) i Serbii (Belgrad).

Faza grupowa

Zaplanowana jest na 18-26 sierpnia, mecze odbędą się we wszystkich miastach gospodarzach.

Dokładna rozpiska godzinowa meczów dostępna jest pod tym linkiem.

Faza pucharowa

Jedna ósma i jedna czwarta finału odbędą się pomiędzy 28 sierpnia a 01 września w Plovdiv i Belgradzie. Czyli po cztery mecze 1/8 i po dwa 1/4 w każdym z wymienionych miast.

W 1/8 grupa A łączy się z grupą C, grupa B natomiast z D, w standardowy sposób, zwycięzca grupy z czwartą drużyną: A1 z C4, A2 z C3, B4 z D1 itd.

Finały

03-04 września, czyli piątek i sobota.

Na szczęście (dla podróżujących kibiców) oba półfinały i mecze o medal są w tym samym mieście, w Belgradzie. W piątek półfinały, w sobotę mecze o brąz i złoto.

Bilety

Bilety kupujemy na czterech różnych podstronach, w zależności od kraju. Do stron prowadzą linki stąd.

Niestety, ze względu na sytuację wirusową nie można kupić biletów do Zadaru. Na mecze w Cluj-Napoca można, ale z ograniczeniami, trzeba mieć certyfikat szczepienia lub test.

Bilety na mecze grupowe i fazę 1/8 i 1/4 można kupić nawet za 5-8 EUR.

Półfinały i finały to koszt 10-50 EUR, w zależności od kategorii, cena za jeden dzień, czyli dwa mecze.

Dobra wiadomość to taka, że bilety na prawie wszystkie mecze jeszcze są (raport z początku mistrzostw), nawet na finał, a także na mecze grupowe Polek.

Mecze Polek

Polskie siatkarki rozlosowane zostały do grupy B i mecze rozegrają w Plovdiv:

Niemcy – Polska, 19.08.2021, 19:30

Grecja – Polska, 20.08.2021, 19:30

Czechy – Polska, 21.08.2021, 16:30

Polska – Hiszpania, 23.08.2021, 19:30

Bułgaria – Polska, 25.08.2021, 19:30

W przypadku awansu, mecze 1/8 i 1/4 grać będą w dalej w Plovdiv, a potencjalne przeciwniczki to drużyny z grupy D: Rumunia, Turcja, Szwecja, Finlandia, Holandia i Ukraina.

Hale

Turniej odbędzie się na czterech arenach.

Hala w Zadarze o pojemności 8 000, nazwana imieniem legendarnego chorwackiego koszykarza Krešimira Ćosića.

Hala w Cluj-Napoca to największa hala w Rumunii, o pojemności 10 000 widzów, odbywają się w niej zawody sportowe jak, i koncerty.

Hala w Plovdiv, w której grają Polki to arena otwarta w 2015 roku i zbudowana na miejscu starego welodromu. Obecnie również pełni role welodromu, największego w Bułgarii i całych Bałkanach.

Pojemność to 4 800-7 500 widzów, w zależności od wydarzenia.

Największą arena mistrzostw jest ta w Belgradzie (Štark Arena). Jej pojemność to, w zależności od wydarzenia, nawet 20 000-25 000 widzów.

Otwarta została w 2007 roku i od tego czasu była arena wielu ważnych wydarzeń sportowych i koncertów.

Jak dojechać

Polskich kibiców na pewno najbardziej interesuje wyjazd do Plovdiv lub Belgradu.

W Plovdiv jest lotnisko, jednak obecnie nie ma tam żadnych lotów z Polski. Łatwo dojechać można z lotniska w Sofii. Innym rozwiązaniem jest lot do Burgas lub Varny. Z Polski do końca września dostępne są loty z kilku lotnisk (przede wszystkim Ryanair).

Do Belgradu najlepiej dolecieć LOTem z Warszawy.

Co zobaczyć przed meczami?

Do Zadaru nie można kupić biletów, jeśli jednak ktoś by chciał wpaść i tak, tu znajdziecie bardziej szczegółowe informacje o mieście- ja dojechać i co zobaczyć.

Plovdiv jest dość turystycznym miastem. Może jeszcze nie bardzo znanym, ale w 2019 był Europejską Stolicą Kultury. To jedno z najstarszych miast w Europie, z zachowanymi zabytkami z czasów rzymskich, jak Amfiteatr czy mozaiki. Miasto ma również ciekawą i piękną Starówkę. Można wybrać się również na wyprawę wokół miasta trasą winnic.

Belgrad to miasto trochę pomijane. Ja uważam, że absolutnie warte wizyty ze względu na atmosferę. Belgrad to rzeka, a właściwie rzeki. Twierdza Kalemegdan, z parkiem i widokiem, cerkwie świętego Savy i Marka i artystyczna ulica Skadarlija. To też miejsce znane z imprez w różnym stylu, często w knajpach na łodziach.

To świetny pomysł na taką weekendową wycieczkę z siatkówką w tle!